Reklama

Uroczystość ingresu

2012-09-24 13:31

Ks. Mariusz Wojturski
Edycja łódzka 38/2012

Księże Arcybiskupie Metropolito Łódzki, prowadź pełen Bożej Mocy powierzony ci lud do Chrystusa, który jest kluczem do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Będziemy cię w tym wspierać naszą modlitwą i wszelką pomocą, na jaką będzie nas stać” - powiedział abp Władysław Ziółek w słowie na rozpoczęcie ingresu nowego arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego, który odbył się 8 września, w święto Narodzenia NMP.
W uroczystości uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi, biskupi z kraju i z zagranicy. Przybyli m.in.: kard. Zenon Grocholewski z Watykanu, kard. Józef Glemp - prymas Polski senior, abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, liczni Księża Arcybiskupi i Biskupi, przełożeni zakonni, kapłani diecezjalni i zakonni, alumni WSD, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich. Obecni byli parlamentarzyści, reprezentanci rządu, władz cywilnych i mundurowych, przedstawiciele świata nauki i kultury, związków, stowarzyszeń i organizacji oraz ogromna rzesza wiernych świeckich.
Na początku Mszy św. wszystkich przywitał abp Władysław Ziółek, po czym abp Celestino Migliore odczytał bullę Benedykta XVI nominującą abp. Marka Jędraszewskiego na metropolitę łódzkiego. Następnie abp Marek Jędraszewski otrzymał pastorał, symbol władzy w Kościele łódzkim, a Nuncjusz Apostolski w Polsce wprowadził nowego Metropolitę Łódzkiego na katedrę biskupią. Homagium nowemu Metropolicie złożyli biskupi pomocniczy, przedstawiciele prezbiterium, osoby konsekrowane i świeckie.
W homilii abp Marek Jędraszewski powiedział, że w naszym życiu mamy podjąć to dzieło, które przed wiekami stało się udziałem Maryi i Józefa. „Scire Christum” - mamy poznawać Chrystusa, aby następnie głosić Go światu.
Na zakończenie Mszy św. przemówili: kard. Zenon Grocholewski z Watykanu, abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański i bp Adam Lepa. Kanclerz kurii łódzkiej ks. inf. Andrzej Dąbrowski odczytał życzenia abp. Józefa Kowalczyka - prymasa Polski oraz list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Przed uroczystym pontyfikalnym błogosławieństwem Metropolita Łódzki wygłosił krótkie słowo podziękowania. Uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe obrazki. Ingres transmitowało Radio Maryja, Radio Niepokalanów oraz Telewizja Trwam.

PKW podało wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. komisji

2019-10-14 19:16

wpolityce.pl

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Screen TVP Info

PKW poinformowała, że komisje okręgowe będą teraz ustalać wyniki wyborów w okręgach. Około godziny 20 ogłoszone zostaną oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Jak mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz, w niedzielnych wyborach do Sejmu na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano łącznie 18 470 710 ważnych głosów.

Na PiS zagłosowało 8 051 935 osób, czyli 43,59 proc. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddano 5 060 355 głosów, co stanowi 27,40 proc.

Komitet wyborczy SLD skupiający również Wiosnę i Lewicą Razem zdobył 2 319 946 głosów, czyli 12,56 proc. Na komitet wyborczy PSL oddano 1 578 523 głosy, co stanowi 8,55 proc. Piąte miejsce zajęła Konfederacja, na którą oddano 1 256 953 głosy, co daje im wynik 6,81 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem