Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę nawrócenia od przeglądu naszego sposobu działania

Rozważania do Ewangelii Mt 23, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Andrei Mironov, en.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtorek, 27 lutego. Wielki Post

• Iz 1, 10.16-20 • Ps 50 • Mt 23, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Wy zaś nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten, który jest w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Słowo na dziś zachęca nas, byśmy rozpoczęli tę drogę nawrócenia od gruntownego przeglądu naszego sposobu działania, abyśmy byli gotowi do wykorzenienia wszelkiego rodzaju obłudy z naszego życia. Jezus mówi nam: „róbcie wszystko, co mówią, ale nie naśladujcie ich działania, bo mówią jedno, a robią drugie”. Hipokryzja tych, którzy mają władzę, jakąkolwiek władzę, przejawia się w tych pięciu aspektach: 1) Nakładanie na ludzi wielkich ciężarów. 2) Działanie tak, aby ludzie widzieli. 3) Przekręcanie prawa, a tym samym przekręcanie prawdy. 4) Staranie się być pierwszym. 5) Poczucie wyższości nad innymi. Jeden z hiszpańskich jezuitów podpowiadał, że rzeczą, która pomaga wykorzenić tę obłudę, jest życie po bratersku. To, co buduje się na miłosierdziu, prostocie, autentycznej sprawiedliwości, bliskości i spotkaniu, na pokorze. Braterstwem, które nie ma za zadanie osłaniać ani troszczyć się o siebie, ale osłaniać i troszczyć się o nas wszystkich pod osłoną wzajemnego szacunku, uznania i docenienia; które przedstawia się innym takim, jakim jest i bez pozycji. Ten, kto nie musi ukrywać swoich darów i lęków, swoich słabości i mocnych stron, swoich ograniczeń i możliwości, swoich błędów i sukcesów, jest prawdziwym człowiekiem. Jeśli chcesz wykorzenić hipokryzję, która zabija duszę, nie czuj się lepszy od nikogo, ale równy, nie uważaj się za właściciela niczego, ale współodpowiedzialny z innymi i, co najważniejsze, służ wszystkim w każdych okolicznościach, czasie i miejscu. I zobaczysz, jak twoja radość zaczyna kiełkować, odsłaniając życie, które nosisz w sobie.

Reklama

D.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-01-06 13:18

Ocena: +35 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg zawsze szuka człowieka, pragnie naszego zbawienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 22, 15-21.

Niedziela, 22 października. XXIX niedziela zwykła

CZYTAJ DALEJ

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha Świętego

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Zesłanie Ducha Świetego Ewangelia (J 7, 37-39)

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję