Reklama

Homilia

Rodzina silna Bogiem

U progu rozpoczynającego się 11 października Roku Wiary wsłuchujemy się dziś w Liturgię Słowa. Zasadnicza jej część dotyczy małżeństwa i rodziny, czyli fundamentu tworzącego społeczeństwo oraz wspólnotę wierzących - Kościół. W dzisiejszych czasach nagminnie tradycyjna rodzina jest deprecjonowana. Ośmiesza się ją praktycznie we wszystkich ogólnodostępnych laickich mediach, promując alternatywne formy przeżywania naszej egzystencji. Zachęca się wręcz do rozwodów, kiedy małżeństwom z takich czy innych powodów się nie układa. Wmawia się opinii publicznej, że związek osób tej samej płci też można nazwać małżeństwem. Mało tego, pewne środowiska domagają się praw do wychowywania dzieci w takim związku. Oczywiście, takich ludzi jest niewielu, ale - niestety - mają oni wielki wpływ na środki społecznego przekazu i usiłują zdecydowanej większości społeczeństwa, która się z nimi nie zgadza, narzucić swoją wolę.
My, katolicy, chcemy żyć w zgodzie z Biblią i nauczaniem Kościoła. Czytamy więc dziś w Księdze Rodzaju: „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem”. Już ten tekst precyzuje, czym tak naprawdę jest małżeństwo i rodzina. Wiedzieli o tym doskonale nasi przodkowie w wierze. Przestrzegali reguł chroniących rodzinę. Dlatego autor Ps 128 pisze: „Szczęśliwy człowiek, który się boi Pana i chodzi Jego drogami. Będziesz spożywał owoc pracy rąk swoich, szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie”. Innymi słowy - ktoś, kto żyje w zgodzie z Bożym prawem, cieszy się przychylnością Stwórcy, który w pełni objawił się w osobie Jezusa z Nazaretu. O nim pisze Autor Listu do Hebrajczyków. Czytamy tam m.in. takie słowa: „Tak bowiem Chrystus, który uświęca, jak ludzie, którzy mają być uświęceni, z jednego są wszyscy”. Można śmiało powiedzieć, że wszyscy pochodzimy od Pana Boga. Skoro tak, to przestrzegajmy jego odwiecznych ustaleń. Dotyczą one również rodziny. Dlatego św. Marek napisał w Ewangelii na temat związku mężczyzny i kobiety takie zdanie: „Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela”. Koniec. Kropka.
Benedykt XVI w liście apostolskim „Porta fidei” („Podwoje wiary”), uprzedzającym Rok Wiary, pisze: „Przez wiarę na przestrzeni czasów mężczyźni i kobiety w każdym wieku, których imię jest zapisane w księdze życia (por. Ap 7, 9; 13, 8), wyznawali, że pięknie jest pójść za Panem Jezusem tam, gdzie byli wzywani, żeby dawać świadectwo, iż są chrześcijanami: w rodzinie, w życiu zawodowym, publicznym, w wykorzystywaniu charyzmatów i pełnieniu posług, do których byli powołani. Przez wiarę żyjemy także i my: dzięki rozpoznawaniu sercem Pana Jezusa, obecnego w naszym życiu i w historii”. Trzymajmy się mocno tych papieskich słów, szczególnie w Roku Wiary!

Polecamy niedziela.pl/spis_liturgia.php|„Kalendarz liturgiczny” - liturgię na każdy dzień

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Startują "JP2 Studies" – roczne Studia Janopawłowe na Angelicum w Rzymie

2021-05-17 10:57

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Instytut Kultury św. Jana Pawła II, w rok po swej inauguracji na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, poszerza zakres działalności i uruchamia roczne Studia Janopawłowe – "JP2 Studies". Jest to propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II.

"W gronie wykładowców +JP2 Studies+ znaleźli się intelektualiści światowego formatu, m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Rowan Williams, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, czy Francis Russell Hittinger" - czytamy w informacji przekazanej PAP.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe rekolekcje zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w formie książki

2021-05-17 13:45

[ TEMATY ]

Najświętrze Serce

Najświętsze Serce Pana Jezusa

esprit.com.pl

Zawierz się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i obudź swoją wiarę!

Święty Jan Paweł II mówił, że Serce Jezusa nadaje rytm Kościołowi. Czy na co dzień słyszymy Jego bicie? Dwa serca to wyjątkowe rekolekcje, które otwierają na prawdziwe życie wiarą według Najświętszego Serca Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józefie... zwierciadle cierpliwości

2021-05-17 21:30

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwo majowe

#NiezbędnikMaryjny

źródło: http://nowenny.pl/miesiac-ku-czci-sw-jozefa

Widząc św. Józefa powinniśmy dostrzec cnotę cierpliwości, której niestety często nam brakuje.

Zwierciadło, inaczej lustro, odbija padające na nie światło i zwraca się ku temu, kto na nie patrzy. Widząc św. Józefa powinniśmy dostrzec cnotę cierpliwości, której niestety często nam brakuje. Papież Franciszek w swoim liście Patris Corde mówi, iż ,,pierwszym etapem prawdziwego wewnętrznego uzdrowienia jest przyjęcie własnej historii, to znaczy uczynienie w sobie miejsca także na to, czego nie wybraliśmy w naszym życiu”. Św. Józef w swoim życiu również sam nie wybrał, iż będzie musiał wychować Jezusa i przyjąć pod swój dach Maryję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję