Reklama

Kościół

Monumentalne dzieło Berninego otoczyły rusztowania

Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy baldachimie Bazyliki św. Piotra

Wraz z montażem rusztowania otaczającego baldachim Bazyliki św. Piotra rozpoczynają się prace restauratorskie nad arcydziełem Berniniego. Postanowiono przeprowadzić prace konserwatorskie tego najbardziej rozpoznawalnego monumentu sztuki i architektury Bazyliki w związku z nadchodzącym Jubileuszem 2025 r. 21 lutego zostały one zaprezentowane dziennikarzom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sercem bazyliki watykańskiej jest grób Piotra znajdujący się pod ołtarzem Katedry. Aby udekorować to szczególne miejsce, papież Urban VIII w 1623 r. zlecił wybudowanie nad nim dekoracji – zadanie to zlecił najsłynniejszemu artyście tamtych czasów, Gian Lorenzo Berniniemu, z którym współpracowali m.in. Francesco Borromini i Carlo Maderno. Bernini zaprojektował ogromny baldachim procesyjny z brązu. Wynik jego pracy jest zdumiewający. Zastosowanie kręconych, żłobkowanych kolumn nadaje całości lekkości.

Włodzimierz Rędzioch

Dwudziestometrowe kolumny stają na marmurowych cokołach z elementami herbowymi Barberinich, rodu Urbana VIII – pszczołami. Same kolumny są udekorowane gałązkami oliwnymi i laurowymi, wśród których igrają aniołki (putta). Natomiast ich bazy i kapitele oplecione są liśćmi akantu. Całość wieńczy – tak jak w procesyjnych baldachimach – lambrekin z frędzlami wykonany również z brązu. We wnętrzu, na tzw. podniebieniu baldachimu widnieje symbol Ducha Świętego, gołębice, z której emanują złote promienie. Nad kolumnami, na czterech rogach baldachimu stoją anioły, natomiast dwa małe aniołki trzymają symbole władzy papieskiej, tiarę i klucze Piotrowe. Całość wieńczą cztery woluty, nad którymi umieszczono krzyż oparty o złotą kulę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

Patrząc na monumentalną ale i harmonijną konstrukcję Berniniego nie wszyscy zdają sobie sprawę, że baldachim na 28,74 m wysokości (tyle ile dziesięciopiętrowy budynek) i waży 63 tony.

Reklama

Baldachim to arcydzieło sztuki i architektury, które ma również wielką wartość symboliczną, ponieważ znajduje się nad grobem Piotra. Zwrócił na to uwagę rzecznik prasowy Bazyliki o. Enzo Fortunato: „To miejsce jest kamieniem węgielnym Bazyliki, można powiedzieć, że wokół tego kamienia węgielnego wszystko się kręci. Stąd jego szczególne znaczenie artystyczne, kulturalne, symboliczne i duchowe. Tutaj celebrowana jest Eucharystia, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Taki jest sens konserwowania i godnego utrzymywania tego jednego z najcenniejszych miejsc Bazyliki”.

Renowacja, powierzona zespołowi fachowców o wielkim doświadczeniu, ma miejsce 250 lat po ważnych XVIII-wiecznych pracach konserwacyjnych i 400 lat po rozpoczęciu prac nad baldachimem. Przewidywany czas prac to 10 miesięcy - od drugiej połowy lutego do grudnia 2024 r., na krótko przed otwarciem Drzwi Świętych.

2024-02-22 13:01

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: nowa ewangelizacja była jednym z najważniejszych celów bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Stanisław Dziwisz

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

O tym jak bardzo bł. Janowi Pawłowi II leżała na sercu sprawa nowej ewangelizacji przypomniał kard. Stanisław Dziwisz podczas porannej Mszy św. przy grobie błogosławionego papieża Polaka w Bazylice Watykańskiej. „To miała być i jest odpowiedź na wyzwania, przed którymi staje współczesny Kościół” – zaznaczył metropolita krakowski w kazaniu skierowanym do polskich biskupów przebywających z wizytą ad limina Apostolorum w Rzymie. Metropolita krakowski zachęcił do szczególnej modlitwy za "bratni naród ukraiński".

CZYTAJ DALEJ

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

2024-04-12 22:15

[ TEMATY ]

wywiad

Adobe Stock

Aby zrozumieć lepiej to, co się stało z ks. Olszewskim publikujemy rozmowę z mecenasem Wąsowskim.

We wtorek 26 marca ks. Michał Olszewski, sercanin, został zatrzymany. Tego samego dnia funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do trzech domów należących do sercanów. Jak poinformował Włodzimierz Płatek, rzecznik zgromadzenia „Funkcjonariusze ABW przyszli i prowadzili czynności w Warszawie, w Stopnicy i w Stadnikach. Tam były czasowe miejsca, gdzie Fundacja Profeto prowadziła swoją działalność. Natomiast miejscem realnego funkcjonowania tej Fundacji dzisiaj są Stadniki”. Ks. Płatek dodał, że w Warszawie i Stopnicy czynności trwały krótko, bo nie było tam żadnych materiałów, a w Stadnikach funkcjonariusze ABW przebywali od rana do godz. 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z nieświadomości

2024-04-13 16:42

[ TEMATY ]

rozważania

Balans bieli /TVP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

14 Kwietnia 2024, Trzecia Niedziela Wielkanocna, Rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję