Reklama

Homilia

Ważne pytanie

2012-10-12 09:32

Ks. Mariusz Frukacz
Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 24-25

Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. To bardzo ważne pytanie młodego człowieka skierowane do Jezusa jest pytaniem o sens ludzkiego życia. Bł. Jan Paweł II w Liście do młodych „Parati semper” z 1985 r. pisze: „Na pytanie: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» - Jezus odpowiada, naprzód pytaniem: «Czemu Mnie nazywasz dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg». W dalszym ciągu zaś mówi: «Znasz przykazania: nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę». W tych słowach przypomina Jezus rozmówcy niektóre przykazania Dekalogu. Jednakże na tym rozmowa się nie kończy, młodzieniec bowiem stwierdza: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości». Wówczas - pisze Ewangelista - «Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: ´Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!’. W tym miejscu zmienia się klimat wydarzenia. Pisze Ewangelista: Młodzieniec «spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości»”. Nie jest łatwo młodym ludziom pytać o życie wieczne, zwłaszcza wtedy, kiedy mają całe życie przed sobą. Jeszcze trudniejsze jest podjęcie dobrowolnego ubóstwa i rezygnacja z dóbr materialnych, które zewsząd otaczają młodego człowieka i do posiadania których zachęcają krzykliwe reklamy.
W Ewangelii dostrzegamy, że młody człowiek otrzymał od Jezusa zasadniczą, podstawową, a zarazem wymagającą odpowiedź na pytanie: „co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. Jak podkreśla to Jan Paweł II: „Odpowiedź ta spotkała się z całą dotychczasową drogą jego życia: «wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości»”. Ewangelista św. Marek pisze, że „Jezus spojrzał z miłością” na tego młodego człowieka. Jezus „patrzy z miłością na każdego człowieka. Ewangelia to potwierdza na każdym kroku. Można też powiedzieć, że zawiera się w owym Chrystusowym «spojrzeniu z miłością» jakby skrót i synteza zarazem całej Dobrej Nowiny” (Jan Paweł II, List do młodych, 1985 r., n. 7).
Odpowiedź Jezusa udzielona młodemu człowiekowi jest wezwaniem do tego, aby był on „człowiekiem sumienia”, „człowiekiem zasad”, człowiekiem, który budzi zaufanie. Sami musimy dokładnie wsłuchać się w odpowiedź Jezusa, który przemawia do nas, ludzi epoki Internetu, społeczeństwa informacji, portali społecznościowych. Czy w takim świecie potrafimy postawić Jezusowi pytanie młodego człowieka z Ewangelii: „co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. Bo to jest pytanie o cel i kształt naszego życia, tu i teraz.

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niemcy: Kościół katolicki gratuluje von der Leyen

2019-07-17 13:00

tom (KAI) / Bonn

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx, pogratulował Ursuli von der Leyen wyboru na przewodniczącą Komisji Europejskiej. "Wobec stojących przed Panią zadań, życzę odważnych wizji, wiele sił, niezbędnego wsparcia i przede wszystkim Bożego błogosławieństwa" - napisał w liście kardynał w imieniu niemieckiego episkopatu.

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

„Przejmuje Pani to stanowisko w decydującej fazie integracji europejskiej, w której toczy się ożywiona debata na temat przyszłości naszego wspólnego europejskiego domu. Szczególnie w tych czasach możemy być wdzięczni, że jest Pani gotowa przejąć ten ważny urząd" - napisał kard. Marx.

Niemiecki purpurat podziękował nowej przewodniczącej KE za pracę w różnych ministerstwach, ostatnio w ministerstwie obrony. "Pani von der Leyen wielokrotnie pokazywała, że kształtuje ją szeroki europejski duch, który jest potrzebny do kształtowania Unii. Dziś i w przyszłości potrzebujemy Unii Europejskiej, której głównymi celami są: stabilność, niezawodność i rządy prawa i która kieruje się zaangażowaniem w budowę udanego projektu pokojowego i jest gwarantem wartości europejskich” - napisał kard. Marks. I dodał: „Jestem głęboko przekonany, że dzięki Pani wieloletniemu bogatemu doświadczeniu politycznemu, które jest głęboko zakorzenione w chrześcijańskiej wizji człowieka, ma Pani najlepsze warunki do tego wypełnienia tego zadania”.

Wczoraj wieczorem Parlament Europejski wybrał w Strasburgu Ursulę von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Za jej kandydaturą zagłosowało 383 europosłów, przeciwko było 327, a 22 wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem