Reklama

Wiara

"Bliżej życia z wiarą"

Świadectwo: Ksiądz dla ludzi

Bluza z kapturem i luźne rozmowy z młodymi nie pasują do księdzą Jak pokazują liczby obserwujących profile „Księdza z Osiedla” – młodzi dziś potrzebują bycia z nimi.

2024-02-09 21:36

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum prywatne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto ks. Rafał Główczyński, salwatorianin. Jego kanał „Ksiądz z osiedla” na YouTubie oglądają dziesiątki, a często nawet setki tysięcy osób, podobnie jak na Instagramie czy TikToku.

Młodzi dziś szukają autentyczności i znajdują ją właśnie na profilach ks. Rafała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jak słyszę jakieś ataki na Kościół albo bezpośrednio na mnie, to nie odbieram tego osobiście. Zdaję sobie sprawę, że to wszystko ma szerszy kontekst, że często kryje się za tym frustracja na parę rzeczy, które w Kościele trzeba by poprawić. Poza tym mam świadomość tego, za Kim poszedłem, i ciągle sobie powtarzam: „Jezus cierpiał, to się nie dziw, że czasami i tobie się oberwie” – powiedział ks. Główczyński.

Poruszył też temat liczby młodych, którzy dziś coraz rzadziej pojawiają się na religii czy w kościele.

– Kiedyś podobno ksiądz ogłosił, że we wtorek jest spotkanie dla młodzieży, w czwartek dla rodziców, i miał problem, gdzie ich potem wszystkich posadzić, bo tyle było osób w kościele i we wspólnotach. Dzisiaj młody duszpasterz rzuca hasło: ognisko dla młodych, będzie jedzenie, picie – i przychodzi on sam oraz zakrystian. Kapłan musi wyjść do ludzi, zwłaszcza do młodych, bo nie ma ich na Mszach św. Musi iść tam, gdzie oni są, i mówić tak, żeby go zrozumieli.

I dodaje:

– Bardzo często młodzi mówią, że im się tam nudzi, że im to nic nie daje. Jeżeli jeszcze chodzą do kościoła, to dlatego, że rodzice mają dobrze rozwinięty system nacisku albo motywacji. Jak nie pójdziesz, to nie ma grania na komputerze; jak pójdziesz, to wybierzemy się na pizzę... To pokazuje, że młodzi chcieliby w Kościele więcej treści dla nich, odnoszących się do ich życia. Oni często mówią, że to, iż nas Jezus kocha, to „myśmy już słyszeli, ale ja mam problem, że nienawidzę siebie, nienawidzę ojca”. Pytają też jak mają żałować rzeczy, które lubią robić. Potrzebują ukazania tego, w jaki sposób Jezus jest odpowiedzią na ich konkretne problemy i dylematy – zaznaczył „Ksiądz z Osiedla”.

Reklama

Zwraca także uwagę na to, że to młodzi mogą dać najwięcej swoim rówieśnikom, także w sferze wiary.

– Kościół bez młodych do młodych nie dotrze. Ksiądz już tylko z tego powodu, że jest duchownym, z niektórymi nie pogada, bo dla wielu kapłan to pedofil i nie zamienią z księdzem choćby słowa. Chętnie natomiast podyskutują z rówieśnikiem – i to jest jedyna droga, którą mogą pójść młodzi – dodał na koniec.

Tekst pochodzi z archiwalnego numeru "Bliżej życia z wiarą". Najnowsza "Niedziela" do kupienia wraz z "Bliżej życia z wiarą": Zobacz

Ocena: +23 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawrócona modelka

[ TEMATY ]

nawrócenie

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Klaudii Tołłoczko

Gdybym nie spotkała w swoim życiu Boga i On by mnie nie uzdrowił, to prawdopodobnie dalej bym grzeszyła, prowadziła rozwiązłe życie i być może straciła szansę na zbawienie i życie wieczne” – dzieli się swoją historią nawrócenia Klaudia Tołłoczko w rozmowie z tygodnikiem "Bliżej Życia z Wiarą".

Klaudia Tołłoczko była popularną modelką. Brała udział w wielu „rozbieranych” sesjach zdjęciowych. Popularność i pieniądze nie dawały jej szczęścia. Spełnienie i pokój serca odnalazła dopiero w Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Kenia: kard. Sarah chwali biskupów afrykańskich za odrzucenie Fiducia supplicans

2024-02-27 11:09

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Krzysztof Świertok

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

Swoje uznanie dla biskupów afrykańskich za całkowite odrzucenie deklaracji Fiducia supplicans proponującej błogosławieństwo kapłańskie parom w sytuacjach nieregularnych i parom tej samej płci wyraził kardynał Robert Sarah. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów był głównym gościem konferencji zorganizowanej 23 lutego na Katolickim Uniwersytecie Afryki Wschodniej w Nairobi.

Kard. Sarah zaznaczył, że dokument Fiducia supplicans nie ma żadnych podstaw biblijnych, nie ma podstaw teologicznych, a jego wskazania odrzucili nie tylko biskupi afrykańscy, ale także wielu w Europie, w Kazachstanie, w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na marzec: za współczesnych męczenników, świadków Chrystusa

2024-02-27 17:18

Adobe Stock

Dziś opublikowano wprowadzenie papieża do intencji modlitewnej na marzec. W tym wielkopostnym czasie Franciszek pragnie, abyśmy się wstawiali za prześladowanymi chrześcijanami, którym grozi śmierć z powodu wyznawanej wiary. Aby ich świadectwo rozpalało miłość w Kościele, a oni sami mieli siłę, by przyjąć łaskę męczeństwa.

Franciszek, wprowadzając do intencji na marzec, przywołał historię, którą usłyszał w jednym z obozów dla uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję