Reklama

300-lecie Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Na służbę Bogu i ludziom

Szczególnie uroczyście rozpoczął się ten rok akademicki na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Na inaugurację przybył z Rzymu prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski. Dzień później we wrocławskiej archikatedrze doktorat honoris causa otrzymał kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. A wszystko to z racji 300-lecia Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Gdzie teologów dawniej kształcono

Uroczystości 300-lecia wydziału zbiegły się ze świętowaniem takiego samego jubileuszu na Uniwersytecie Wrocławskim, gdyż początki obu tych uczelni były ze sobą ściśle związane. Początkowo jednak klerycy kształcili się we wrocławskiej szkole katedralnej. Ufundował ją jeszcze w XIII w. biskup lubuski Apeczko. W 1565 r. powstało na tym miejscu pierwsze seminarium duchowne, będące najstarszą tego typu placówką w Polsce.
Wydział Teologiczny, którego jubileusz obchodzimy, powstał sto pięćdziesiąt lat później, w 1702 r., na Akademii Leopoldyńskiej. Jego początki związane były z jezuitami. Zakonnicy ci osiedlili się we Wrocławiu w 1638 r. i zgodnie ze swoim charyzmatem zaczęli uczyć. Najpierw w kolegium. Rozpoczęli również starania o utworzenie uniwersytetu. Mimo sprzeciwu rady miejskiej, obawiającej się wzrostu katolickich i polskich wpływów w protestanckim wówczas mieście, udało się zakonnikom założyć dwuwydziałową Akademię. Niemałą w tym zasługę miał Fryderyk Kazimierz Wolff von Lüdinghausen, krewny i doradca cesarza Leopolda.

Czasy rozkwitu i zmian

Reklama

Na Akademii wykładano teologię i filozofię. Językiem oficjalnym była łacina. Koszty związane z działalnością uczelni ponosili jezuici, którzy przeznaczali na jej potrzeby dochody z apteki zakonnej. Akademię wspierał także ówczesny ordynariusz wrocławski - bp Franciszek Ludwik Neuburg. Wkrótce na uczelni założono drukarnię. Niemałym osiągnięciem było przeniesienie Akademii do nowego, wspaniałego gmachu w stylu włoskiego baroku, który możemy we Wrocławiu podziwiać do dziś.
Chociaż w 1773 r. Zakon Jezuitów uległ kasacie, uczelnia nadal funkcjonowała. W 1811 r., na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma III, połączono ją z uczelnią z Frankfurtu nad Odrą. W ten sposób powstał Uniwersytet Wrocławski. Odtąd wykładano na nim dwie teologie - katolicką i protestancką oraz inne przedmioty.
W 1912 r. uczelnię przemianowano na Śląski Fryderyko-Wilhelmowski Uniwersytet.

Świeccy na Fakultecie

Mimo trudnych momentów Wydział Teologiczny funkcjonował na Uniwersytecie do 1945 r. Dopiero po drugiej wojnie światowej okazało się, że zabrakło tam dla niego miejsca. Alumni rozpoczęli więc formację intelektualną i duchową w Arcybiskupim Seminarium Duchownym przy pl. Katedralnym 14. Od tego momentu zaczęto zastanawiać się również nad umożliwieniem kształcenia teologicznego osobom świeckim. W 1964 r. Kongregacja ds. Seminariów i Uniwersytetów zgodziła się na utworzenie we Wrocławiu Akademickiego Studium Teologicznego, a w 1968 r. uznano je za kontynuację przedwojennego Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim, przekazując mu wszystkie jego przywileje. W 1974 r. otrzymał on miano Papieskiego Fakultetu Teologicznego. Wkrótce, bo w roku akademickim 1977/78, rozpoczęto kształcenie osób świeckich i zakonnych. Jednak dopiero w 1981 r., w czasach "Solidarności", Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu, wraz z innymi uczelniami papieskimi, otrzymał osobowość prawną. W 1989 r. został uznany przez władze państwowe i wliczony w poczet uczelni wyższych.

PWT dzisiaj

Przez 300 lat pracownicy Wydziału zajmowali się nie tylko kształceniem duchownych i świeckich teologów, ale dbali także o wymiar etyczny wrocławskiej nauki - wspomina ks. prof. Ignacy Dec, rektor PWT. A poprzez książki, artykuły oraz spotkania przyczyniali się do rozwoju pracy duszpasterskiej Kościoła na Dolnym Śląsku.
Dziś Papieski Wydział Teologiczny jest jedną z jedenastu wrocławskich uczelni. Można studiować na nim nie tylko teologię. Prowadzone są również zajęcia na podyplomowych studiach dziennikarskich, nauki o rodzinie i z zarządzania. Obecnie powstają też nowe kierunki.
Od 1968 r. Wydział nadał znakomitym osobistościom dziewięć doktoratów honoris causa, przeprowadził dwadzieścia pięć przewodów habilitacyjnych i dziewięćdziesiąt cztery doktorskie. Wypromował ponad czterystu pięćdziesięciu licencjatów i ponad trzy tysiące magistrów - wylicza rektor PWT. W ostatnich latach, gdy nauczanie religii powróciło do szkół, Wydział umożliwił setkom świeckich katechetów - absolwentów studiów katechetycznych i kolegiów teologicznych - uzyskanie magisterium z teologii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Cześć Sercu Maryi

Niedziela podlaska 24/2002

[ TEMATY ]

serce

Archiwum Edycji Szczecińsko-Kamieńskiej

To serce tak czyste, tak piękne i dobre, dzieło i radość Trójcy Przenajświętszej. Ojciec znajduje upodobanie w oglądaniu Serca Przenajświętszej Panny Maryi jako arcydzieła swej ręki. Serce Maryi jest dla nas tak czułe, że serca wszystkich matek są przy nim jak sopel lodu. (z Myśli św. Jana Vianney´a - proboszcza z Ars)

CZYTAJ DALEJ

Okaleczona przez dżihadystów figura Maryi pielgrzymuje po Włoszech

2021-06-12 22:51

Vatican News

We Włoszech rozpoczyna się dziś wyjątkowa peregrynacja figury Matki Bożej, mocno okaleczonej przez islamskich fundamentalistów. Przywieziono ją z irackiego miasteczka Batnaya, którego 5-tysięcy mieszkańców zostało wygnanych ze swych domów przez dżihadystów, a tamtejsze kościoły zniszczono, podobnie jak figury świętych i obrazy religijne. Celem pielgrzymki jest danie świadectwa o męczeństwie irackich chrześcijan oraz modlitwa o pokój i pojednanie w tym kraju.

Figura trafiła do Włoch dzięki papieskiemu stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Została odrestaurowana dzięki wysiłkom artysty z parafii św. Pawła w Giussano, miasta, od którego rozpoczyna teraz swą wędrówkę po całych Włoszech. Artysta świadomie pozostawił na niej pewne ślady zbeszczeszczania. Oderwana dłoń leży teraz u stóp Matki Bożej. Nie zrekonstruowano też jej rozbitej twarzy, pokryto ją jedynie warstwą białego gipsu, tak że przypomina teraz „Maryję w maseczce”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję