Reklama

Niedziela Lubelska

Dwa lata pomocy Ukrainie

CAL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy zarejestrowano na świecie, w tym ok. 1 mln przebywa w Polsce. Wartość pomocy udzielonej przez Caritas w 2023 roku osobom z Ukrainy w Polsce i w Ukrainie wyniosła prawie 150 mln złotych. 24 lutego 2024 minęło dwa lata od rozpoczęcia wojny.

Dwa lata wojny zmieniły nasze odczucia, informacje z frontu spowszedniały. Ale wojna w Ukrainie trwa i zbiera śmiertelne żniwo. - Chcielibyśmy nie słyszeć alarmów, kiedy kładziemy się spać, nie słyszeć syren i wybuchów. Nie pisać bliskim, czy wszystko jest w porządku, czy jesteście żywi. Spotkać w kościele nie tylko kobiety, ale i mężczyzn – mówi ks. Wiaczesław Gryniewicz, Dyrektor Caritas Spes Ukraina. – To co się stało, jest naprawdę rozdzierające serce i trudne do oglądania – mówi mieszkanka Charkowa. – Mam ciśnienie krwi 200, nie mam zdrowia, nie mam mieszkania, zięć nie ma samochodu, nie mamy nic. Wszystko przepadło. Mam 77 lat i jestem od 7 miesięcy na emeryturze. Myślałam, och jak miło będzie na emeryturze. – dodaje mieszkanka Kijowa. - Na cmentarzu leżą chłopcy w wieku 19, 18 lat. To pokolenie wymiera a miało mieć dzieci i budować nowe życie. – mówi Tatiana Sycheva, beneficjentka programu Rodzina Rodzinie w Ukrainie, która straciła syna na wojnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od początku wojny Caritas Archidiecezji Lubelskiej działa dwutorowo- pomagamy zarówno osobom, które pozostały w kraju i których wojna dotyka bezpośrednio, jak i tym którzy postanowili uciekać do Polski i tutaj szukać schronienia.

Na przestrzeni czasu, miejsce do którego uchodźcy mogli przychodzić i szukać wsparcia rozwijało się i zmieniało w zależności od potrzeb naszych podopiecznych. Początkowo funkcjonował „Punkt kryzysowy”, do którego trafili ludzi jadący prosto z granicy, i w którym można było uzyskać pomoc przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Po pewnym czasie powstał „Dom Przyjaźni”, gdzie dodatkowo osoby z Ukrainy mogły się spotkać, spędzić ze sobą czas, a dzieci mogły bezpiecznie przeczekać na swoich rodziców w ochronce. Aktualnie wszelką pomoc uchodźcy mogą uzyskać przychodząc do naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które mieści się w głównej siedzibie Caritas AL, a także w Puławach przy ul. Słowackiego 2/213.

Reklama

Na początku wojny osoby przyjeżdżające do Polski otrzymywały pomoc rzeczową i informacyjną, ale działania cały czas były rozszerzane i dostosowywane do potrzeb. Caritas Polska i Caritas diecezjalne uruchomiły 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, rozmieszczonych na terenie całej Polski. W przeważającej części korzystają z nich matki i dzieci. Obecnie jest to długofalowe i kompleksowe wsparcie. - W drugim roku pomocy skupiliśmy się na obszarach związanych z integracją, czyli nauką języka polskiego, obszarem rynku pracy i integracją ze społeczeństwem. Uczymy osoby nie tylko tego, żeby umiały się porozumieć, ale żeby umiały zadbać o siebie. To jest bardzo potrzebne na rynku pracy, w przychodni, w szkole, w codzienności. Nic tak nie działa na drodze do samodzielności jak stała praca, która wiąże się ze stałym zarobkiem - podkreśla Renata Makuch, Koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

W Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom udzielamy pomocy prawnej, psychologicznej, informacyjnej, rzeczowej i żywieniowej, pomagamy w zalezieniu pracy, prowadzimy kursy języka polskiego, ochronkę dla dzieci oraz spotkania i wydarzenia integracyjne. Pomoc udzielana jest nieodpłatnie. Naszych beneficjentów zapraszamy do Centrum w następujących dniach i godzinach: poniedziałek: 8:30 – 14:00, wtorek: 8:30-14:00, środa: 10:00-16:00, czwartek: 8:30-14:00.

Nadal mamy także pod opieką ukraińskie matki z dziećmi oraz seniorów, którzy mieszkają w ośrodku w Księżomierzy. Aktualnie przebywają tam 24 osoby. W wakacje w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas, na kolonie razem z polskimi dziećmi wyjechało 28 dzieci z Ukrainy. Dodatkowo w czerwcu odbył się turnus wytchnieniowy, w którym wzięło udział 75 dzieci z Ukrainy z Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. Na początku września przekazaliśmy także 400 wyprawek szkolnych do Caritas-Spes w Charkowie w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. 100 wyposażonych tornistrów trafiło także do ukraińskich dzieci przebywających w Polsce na terenie województwa lubelskiego.

Reklama

Nasze wsparcie kierujemy również do osób, które pozostały w swoim kraju. W 2023 roku wysłaliśmy 41 tirów i 67 busów dostawczych z pomocą humanitarną. Prowadziliśmy akcję „Bezpieczne porody łączą narody” w ramach projektu pomocowego „Pomoc humanitarna 2023” przy współpracy z Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim i Polskim Towarzystwem Położnych. Projekt finansowanego był z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Dzięki temu wyposażyliśmy szpitale w małych miejscowościach w Ukrainie w najbardziej potrzebny sprzęt do bezpiecznego przyjmowania dzieci na świat. Łącznie do Ukrainy wyjechało 5 tirów z pakietami porodowymi i wyprawkami dla noworodków na sumę ok 2 mln zł. Przy współpracy z Caritas Polska przekazywaliśmy paczki w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”, które zostały dostarczone w najbardziej potrzebujące miejsca. Od początku wojny, do Ukrainy dotarło ponad 90 000 takich paczek.

Pomoc CAL w liczbach

• 2465 osób otrzymało spersonalizowane wsparcie psychospołeczne,

• 169 osób otrzymało wsparcie psychologiczne,

• 1249 uczestników działań PSS Lite (działań integracyjnych),

• 471 dzieci skorzystało z ochronki dla dzieci,

• 180 osób wzięło udział w kursach języka polskiego,

• 246 osób skorzystało ze wsparcia w zakresie utrzymania oraz zatrudnienia, włączenia społeczno-ekonomicznego, a także programów rozwoju,

Reklama

• 363 osoby skorzystało ze wsparcia w zakresie zatrudnienia,

• 289 osób skorzystało z pomocy prawnej.

2024-02-27 05:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drzewicki Koncert Uwielbienia

2024-05-27 09:40

[ TEMATY ]

koncert

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek, 30 maja 2024 r. w Boże Ciało o godz. 19.00, w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbędzie się po raz piąty Drzewicki Koncert Uwielbienia.

Hasło tegorocznego Koncertu - „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana, nawiązuje do najważniejszego wyzwania, jakie stawia przed nami Chrystus – przykazania miłości. W sposób heroiczny przykazanie to zrealizowała rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Kilka miesięcy temu, bo we wrześniu 2023 r. odbyła się uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci: Stasia, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i dziecka, które w momencie śmierci było jeszcze w łonie matki. Po raz pierwszy w historii Kościoła do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Ponieśli oni w dniu 24 marca 1944 roku śmierć męczeńską, ponieważ w swoim domu dali schronienie ośmiu Żydom, którzy także zostali zamordowani z rąk hitlerowców. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. W muzeum domu rodziny Ulmów do dziś znajduje się egzemplarz książki zawierającej historie biblijne. Można zauważyć, że nosi on wyraźne ślady używania. Znamienne jest to, że ktoś z rodziny podkreślił czerwonym kolorem jeden z tytułów: „Przykazanie Miłości – Miłosierny Samarytanin”, a obok niego dopisał słowo: „TAK”. Widać tu niezwykłą siłę obecną w Ewangelii uzdalniającą człowieka do realizacji miłości bliźniego, aż po ofiarę z własnego życia. Tegorocznemu Koncertowi, oprócz doskonałej muzyki i czasu na modlitwę, będą towarzyszyły sceny z życia błogosławionych męczenników, obecnych w znaku relikwii. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Biskup Radomski Marek Solarczyk. Patronat medialny zapewniają Redakcja Tygodnika Katolickiego "NIEDZIELA", Redakcja Radia Plus Radom, Redakcja "Gościa Niedzielnego". Organizatorami Koncertu są Parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty w Drzewicy oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy.

CZYTAJ DALEJ

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 28-31.

Wtorek, 28 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

2024-05-27 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Czy niebo zrywa ludzkie relacje? Co mówi o niebie wniebowzięcie Maryi? Jaką rolę Matka Boża odgrywa w czyśćcu? Co mam zrobić, jeśli nie zdążyłem się z kimś pogodzić przed śmiercią? I co właściwie szkaplerz ma wspólnego z umieraniem? Zapraszamy na dwudziesty ósmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym przeżywaniu relacji z czyśćcem i niebem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję