Reklama

Konin

Z życia Wydziału Teologicznego

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2002/2003 na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, Oddział w Koninie odbyła się 26 października br. Mszy św. w kościele św. Maksymiliana Kolbego przewodniczył miejscowy proboszcz, ks. inf. Antoni Łassa. W koncelebrze byli dyrektor Studium Teologii - ks. dr Dariusz Kaliński i wykładowcy: ks. dr Zenon Hnatczak, ks. dr Henryk Sławiński, ks. dr Zbigniew Zarembski, ks. mgr Artur Dylewski oraz duszpasterz młodzieży - ks. mgr Henryk Witczak. Byli także tegoroczni absolwenci - ks. mgr Jan Kozłowicz i ks. mgr Czesław Pawlukiewicz, którzy przyjechał z Białorusi, by po napisaniu pracy z zakresu historii Kościoła, pisanej pod kierunkiem ks. dr. Mariana Marguża, uzyskać stopień magistra. Posługą kapłańską w konfesjonale służyli studentom ks. prał. Ireneusz Gmachowski - proboszcz parafii w Kramsku i ks. Marian Marguż.
Dalsza część uroczystości odbywała się w auli Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej. W akademii uczestniczyli delegaci władz samorządowych, przedstawiciele Wyższych Seminariów Duchownych: rektor WSD w Kazimierzu Biskupim - ks. Waldemar Murach, wicerektor WSD we Włocławku - ks. dr Zbigniew Zarembski i kierownik studiów w WSD w Lądzie n. Wartą - ks. dr Zenon Hnatczak oraz wykładowcy i studenci. Wykład inauguracyjny, zatytułowany Kult Pięciu Braci Męczenników w rejonie konińskim wygłosił historyk Jerzy Łojko.
Podczas inauguracji odśpiewano Gaudeamus. Oprawę muzyczną dał zespół kleryków z Kazimierza Biskupiego, którego opiekunem jest ks. Marian Kołodziejczyk. Ksiądz Dyrektor przedstawił sprawozdanie z działalności uczelni za poprzedni rok akademicki. Następnie dokonano immatrykulacji studentów pierwszego roku i wręczono dyplomy magisterskie absolwentom, w których imieniu okolicznościowe przemówienie wygłosił Piotr Kiciński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o wspólnocie serc Jezusa i Maryi

2021-06-12 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień obrad 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski podkreślił, że zbieżność liturgicznych obchodów Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa skłania, „abyśmy raz jeszcze powrócili do idei Eleusy, która w swej istocie mówi o przedziwnej wspólnocie Serc Jezusa i jego Przeczystej Matki".

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na ikonograficzny typ Eleusy, w którym namalowany jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podkreśla on silny związek uczuciowy między Maryją, a Dzieciątkiem Jezus. – Stojące na kolanach Matki Dzieciątko Jezus mówi coś do Maryi, a Jej twarz, dostojna i spokojna, wskazuje na to, że słowa Jezusa głęboko zapadają głęboko w Jej serce. Jednakże Jej oczy nie są, jak jest to zazwyczaj w tego rodzaju obrazach, skierowane w stronę Dzieciątka, ale do modlących się przed Obrazem ludzi – opisywał metropolita krakowski, który przywołał historię kultu kalwaryjskiego wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ewangelia zabiera nas pod krzyż. Nie bójmy się go przyjąć!

2021-06-12 14:28

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiterzy Kościoła Łódzkiego sprawowali mszę świętą prymicyjną w kościele Najświętszej Eucharystii w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowo wyświęceni kapłani przybyli do parafii na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Ścieszko. Modlili się wraz z parafianami w ich intencjach, a także za nowe powołania kapłańskie w archidiecezji. Na zakończenie każdemu wiernemu udzielili specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego poprzez obrzęd nałożenia rąk i krótką modlitwę w ciszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję