Reklama

Kościół

WSPÓLNA AKCJA POMOCY

Pro Terra Sancta, czyli miłość w praktyce. Pomóżmy chrześcijanom w Ziemi Świętej

W każdy Wielki Piątek, podczas poruszającej liturgii Męki Pańskiej, gdy w prostym i głębokim zarazem obrzędzie adoracji Krzyża uwielbiamy Jezusa Chrystusa za jego mękę i śmierć, składamy w kościołach ofiary na rzecz Ziemi Świętej – pro Terra Sancta. Na całym świecie katolicy okazują przez to pomoc dla stróżów miejsc świętych, do których pielgrzymują miliony chrześcijan.

2024-02-11 20:14

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Pro Terra Sancta

Grażyna Kołek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

Wpłaty można dokonać na konto: Fundacja Instytut Mediów
03 1140 2004 0000 3002 7860 6231
Tytuł przelewu: Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej.
PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

U początku Wielkiego Postu chcemy włączyć się w dzieło pomocy naszym braciom i siostrom, chrześcijanom w Ziemi Świętej, zwłaszcza w Strefie Gazy.

Podziel się cytatem

Od października ubiegłego roku rozgorzał na nowo konflikt pomiędzy państwem Izrael i Hamasem sprawującym rządy w Strefie Gazy. Skutkiem konfliktu są bombardowania, odcięcie od zewnętrznej pomocy i blokada granic. Na tym skrawku Autonomii Palestyńskiej na terytorium Izraela, od czasów apostolskich żyją chrześcijanie. Mimo tego, że stanowią niewielką grupę wobec muzułmańskiej większości, żyli w pokoju ze swymi sąsiadami. Dziś razem z nimi cierpią i są mordowani. Obszar Strefy Gazy został niemal zrównany z ziemią. Wspólnota katolicka chroni się w ostrzeliwanym kościele Świętej Rodziny. Brakuje jedzenia i wody, ponieważ granice zostały zamknięte, a Izrael odciął nawet dopływ wody pitnej i elektryczność. Domy zostały zburzone, ludzie stracili pracę i mieszkania.

Ziemia Święta, to nie tylko miasta i wioski, nie tylko historyczne miejsca, gdzie działa się historia zbawienia, naznaczone obecnością Chrystusa. To nawet nie tylko świątynie i inne miejsca święte, gdzie modlą się chrześcijanie różnych wyznań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Monika Książek

Ziemia Święta, to ludzie, także nasi braci i siostry chrześcijanie, którzy nierzadko są potomkami tych, którzy tutaj słuchali nauk Jezusa z Nazaretu. Żyjący w mniejszości pośród muzułmanów i żydów, stali się także ofiarami wojny.


Podziel się cytatem

Wraz z polskim Zwierzchnictwem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie (bożogrobcami), którzy jako międzynarodowe stowarzyszenie kontynuują tradycje rycerzy krzyżowych troszczących się niegdyś o miejsca święte i chrześcijan w Palestynie, rozpoczynamy dzieło pod nazwą „Pro Terra Sancta - wsparcie dla chrześcijan w Ziemi Świętej”.

Począwszy od Środy Popielowej na łamach Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, na portalu niedziela.pl oraz w naszych mediach społecznościowych, będziemy mówić o sytuacji w Strefie Gazy oraz na obszarze Autonomii Palestyńskiej oraz Państwa Izrael.

Podziel się cytatem

Poprzez Fundację Instytut Mediów (wspierającą działanie Instytutu NIEDZIELA wydającego Tygodnik Katolicki „Niedziela”), chcielibyśmy przeprowadzić zbiórkę pieniężną jako pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej, którzy z powodu konfliktu izraelsko-palestyńskiego zostali pozbawieni domów, miejsc pracy, możliwości utrzymania, a nawet możliwości ucieczki. Zebrane środki zostaną przekazane do dyspozycji pasterza katolików w Ziemi Świętej, kardynała Pierbattisty Pizzaballi, patriarchy łacińskiego Jerozolimy, który najlepiej zna potrzeby swoich cierpiących wiernych.

Reklama

Jednym z wielkopostnych drogowskazów do świętości i owocnego przeżycia Wielkiego Postu, jest jałmużna, czyli dar z siebie. Tych, którzy mogą podzielić się swymi pieniędzmi, zapraszamy do włączenia się do zbiórki funduszy. Tych, którzy sami żyjąc skromnie nie mogą materialnie wesprzeć dzieła pomocy, prosimy o wsparcie modlitewne dla naszych braci i sióstr w Ziemi Świętej.

Ziemia Święta, to miejsca naznaczone konfliktami, cierpieniem, śmiercią, miejsca bólu i nieustannego wołania o pokój, ale to także miejsca, w których spełniła się miłosierna miłość Boga do człowieka. Niech ta miłość w praktyce spełni się także wobec naszych braci i sióstr, którzy potrzebują naszej pomocy.

Wpłaty można dokonać na konto: Fundacja Instytut Mediów
03 1140 2004 0000 3002 7860 6231
Tytuł przelewu: Pomoc dla chrześcijan w Ziemi Świętej.

Ocena: +19 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Bóg żąda od nas pokoju w Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Bóg żąda od nas zaprowadzenia pokoju w Ziemi Świętej - powiedział Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

- Śledzę z wielkim zaniepokojeniem sytuację poważnego napięcia i przemocy, która dręczy Ziemię Świętą. Potrzeba w tej chwili wielkiej odwagi i siły ducha, aby odrzucić nienawiść i zemstę oraz podjąć gesty pokoju. Dlatego modlimy się, aby Bóg umocnił we wszystkich rządzących i obywatelach odwagę, żeby przeciwstawić się przemocy i podjąć konkretne kroki odprężenia. W obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie bardziej niż kiedykolwiek decydujące znacznie ma zaprowadzenie pokoju w Ziemi Świętej: tego żąda od nas Bóg i dobro ludzkości - podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Jezus na górze Tabor przemienił się wobec uczniów

2024-02-25 06:58

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Góra Tabor, bazylika Przemienienia Pańskiego

Góra Tabor, bazylika Przemienienia Pańskiego

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiejsza liturgia słowa ukazuje nam postać Abrahama, którego Bóg powołuje i prowadzi drogą wiary, oraz przemienienie Jezusa. Historia Abrahama dowodzi, że wiara jest rzeczywistością dynamiczną, która wymaga ciągłego odnawiania postawy zawierzenia i czynów będących jej owocem. Najwyższym przykładem jest dla nas sam Chrystus. „Tymczasem Bóg okazuje swoją miłość do nas przez to, że Chrystus umarł za nas, kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami. O ileż więc bardziej teraz, jako usprawiedliwieni przez Jego krew, dzięki Niemu zostaniemy wybawieni od gniewu! Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna, o ileż bardziej jako już pojednani zostaniemy ocaleni przez Jego życie!” (Rz 5, 8-10). Jezus na górze Tabor przemienił się wobec uczniów, zobaczyli oni blask Jego chwały (Łk 9, 32). Czy choćby promyczek tej chwały zajaśniał już w moim sercu?

CZYTAJ DALEJ

Szydłowiec: w miejscowym kościele odkryto fragmenty późnogotyckich polichromii

2024-02-27 19:28

Margita Kotas/Niedziela

Szydłowiecka fara św. Zygmunta – widok od strony ul. Zakościelnej

Szydłowiecka fara św. Zygmunta – widok od strony ul. Zakościelnej

Fragmenty polichromii z pierwotnego wystroju kościoła, odkryto w trakcie prac konserwatorskich w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu koło Radomia. Obiekt sakralny pochodzi z przełomu XV i XVI wieku.

Witold Bujakowski, konserwator zabytków w Radomiu poinformował, że odkrycia dokonano fragmencie ściany południowej w nawie głównej świątyni. To właśnie w tej części kościoła trwa renowacja ołtarza św. Rocha. Widoczne są tam ubytki zaprawy, w których ujawnione zostały tzw. plamy barwne. - Można je interpretować jako zachowane partie polichromii. Widoczne brązowe plamy barwne to prawdopodobnie zachowana wcześniejsza warstwa malarska. W górnej partii obrysu ołtarza widoczna jest plama o kolorze ochry co świadczy o tym, że jest to starsza zachowana warstwa polichromii - wyjaśnił Witold Bujakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję