Reklama

Niedziela Łódzka

Szydłów: Pod patronatem św. Teresy z Avili

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szachy są nazywane często grą królewską, nie tylko z tej racji, że chętnie grywano w nią na dworach królewskich, ale także dlatego, że wymaga ona od graczy pewnych cech: inteligencji, wyobraźni, umiejętności skupienia się oraz przewidywania.

Początków gry w szachy upatruje się w Indiach (ok. V w. n. e.), skąd poprzez Persję, Sycylię zawitały w IX i X w. do chrześcijańskiej Europy. Dzieje gry w szachy na przestrzeni wieków różnie się układały. Szachiści mają także swoją patronkę, jest nią św. Teresa z Avili (1515 – 1582). W czasach, w których żyła św. Teresa, szachy były grą męską i nie zmieniło się to w czasach współczesnych – wciąż pozostają domeną mężczyzn. Teresa z Avili była kobietą niezwykłą, jak na czasy, w których przyszło jej żyć. Doskonale grała w szachy, o czym wspomina w swoich pismach duchowych. W piśmie „Droga doskonałości” wskazuje podobieństwo pomiędzy grą w szachy a życiem duchowym człowieka. W innej książce Twierdza wewnętrzna ukazuje rozwój życia religijnego. Posługuje się obrazem twierdzy, którą jest naprawdę każda ludzka dusza, w głębi której chce mieszkać Bóg. Naszym zadaniem jest za wszelką cenę obrona tej twierdzy, w której przebywa nasz Król. Czyż w szachach nie jest podobnie? Za wszelką cenę trzeba bronić króla. Obrona króla na szachownicy powinna trwać do ostatniej figury, natomiast obrona Króla w twierdzy naszego serca do ostatnich tchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasach współczesnych szachy to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim gra, która uczy logicznego myślenia, spokoju ducha, umiejętności przewidywania i planowania, kształtuje zdolność koncentracji i analitycznego myślenia i dlatego już po raz 3. odbył się turniej szachowy, którego inicjatorem jest Proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – ks. Maciej Paramuszczak, a gospodarzem rozgrywek Jarosław Baran – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Szydłowie. 

Reklama

Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia, Piotr Kaukel, który jest także instruktorem uczącym gry w szachy w Szkolnym Kole Szachowym. W każdy czwartek młodzi szachiści spotykają się na zajęciach i doskonalą grę w szachy. Poziom graczy z Szydłowa jest bardzo wysoki, o czym świadczą bardzo wysokie lokaty zajmowane przez młodzież w zawodach o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Turnieje szachowe organizowane w Szkole Podstawowej w Szydłowie cieszą się ogromną popularnością, dlatego też z każdym rokiem turniej organizowany przez ks. Macieja Paramuszczaka gromadzi coraz więcej uczestników. W tej edycji turnieju udział wzięło 68 graczy. Zawodnicy sklasyfikowani zostali w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki i dzieci z klas I – III, uczniowie klas IV – VIII oraz młodzież szkół ponadpodstawowych. Najmłodszym uczestnikiem turnieju był Aleksander Borodzicz w wieku pięciu lat.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz karty podarunkowe ufundowane przez ks. Proboszcza, a także pamiątkową relikwie św. Teresy, która jest patronką szachistów.

2024-02-23 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Spotkanie z Mikołajem

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

„Wszystkie dzieci cieszą się, że Mikołaj z nami jest. Witam Cię, witam Cię, Święty Mikołaju”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marcin I, papież i męczennik

wikipedia.org

Św. Marcin I, papież i męczennik

Św. Marcin I, papież i męczennik

Marcin pochodził z włoskiego miasta Todi. Był synem kapłana Fabrycjusza. Wyświęcony na diakona pełnił przez pewien czas funkcję nuncjusza papieskiego. Po śmierci Teodora I w 649 r. został wybrany papieżem i konsekrowany bez zatwierdzenia cesarza. Otrzymał wówczas święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Konstanty II odmówił uznania Marcina I za prawowitego papieża.

Papież wobec monoteletów

CZYTAJ DALEJ

Łódzkie obchody 50-lecia Wspólnoty Chemin Neuf

2024-04-13 14:33

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

50 lecie Chemin Neuf

50 lecie Chemin Neuf

- Nam, całemu Kościołowi życzę tego doświadczenia, że Duch święty jest mocniejszy, niż wszystkie podziały! Życzę tez całemu Kościołowi tego rozeznania, że nic tak nie obezwładnia Słowa jak podziały między chrześcijanami. Życzę Wspólnocie Chemin Neuf, żeby strzegła tego przekazu bo to jest was przekaz od początku do końca! – mówił kardynał Rys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję