Reklama

Dekanalne Pielgrzymki Chorych

Niedziela częstochowska 38/2012

„Przyjmijcie tę ewangelię cierpienia. Przyjmijcie ją waszym sercem, waszym życiem, waszym sumieniem, każdym waszym bólem. Przyjmijcie ją, wyznajcie ją i wspierajcie kapłanów, biskupów i mnie również.”
(bł. Jan Paweł II, Słowo do chorych zgromadzonych przed katedrą częstochowską, 6 czerwca 1979 r.)

Tradycyjnie już we wrześniu z inicjatywy pierwszego metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka odbywają się w naszej archidiecezji Dekanalne Pielgrzymki Chorych i Starszych Wiekiem. W miesiącu tym, kiedy w kalendarzu liturgicznym obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, na nasze diecezjalne kalwarie i do maryjnych sanktuariów przybywają niosący swoje cierpienie. Przybywają, aby w spotkaniu z Ukrzyżowanym i Jego Matką nabrać nowych sił w dźwiganiu trudnej codzienności. Dekanalne Pielgrzymki Chorych we wrześniu to szlak duchowego pielgrzymowania, na który wyruszają chorzy i cierpiący. Tym spotkaniom przewodniczą częstochowscy biskupi: abp Wacław Depo, bp Antoni Długosz, bp Jan Wątroba.
Oczywiście Kościół obejmuje chorych i cierpiących swoją troską cały rok. Najpełniej ujawnia się to w parafiach, gdzie w każdy pierwszy piątek miesiąca kapłan odwiedza chorych, zapewniając im przystąpienie do sakramentu pokuty i Komunii św. Ksiądz odwiedza również chorych w parafii w czasie rekolekcji adwentowych i wielkopostnych. Troskę o chorych zarówno w aspekcie duchowym, jak i materialnym wykazują wspólnoty działające w parafiach: Parafialne Koło Caritas, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i inne. W naszej archidiecezji posługują nadzwyczajni szafarze Eucharystii i coraz częściej to oni docierają z Panem Jezusem do chorych. Osoby chore, które nie mogą uczestniczyć we Mszy św. w kościele, proszą o przybycie z Komunią św. o ściśle określonej godzinie, aby słuchając transmisji Mszy św. przez radio, mogły jak najlepiej przeżywać przyjęcie Pana Jezusa.
Początki Dekanalnych Pielgrzymek Chorych, w takim kształcie jak obecnie, sięgają roku 1993, według danych Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
Jednym z miejsc, do którego pielgrzymowali chorzy i cierpiący, był kościół pw. św. Michała Archanioła w Blachowni k. Częstochowy. To tutaj 4 września br. odbył Dekanalny Dzień Chorych. Tegoroczna pielgrzymka do stóp Matki Bożej Blachowieńskiej odbyła się w 85. rocznicę konsekracji tutejszego kościoła, której dokonał pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Teodor Kubina.
We Mszy św., której przewodniczył bp Antoni Długosz, licznie wzięli udział chorzy oraz ich bliscy z całego dekanatu. - Jesteście drogocennymi skarbami, które dają świadectwo o Panu Jezusie w cierpieniu i w przykrych doświadczeniach życia - mówił w homilii bp Długosz. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił wielkość i ważność ludzkiego cierpienia i jego wymiar zbawczy. Po zakończonej Eucharystii chorzy uczestniczyli w krótkiej Adoracji Najświętszego Sakramentu, w czasie której Biskup udzielił im błogosławieństwa lourdzkiego.
W rozmowie z „Niedzielą” bp Długosz podkreślił, że „doświadczenie cierpienia i trwanie w wierności Panu Bogu w tym cierpieniu jest wyrazem największej miłości wobec Niego”. - Pragniemy uświadomić chorym w naszej archidiecezji, że są najcenniejszą cząstką Jezusowego Kościoła. Dlatego każdego roku poświęcamy im Dni Chorych, ale i prosimy o modlitwę, szczególnie w intencji chorych duchem, czyli grzeszników, a także by wspierali tych, którzy z powodu cierpienia załamali się i zerwali więź z Panem Bogiem - powiedział nam bp Antoni Długosz.
- Cieszę się, że tegoroczna Dekanalna Pielgrzymka Chorych do Matki Bożej Blachowieńskiej wypadła w 85. rocznicę uroczystego poświęcenia kościoła przez bp. Teodora Kubinę, także w 7. rocznicę poświęcenia i otworzenia Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu - dzielił się z „Niedzielą” ks. Andrzej Walaszczyk, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. „Jednocześnie to dzień poświęcony Błogosławionym Siostrom Męczenniczkom z Nowogródka - Nazaretankom. W naszej parafii siostry Nazaretanki posługują już 51 lat, a więc ładnie się to wszystko zbiegło i poukładało. Niech Bóg będzie uwielbiony” - kontynuował w rozmowie z „Niedzielą” ks. Walaszczyk. - Chorzy mogą w Kościele umacniać się, by różne przeżycia związane z cierpieniem pokonać z ufnością w Panu Bogu. Ponieważ w Blachowni znajduje się piękna figura Matki Bożej Królowej Polski, dlatego miejsce Pielgrzymki Chorych dla Dekanatu Blachowieńkiego zostało ustanowione w naszej parafii - dodał Ksiądz Proboszcz.
Po Mszy św. chorzy wzięli udział w Agapie. - Dzisiejsze spotkanie to przede wszystkim integracja ludzi chorych - powiedziała „Niedzieli” Barbara Herba, mieszkanka Konopisk. - Bardzo istotna jest atmosfera tego spotkania. Ofiara Mszy św., uczestnictwo w niej, przeżycie swojego cierpienia w połączeniu z cierpieniem Jezusa. Dlatego przyjeżdżamy tu od wielu lat. Kiedy byłyśmy młodsze, towarzyszyłyśmy osobom, które miały trudności z chodzeniem i z poruszaniem się. Dziś nam przybyło lat i chorób też, dlatego przyjeżdżamy nadal - dodała pani Barbara.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby wiernych na Mszy św.

2020-04-03 12:26

[ TEMATY ]

Kościół

policja

wikimedia.org

W związku ze zbyt dużą liczbą wiernych, którzy uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Ostrem na Żywiecczyźnie interweniowała policja. Do zdarzenia doszło 2 kwietnia podczas wieczornej liturgii – potwierdziła rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek.

Z relacji oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu wynika, że policjanci przybyli do kościoła w wyniku anonimowego zgłoszenia o tym, że w świątyni zgromadziło się zbyt dużo wiernych – 16 osób i ksiądz. Ponieważ w liturgii, zgodnie z obowiązującymi w czasie epidemii przepisami, może przebywać maksymalnie pięć osób, część uczestników modlitwy musiała opuścić świątynię. Wierni zostali poproszeni przez kościelnego o zastosowanie się do zaleceń, po czym Msza św. została dokończona.

O sprawie ma zostać poinformowany Sanepid. Może on wszcząć postępowanie administracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Kupny: W swoim przesłaniu to wciąż te same święta

2020-04-03 21:15

Agnieszka Bugała

Abp Józef Kupny skierował list, w którym podpowiada w jaki sposób przeżyć Wielki Tydzień i Zmartwychwstanie Jezusa podporządkowując się decyzjom władz państwowych i kościelnych.

Kochani Dolnoślązacy, Bracia i Siostry,

przed nami święta paschalne, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary. Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd, księża będą sprawować liturgię Wielkiego Tygodnia przy pustych kościołach, a większość z was połączy się ze swoją wspólnotą za pośrednictwem radia, telewizji i internetu.

O ile jednak obchody tych świątecznych dni w swojej zewnętrznej formie będą różniły się od tych, do których przyzwyczailiśmy się przez lata, o tyle w swoim przesłaniu i treści będą to wciąż te same święta. Niosą one ogromny ładunek nadziei, która płynie z pustego grobu Jezusa. To przecież czas, w którym świętujemy zwycięstwo naszego Boga nad cierpieniem i śmiercią. To święta, które mówią, że ostatnie słowo w historii świata nie należy do zła, ale do dobrego i miłosiernego Ojca, który jest w niebie.

Na pewno zabraknie nam pewnym obrzędów liturgicznych, ale nie mam wątpliwości że Zmartwychwstały Jezus będzie z nami. Sprawując obrzędy liturgiczne w naszej wrocławskiej archikatedrze, duchowo będę łączył się z każdą i każdym i proszę, na ile to możliwe: stwórzmy wspólnotę ludzi wierzących.

W Wielki Czwartek nie przeżyjemy obrzędu obmycia nóg, upamiętniającego to, co Jezus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy, ale proszę, byście tego dnia uczynili jakiś gest miłosierdzia, dobry uczynek wobec drugiego człowieka. Przeczytajcie w swoich rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii i pomódlcie się za swoich duszpasterzy.

W Wielki Piątek nie będzie nam dane podejść w kościołach do krzyża, by ucałować ten znak wielkiej miłości Boga do człowieka. Dlatego tego dnia proszę, przygotujcie adorację krzyża w waszych domach. Zdejmijcie krzyże, które wiszą na ścianach waszych mieszkań i ustawcie je w ważnym dla was miejscu. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Niech każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, który jest z wami każdego dnia w roku, który jest częścią waszego życia i waszej codzienności.

W Wielką Sobotę nie będzie zorganizowane święcenie pokarmów, ale to okazja, by wrócić do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Przypomni wam to przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i w Jego Zmartwychwstanie.

Liturgia chrzcielna jest bowiem bardzo ważnym elementem Wigilii Paschalnej, którą będziemy sprawować wieczorem w naszych kościołach. Proszę wam też, byście tego dnia w swoich rodzinach wspólnie odmówili wyznanie wiary, tak jak wypowiadamy je w czasie niedzielnej Eucharystii. Wypowiadając słowa „i zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo", zatrzymajcie się na chwilę ciszy, uklęknijcie rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia.

W Niedzielę Wielkanocną zaś proszę przed śniadaniem pomódlcie się, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na waszym stole. To będzie trudny czas. Wiem, że dla wielu z was to pierwsze od kilkudziesięciu lat święta Wielkiej Nocy bez możliwości uczestnictwa w liturgii. Niech wasze domy staną się świątyniami, w których Zmartwychwstały Jezus będzie zawsze zwyciężał zło, cierpienie i śmierć.

Jestem z wami. Modlę się za Was. Wierzę, że niedługo minie to ciężkie doświadczenie i spotkamy się w naszych wspólnotach, radując się swoją obecnością i bliskością. Serdecznie was pozdrawiam i z serca błogosławię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję