Reklama

Nadprzemszańskie święto plonów

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie, dla darów Nieba... Tęskno mi, Panie...” - cytat z „Mojej Piosnki” Norwida oraz wiele innych fragmentów polskiej poezji pobrzmiewało w pięknej homilii wygłoszonej przez proboszcza parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, kustosza maryjnego sanktuarium rodzin, ks. Jana Wieczorka podczas uroczystej Eucharystii z okazji Nadprzemszańskiego Święta Plonów. W niedzielę, 2 września w Jaroszowcu odbyły się powiatowo-gminne dożynki

Tegoroczne dziękczynienie za plon miało wyjątkową oprawę i niezwykle uroczysty nastrój. Już wjeżdżając na teren miejscowości miało się pewność, że jej uczestnicy będą świadkami nietuzinkowej uroczystości. Jaroszowiec przybrał odświętny wystrój, w centrum miejscowości zrobiło się malowniczo, a to za sprawą specjalnie na ten dzień przygotowanych dekoracji wyrażających pracę na roli oraz tych, którzy ją uprawiają. Wzdłuż drogi ustawiono dekoracyjne kukły symbolizujące gospodarzy, a na placu przed świątynią można było już z daleka zobaczyć wielobarwną grę kolorów. Dożynkowe wieńce wraz z ich wykonawcami zdawały się oplatać jaroszowieckie sanktuarium.

Za „chleb życia” i chleb doczesny

O godz. 13 rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem proboszcza parafii. W pierwszych rzędach zasiedli zaproszeni goście - władze wszystkich szczebli, na czele z posłami RP, Jackiem Osuchem i Lidią Gądek, organizatorzy uroczystości - starosta powiatu olkuskiego, Jerzy Kwaśniewski i wójt gminy Klucze, Kazimierz Ściążko. Starostami dożynek byli sołtysi z jaroszowieckiej parafii: Adam Chmura z Jaroszowca, Józef Pachuł z Bogucina Dużego oraz Agnieszka Ścigaj z Zalesia Golczowskiego. Obecni byli kapłani na czele z dziekanem dekanatu, ks. kan. Markiem Szelągiem. Liczny udział wiernych - blisko 1300 osób - był wymownym świadectwem wiary i przywiązania do polskich tradycji.
„Chleb jest symbolem tego wszystkiego co dobre, co smaczne i co potrzebne, aby człowiek mógł się rozwijać. Nic więc dziwnego, że Jezus obrał chleb i dał go człowiekowi, jako swoje Ciało. Dziękujemy więc dziś Bogu za ten chleb życia i za ten chleb nasz doczesny” - podkreślał w homilii ks. Wieczorek. Kaznodzieja z wielkim szacunkiem odniósł się do pracy rolników oraz uprawiających ogródki działkowe, których na tej dożynkowej uroczystości nie mogło zabraknąć. Wyraził wdzięczność za ich wielkie poświęcenie i umiłowanie ziemi. Zaznaczył też, że kiedy będziemy spożywać zdrową żywność, to mamy szansę doczekać emerytury... „Niech głos rolników będzie słyszany i akceptowany!” - apelował.
Proboszcz jaroszowieckiej parafii nawiązał w homilii także do trwającego Roku ks. Piotra Skargi, który w swoich kazaniach mówił m.in. o miłosierdziu, o tym, że nie każdy może się długo i dużo modlić, nie każdy może pościć, ale każdy może nieść miłosierdzie drugiemu. W tym momencie wspomniał o zniszczeniach, jakie w sierpniu br. wyrządziła trąba powietrzna, która przeszła nad Małopolską niszcząc wiele gospodarstw i budynków mieszkalnych, także w gminie Klucze. „Wówczas ludzie pospieszyli z pomocą poszkodowanym, jakby słysząc głos ks. Skargi nawołujący do uczynków miłosierdzia względem człowieka w potrzebie” - podkreślał ks. Jan.

Reklama

Perfekcja w każdym calu

Druga część święta plonów miała miejsce na stadionie sportowym, na który zaraz po zakończeniu liturgii, w asyście Orkiestry Dętej ZGH Bolesław udał się barwny i zdający się nie mieć końca korowód dożynkowy. Zgodnie z tradycją ośpiewano i obtańczono starostów dożynek, po czym wraz z parlamentarzystami, władzami gminy i powiatu oraz proboszczem miejsca przystąpiono do pokrojenia bochnów. Chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów został symbolicznie podzielony między wszystkich zgromadzonych. Czas umilały występy artystyczne zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury. Rozstrzygnięto wiele konkursów. Tradycyjny i lokalny charakter imprezy podkreślały swojskie potrawy przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Wieczorem zaś scena należała do zespołów „Party Hart” i „Makowiecki Band”. Impreza zakończyła się pokazem sztucznych ogni.
Warto podkreślić, że organizatorzy tegorocznych dożynek stanęli na wysokości zadania. Święto od początku do samego końca zostało doskonale wyreżyserowane i perfekcyjnie przygotowane pod każdym względem. Pewnie to także zasługa doświadczenia w tym względzie, bo przypomnijmy, że w 2001 r. Jaroszowiec był także gospodarzem dożynek, które miały diecezjalno-gminny charakter. Po nich zresztą został trwały ślad w postaci parkingu przy tutejszym sanktuarium. „Mam nadzieję, że zapoczątkowana przed laty tradycja nie zaginie i że po tegorocznych dożynkach, w swoim czasie, także pozostanie jakiś trwały znak…” - uśmiecha się proboszcz, ks. Jan Wieczorek.

2012-09-24 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Krzysztof Chudzio – biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej

2020-04-03 12:11

Episkopat

Ks. Krzysztof Chudzio, dotychczasowy proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Ks. Krzysztof Chudzio urodził się 25 czerwca 1963 r. w Przemyślu. W latach 1982-1988 odbywał formację w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1988 r. W latach 1988-1989 był wikariuszem parafii św. Wojciecha w Krośnie. W latach 1989-1991 pracował duszpastersko na Wschodzie (ZSRR), głównie w Szarogrodzie (dzisiejsza Ukraina). W latach 1991-2005 pomagał bp. Janowi Olszańskiemu na Ukrainie, pełniąc tam różne posługi (m.in. sekretarza i kanclerza). W latach 2005-2006 był dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. W latach 2006-2015 był ojcem duchownym w seminarium duchownym w Przemyślu i wykładowcą teologii w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Od 2015 r. jest proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej i wicedziekanem dekanatu Domaradz. Zna język rosyjski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił Włochów i cały świat o swej bliskości i modlitwie

2020-04-03 21:02

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Włochy

przesłanie

papież Franciszek

pandemia

PAP

Dziś wieczorem na początku wieczornych wiadomości włoskiej telewizji publicznej RAI 1 wyemitowano wideoprzesłanie Ojca Świętego w związku z dramatyczną sytuacją, w jakiej znalazły się Włochy i cały świat na początku Wielkiego Tygodnia.

Oto tekst papieskiego orędzia w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy przyjaciele, dobry wieczór!

Dziś wieczorem mogę wejść do waszych domów w sposób inny niż zwykle. Jeśli mi pozwolicie, chciałbym z wami porozmawiać przez kilka chwil, w tym okresie trudności i cierpień. Wyobrażam sobie was prowadzących niecodzienne życie w waszych rodzinach, by uniknąć zarażenia. Myślę o żywotności dzieci i młodzieży, która nie może wychodzić, chodzić do szkoły, żyć swoim życiem. Zależy mi na wszystkich rodzinach, szczególnie tych, które mają jakieś ukochane osoby chore lub które niestety przeżyły żałobę z powodu koronawirusa lub z innych przyczyn. W tych dniach często myślę o osobach samotnych, którym trudniej jest stawić czoła tym chwilom. A przede wszystkim myślę o starszych, którzy są mi bardzo drodzy.

Nie mogę zapomnieć o tych, którzy są chorzy na koronawirusa, osobach leczonych w szpitalach. Zdaję sobie sprawę z wielkoduszności osób, które się narażają, aby leczyć tę pandemię lub zapewnić społeczeństwu podstawowe usługi. Iluż bohaterów, przez wszystkie dni, przez wszystkie godziny! Pamiętam również, jak wielu z nich znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i martwią się o pracę i o przyszłość. Myślę także o osadzonych w więzieniach, którym do cierpienia dołącza się lęk przed epidemią, o nich samych i swoich bliskich; myślę o pozbawionych dachu nad głową, którzy nie mają domu, który by ich chronił.

To trudny czas dla wszystkich. Dla wielu, niezwykle trudny. Papież o tym wie i tymi słowami chce powiedzieć wszystkim o swojej bliskości i miłości. Postarajmy się, jeśli możemy, jak najlepiej wykorzystać ten czas: bądźmy hojni; pomagajmy potrzebującym w naszej okolicy; poszukajmy być może przez telefon lub sieć społecznościową osoby najbardziej samotne; módlmy się do Pana za tych, którzy są poddawani próbie we Włoszech i na świecie. Nawet jeśli jesteśmy odizolowani, myśl i duch mogą iść daleko z twórczością miłości. Tego dzisiaj potrzebujemy: kreatywności miłości.

Obchodzimy Wielki Tydzień w sposób naprawdę niezwykły, który ukazuje i streszcza orędzie Ewangelii, czyli bezgranicznej miłości Boga. A w milczeniu naszych miast rozbrzmiewać będzie Ewangelia paschalna.
Apostoł Paweł mówi: „Za wszystkich umarł po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał" (2 Kor 5, 15). W zmartwychwstałym Jezusie życie zwyciężyło śmierć. Ta wiara paschalna żywi naszą nadzieję. Dzisiaj wieczorem chciałbym się nią z wami podzielić. Jest to nadzieja na lepszy czas, w którym możemy być lepsi, w końcu uwolnieni od zła i od tej pandemii. Jest to nadzieja: a nadzieja nie zawodzi; to nie jest iluzja, jest to nadzieja.

Jedni obok drugich, w miłości i cierpliwości, możemy w tych dniach przygotować lepszy czas. Dziękuję, że pozwoliliście mi wejść do waszych domów. Uczyńcie gest czułości wobec tych, którzy cierpią, wobec dzieci, wobec osób starszych. Powiedzcie im, że papież jest blisko i modli się, aby Pan wkrótce wybawił nas wszystkich od zła. I wy módlcie się za mnie. Dobrej kolacji. Do zobaczenia wkrótce.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję