Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy szczerze szukam prawdy?

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 11-13.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 12 lutego

• Jk 1, 1-11 • Ps 119 (118) • Mk 8, 11-13

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął głęboko w duszy i rzekł: «Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu». I zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.

Reklama

Czasami ktoś podejmuje rozmowę, aby znaleźć coś, czym będzie mógł nam zaszkodzić. Tak zdarzało się często w przypadku rozmowy faryzeuszy z Jezusem. Jezus wyczuwa ich intencje, uczucia. Rozumie sposób myślenia ludzi, którzy z Nim rozmawiają. Faryzeusze w dzisiejszej Ewangelii nie szukają prawdy o Jezusie, nie troszczą się też o innych, którym chcieliby pomóc. W swojej przewrotności i chęci zniszczenia Jezusa chcą znaku – a więc jakiegoś cudu, czegoś spektakularnego. Być może chcą tego tylko po to, by mogli Mu zrobić jakieś zarzuty, np. że nie wypełnił przy tym któregoś przepisu ich tradycji, choć tak naprawdę to Jezus mógłby ich uczyć, jak Bóg chce, by żyli. Jezus nie przyszedł, by dawać ludziom pokazy swoich cudownych umiejętności, choć z wielu innych fragmentów Ewangelii wiemy, że gdy chodziło rzeczywiście o pomoc ludziom, był pełen empatii, współczucia i potrafił godzinami poświęcać im swój czas i pomagać im. Również gdy chodziło o prawdziwy dialog i szukanie prawdy, Jezus potrafił poświęcać czas ludziom również z grupy faryzeuszy – jak np. Nikodemowi (zob. J 3). Jakie są moje intencje w różnych relacjach z ludźmi? Czy szczerze szukam prawdy? Czy – jak Chrystus – kieruję się miłością do każdego człowieka?

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-01-05 09:29

Ocena: +28 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteś gotowy na zmartwychwstanie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 28, 1-10.

Sobota, 8 kwietnia. ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE - WIELKA SOBOTA. WIGILIA PASCHALNA

CZYTAJ DALEJ

Nasza prawdziwa ojczyzna jest w niebie

2024-02-27 06:44

[ TEMATY ]

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

„Bracia! Mówię wam, że to, co śmiertelne, nie może osiągnąć królestwa Bożego, ani to, co zniszczalne, nie ma udziału w niezniszczalnym. (…) Zwycięstwo pochłonęło śmierć” (1 Kor 15, 50. 54). Wokół siebie widzimy piękny świat, stworzony dla nas przez Boga, Stwórcę wszystkiego, który jest naszym kochającym Ojcem. Jednocześnie to wszystko mówi o naszym Ojcu – że jest wszechmogący, że kocha nas bez granic i pragnie naszej miłości. I że jesteśmy powołani do udziału w życiu Boga i przebywaniu z Nim w wieczności. To, co zniszczalne, nie przetrwa, chyba że mocą Bożą przyoblecze się w to, co niezniszczalne, a to, co śmiertelne, przyoblecze się w nieśmiertelność. Nasza prawdziwa ojczyzna jest w niebie, tam zdążamy. Co we mnie ciąży ku ziemi i co pociąga ku niebu? Gdzie jest mój skarb, tam będzie moje serce. Czy mój skarb jest we właściwym miejscu?

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: chrześcijanin skazany na dożywocie za obraźliwy komentarz

2024-02-27 12:52

[ TEMATY ]

prześladowania chrześcijan

Karol Porwich/Niedziela

W Pakistanie skazano kolejnego chrześcijanina za bluźnierstwo. Podstawą do oskarżenia było zamieszczenie negatywnej uwagi o proroku Mahomecie w komentarzu na Facebooku. Sąd uznał dożywocie jako sprawiedliwą karę; zrezygnował z kary śmierci ze względu na łagodzącą okoliczność, że komentarz został zamieszczony tylko raz. Tymczasem rodzina skazanego przypomina, że jego telefon został skradziony w 2019 r. i nie on jest odpowiedzialny za słowa opublikowane na jego koncie.

Fanson Shadid to ojciec rodziny i wieloletni pracownik kolei, a także syn pastora. Jego zwyczajne życie załamało się nagle 16 marca ub. r., gdy w środku nocy jego dom naszli funkcjonariusze pakistańskiej policji. Został zamknięty w areszcie. Jak zaświadcza żona Shadida, Safia, w trackie pojmania był on bity, a potem w więzieniu znęcano się nad nim, aby przyznał się do winy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję