Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę nawrócenia od przeglądu naszego sposobu działania

Rozważania do Ewangelii Mt 23, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Andrei Mironov, en.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtorek, 27 lutego. Wielki Post

• Iz 1, 10.16-20 • Ps 50 • Mt 23, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Wy zaś nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten, który jest w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Słowo na dziś zachęca nas, byśmy rozpoczęli tę drogę nawrócenia od gruntownego przeglądu naszego sposobu działania, abyśmy byli gotowi do wykorzenienia wszelkiego rodzaju obłudy z naszego życia. Jezus mówi nam: „róbcie wszystko, co mówią, ale nie naśladujcie ich działania, bo mówią jedno, a robią drugie”. Hipokryzja tych, którzy mają władzę, jakąkolwiek władzę, przejawia się w tych pięciu aspektach: 1) Nakładanie na ludzi wielkich ciężarów. 2) Działanie tak, aby ludzie widzieli. 3) Przekręcanie prawa, a tym samym przekręcanie prawdy. 4) Staranie się być pierwszym. 5) Poczucie wyższości nad innymi. Jeden z hiszpańskich jezuitów podpowiadał, że rzeczą, która pomaga wykorzenić tę obłudę, jest życie po bratersku. To, co buduje się na miłosierdziu, prostocie, autentycznej sprawiedliwości, bliskości i spotkaniu, na pokorze. Braterstwem, które nie ma za zadanie osłaniać ani troszczyć się o siebie, ale osłaniać i troszczyć się o nas wszystkich pod osłoną wzajemnego szacunku, uznania i docenienia; które przedstawia się innym takim, jakim jest i bez pozycji. Ten, kto nie musi ukrywać swoich darów i lęków, swoich słabości i mocnych stron, swoich ograniczeń i możliwości, swoich błędów i sukcesów, jest prawdziwym człowiekiem. Jeśli chcesz wykorzenić hipokryzję, która zabija duszę, nie czuj się lepszy od nikogo, ale równy, nie uważaj się za właściciela niczego, ale współodpowiedzialny z innymi i, co najważniejsze, służ wszystkim w każdych okolicznościach, czasie i miejscu. I zobaczysz, jak twoja radość zaczyna kiełkować, odsłaniając życie, które nosisz w sobie.

Reklama

D.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-01-06 13:18

Ocena: +35 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważanie na 25 grudnia: Odkryjmy przesłanie Bożego Narodzenia

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy czujesz przedświąteczną gorączkę? Czy odczuwasz, że w tym roku Święta są inne, może trochę nerwowe, a Ty jesteś nieprzygotowany? Jeśli tak, to mamy coś specjalnego dla Ciebie!

Usłysz wzruszającą opowieść o małej dziewczynce, która ofiarowała Jezusowi skromny prezent, i zobacz, jak nawet najprostsze gesty mogą być pełne miłości i znaczenia.

CZYTAJ DALEJ

Spowiedź gangstera

2024-03-26 12:47

Niedziela Ogólnopolska 13/2024, str. 68-70

[ TEMATY ]

świadectwo

Archiwum prywatne

Paweł Cwynar

Paweł Cwynar

Zmienił swoje życie w więzieniu. Był mafiozem, teraz jest ewangelizatorem. Jak udało mu się przejść na jasną stronę mocy? Opowiada Biskup – Nawrócony Gangster.

Pochodzę z dobrego domu, w którym niczego mi nie brakowało. Od VI klasy namiętnie uprawiałem trójbój lekkoatletyczny. Puchary, dyplomy, zwycięstwa... Wszystko zmieniło się w zasadniczej szkole zawodowej. To, co było moją pasją i miłością, zostało całkowicie zlekceważone przez nauczyciela WF-u. Nagły brak możliwości realizowania się sprawił, że nie wiedziałem, jak mam sobie poradzić z buzującą adrenaliną. Wpadłem w złe towarzystwo. Recydywiści, pijacy, degeneraci przygarnęli przybłędę w swoje szeregi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wątroba zainicjował czytanie Pisma Świętego na antenie diecezjalnej rozgłośni

2024-04-15 17:25

[ TEMATY ]

Biblia

bp Jan Wątroba

https://radiovia.com.pl/

Niedziela Biblijna rozpoczęła XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło: „Powołani do wspólnoty - komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Celem inicjatywy jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Obchody zainaugurowały VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

„W ramach tej akcji także na antenie Katolickiego Radia VIA można usłyszeć biblijne fragmenty czytane przez kapłanów diecezji rzeszowskiej” - mówi ks. Jakub Nagi, dyrektor radia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję