Reklama

Uroczystość ingresu

Niedziela łódzka 38/2012

Księże Arcybiskupie Metropolito Łódzki, prowadź pełen Bożej Mocy powierzony ci lud do Chrystusa, który jest kluczem do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Będziemy cię w tym wspierać naszą modlitwą i wszelką pomocą, na jaką będzie nas stać” - powiedział abp Władysław Ziółek w słowie na rozpoczęcie ingresu nowego arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego, który odbył się 8 września, w święto Narodzenia NMP.
W uroczystości uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi, biskupi z kraju i z zagranicy. Przybyli m.in.: kard. Zenon Grocholewski z Watykanu, kard. Józef Glemp - prymas Polski senior, abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, liczni Księża Arcybiskupi i Biskupi, przełożeni zakonni, kapłani diecezjalni i zakonni, alumni WSD, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich. Obecni byli parlamentarzyści, reprezentanci rządu, władz cywilnych i mundurowych, przedstawiciele świata nauki i kultury, związków, stowarzyszeń i organizacji oraz ogromna rzesza wiernych świeckich.
Na początku Mszy św. wszystkich przywitał abp Władysław Ziółek, po czym abp Celestino Migliore odczytał bullę Benedykta XVI nominującą abp. Marka Jędraszewskiego na metropolitę łódzkiego. Następnie abp Marek Jędraszewski otrzymał pastorał, symbol władzy w Kościele łódzkim, a Nuncjusz Apostolski w Polsce wprowadził nowego Metropolitę Łódzkiego na katedrę biskupią. Homagium nowemu Metropolicie złożyli biskupi pomocniczy, przedstawiciele prezbiterium, osoby konsekrowane i świeckie.
W homilii abp Marek Jędraszewski powiedział, że w naszym życiu mamy podjąć to dzieło, które przed wiekami stało się udziałem Maryi i Józefa. „Scire Christum” - mamy poznawać Chrystusa, aby następnie głosić Go światu.
Na zakończenie Mszy św. przemówili: kard. Zenon Grocholewski z Watykanu, abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański i bp Adam Lepa. Kanclerz kurii łódzkiej ks. inf. Andrzej Dąbrowski odczytał życzenia abp. Józefa Kowalczyka - prymasa Polski oraz list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Przed uroczystym pontyfikalnym błogosławieństwem Metropolita Łódzki wygłosił krótkie słowo podziękowania. Uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe obrazki. Ingres transmitowało Radio Maryja, Radio Niepokalanów oraz Telewizja Trwam.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Krzysztof Chudzio – biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej

2020-04-03 12:11

Episkopat

Ks. Krzysztof Chudzio, dotychczasowy proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Ks. Krzysztof Chudzio urodził się 25 czerwca 1963 r. w Przemyślu. W latach 1982-1988 odbywał formację w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1988 r. W latach 1988-1989 był wikariuszem parafii św. Wojciecha w Krośnie. W latach 1989-1991 pracował duszpastersko na Wschodzie (ZSRR), głównie w Szarogrodzie (dzisiejsza Ukraina). W latach 1991-2005 pomagał bp. Janowi Olszańskiemu na Ukrainie, pełniąc tam różne posługi (m.in. sekretarza i kanclerza). W latach 2005-2006 był dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. W latach 2006-2015 był ojcem duchownym w seminarium duchownym w Przemyślu i wykładowcą teologii w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Od 2015 r. jest proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej i wicedziekanem dekanatu Domaradz. Zna język rosyjski.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Zobacz zdjęcia: Gorzów rok po śmierci papieża
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję