Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: posypanie głów popiołem nie jest liturgicznym celebrowaniem smutku

– Wielki Post sprzyja powrotowi do Boga, od którego odwraca się współczesny świat, twierdząc bezrozumnie, że to religia, prawa Boże i Ewangelia są źródłem podziałów i wojen – powiedział abp Wacław Depo. W Środę Popielcową metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wprowadzeniu do Liturgii hierarcha przypomniał, że na początku Wielkiego Postu po raz kolejny „jesteśmy wezwani do wysiłku umysłu, sumienia i serca, by odnowić w sobie wewnętrznego człowieka”. Dodał, że do dobrego przeżycia obrzędu posypania głów popiołem „potrzeba łaski wiary i doświadczenia tu i teraz” obecności Chrystusa „jako Boga żywego, który poprzez ofiarę własnego życia przebacza nam grzechy i przez którego mimo śmierci już dziś mamy udział w zwycięstwie nad grzechem”.

– Kiedy po raz kolejny otrzymujemy znak poświęconego popiołu z mocnym akcentem biblijnych słów: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, rozumiemy, że nie jest to groźna rzeczywistość, która nas spotka, czy nawet liturgiczne celebrowanie smutku, ale pragnienie wyjścia na drogę nawrócenia i prawdziwego życia, którego źródło jest w Bogu. Dlatego usłyszeliśmy, żebyśmy nie zlekceważyli tego czasu zbawienia i nie pozbawili się łaski – podkreślił w homilii abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ta szczypta popiołu przypomina nam (...), że w wymiarze materii jesteśmy wpisani w zniszczalność i tymczasowość, ale trzeba to z całą mocą zaznaczyć, że nie po to przychodzimy dzisiaj do kościołów, by tą szczyptą popiołu zmaterializować swój lęk przed przemijaniem, ale przychodzimy z wiarą w Chrystusa Ukrzyżowanego, aby spełniła się nasza nadzieja w Chrystusie Zmartwychwstałym. Ukrzyżowany jest zmartwychwstałym Panem. Przez Niego w tajemnicy Kościoła zostaliśmy uwolnieni z więzów grzechu i ożywieni tchnieniem życia przez Ducha Świętego – kontynuował metropolita częstochowski.

Celebrans zwrócił uwagę, że wzywając nas do nawrócenia oraz do uwierzenia w Ewangelię, Kościół chce nam przypomnieć, że Wielki Post „sprzyja powrotowi do Boga, od którego odwraca się współczesny świat, twierdząc bezrozumnie, że to religia, prawa Boże i Ewangelia są źródłem podziałów i wojen”.

Reklama

Hierarcha zauważył, że wśród dramatycznych wezwań do pokuty, jakie słyszymy z ust proroka Joela, znajduje się również apel o zgromadzenie wiernych: – „Zbierzcie lud, zwołajcie świętą społeczność”, a tym samym doświadczycie łaski wspólnoty z Bogiem i między sobą. To wołanie jest dzisiaj skierowane również do nas. To wspólnota, którą stanowimy z Chrystusem w Kościele, pozwala nam poznać i doświadczyć z jednej strony trudów i lęków, ale zarazem nadziei i radości życia z Bogiem i bycia razem – zaznaczył abp Depo.

W tym kontekście przypomniał, że hasło tegorocznego roku duszpasterskiego brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. – Jestem więc w jego wnętrzu kimś ważnym dla Boga i posłanym do ludzi – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Odnosząc się do słów z Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian, abp Depo przestrzegał przed zmarnowaniem daru łaski Bożej, ponieważ jest „okupiona męką i śmiercią Jezusa Chrystusa”.

– Dlatego Jezus pouczając uczniów o pobożnych praktykach, którymi są jałmużna, modlitwa i post, kładzie nacisk na czystość intencji, na to, że ich prawdziwa wartość leży w motywacji, w ludzkim sercu, by jałmużnie odpowiadała miłość miłosierna, podnosząca godność człowieka otrzymującego dar; by modlitwie towarzyszyła nadzieja, że Bóg nie tylko wysłuchuje ludzkich pragnień, ale wie lepiej, czego nam potrzeba i widzi wszystko – podsumował metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Liturgia zainaugurowała modlitwę w kościołach stacyjnych Częstochowy, wyznaczonych przez abp. Wacława Depo. Każdego dnia, aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, jedna ze świątyń miasta stanie się stacją modlitwy za Kościół częstochowski. W tym roku wierni będą modlić się szczególnie: o dobre przygotowanie i przeżycie nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej; o owoce misji i rekolekcji, które będą prowadzone przed nawiedzeniem Matki Bożej; o nowe powołania kapłańskie oraz o pokój na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w naszej Ojczyźnie. Po raz pierwszy metropolita częstochowski wyznaczył kościoły stacyjne w 2019 r.

2024-02-14 19:47

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do dziennikarzy katolickich: nie dajmy się wciągnąć w pułapkę postprawdy bez Boga

[ TEMATY ]

dziennikarze

abp Wacław Depo

BPJG

Czy współczesnemu człowiekowi nie grozi zaćmienie sumień? - pytał za św. Janem Pawłem II w homilii w kaplicy Cudownego Obrazu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski podczas pielgrzymki dziennikarzy katolickich, która odbyła się 26 października na Jasnej Górze.

Hasłem pielgrzymki dziennikarzy katolickich były słowa: „Wzajemna troska i odpowiedzialność - kapłan dziennikarz”. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad rolą i miejscem księży w przestrzeni mediów.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie modlitewno - formacyjne "Apostolstwa Margaretka" w archikatedrze częstochowskiej

2024-04-20 22:16

Karol Porwich / Niedziela

„Jeden drugiego brzemiona noście” takim tematem konferencji, 20 kwietnia, ks. Tomasz Chudy rozpoczął spotkanie modlitewno - formacyjne Apostolatu Margaretka, które miało miejsce w bazylice archidiecezjalnej św. Rodziny w Częstochowie.

Po wygłoszonej konferencji abp. Wacław Depo przewodniczył Eucharystii dla uczestników wydarzenia, na zakończenie której podziękował wszystkim zebranym za modlitwę. Po Mszy św. była okazja na wspólne spotkanie, a następnie czas na adorację, świadectwa i modlitwę za kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję