Reklama

Historia

Prezydent: dzięki niezłomności Żołnierzy Wyklętych kolejne pokolenia odzyskały Polskę

Dzięki bohaterstwu i niezłomności Żołnierzy Wyklętych, a w ogromnej części przypadków śmierci, dramatycznej, często w cierpieniach, kolejne pokolenia odzyskały Polskę - powiedział w Mławie (Mazowieckie) prezydent Andrzej Duda w przypadającym w piątek Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

[ TEMATY ]

żółnierze niezłomni

Prezydent Andrzej Duda

Mława

PAP/Leszek Szymański

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu mławskiego w Mławie.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami powiatu mławskiego w Mławie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duda podczas spotkania z mieszkańcami Mławy i powiatu mławskiego przypomniał, że od 13 lat oficjalnie, decyzją Sejmu, podjętą z inicjatywy jeszcze prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 1 marca czczona jest pamięć Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niezłomnych, którzy „byli wyklęci przez komunistów, a niezłomni w walce o Polskę, we wspieraniu swoich rodaków w dążeniu do wolności”.

Prezydent zauważył, że „przez dziesiątki lat komuniści robili wszystko, by Polska i Polacy o nich zapomnieli, by zakopać pod ziemią w bezimiennych miejscach, bez mogił, ich zwłoki, to wszystko, co pozostało po ich walce". "Ale zachowali się, zachowali się w umysłach, a przede wszystkim zachowali się w sercach. Zachowali się w pamięci swoich najbliższych i sąsiadów, (...) w pamięci tych, którym dawali nadzieję na wolność, tych, którym dawali nadzieję na to, że wróci prawdziwa, wolna, suwerenna, niepodległa Polska” - podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak mówił, „dzięki ich bohaterstwu, ich niezłomności, a w ogromnej części przypadków śmierci, dramatycznej, często w cierpieniach, kolejne pokolenia niosły w sobie to świadectwo, to przekonanie o konieczności kontynuowania, i kolejne pokolenia tę Polskę odzyskały". "I dzisiaj ona jest, jest naszym udziałem” - dodał.

Odnosząc się do historii północnego Mazowsza i losów Żołnierzy Wyklętych, prezydent mówił, że „ta ziemia rzeczywiście w szczególny sposób w skali Rzeczypospolitej jest uświęcona tym bohaterstwem, uświęcona tymi rodzinami, które tutaj od pokoleń rodzą bohaterów Ojczyzny, którzy są gotowi za nią zginąć”. „Dziękuję wam za to serdecznie, całym pokoleniom tej ziemi. Dziękuję wam za to ogromnie” - podkreślił. Przypominał, że komuniści prześladowali także tych, którzy wspierali Żołnierzy Wyklętych, gospodarzy, którzy dawali im schronienie i żywność, którzy „wspierali walkę o wolną Polskę do końca”.

Według Andrzeja Dudy na pamięci o Żołnierzach Wyklętych „musimy wychować kolejne pokolenia młodzieży po to, żeby Polska trwała”. Zwrócił zarazem uwagę na narastające zagrożenia. „Dzisiaj nasi sąsiedzi zostali brutalnie znowu zaatakowani przez Rosjan, nieważne - sowietów, carskich. Wiemy, wszyscy są jednakowi, od setek lat są tacy sami. Wielkoruskość, imperializm i ciemiężenie innych narodów, podporządkowanie ich sobie, wykorzystywanie niewolniczej pracy, mordowanie, zsyłki na Wschód, niszczenie rodzin, porywanie dzieci. Dzisiaj to wszystko zna Ukraina” - podkreślił prezydent.

Reklama

Zwrócił się również do zgromadzonych mieszkańców Mławy: „także i wy widzicie tych, którzy zrozpaczeni przybywają z Ukrainy, szukając dla siebie szansy”. „Wszystko, co tam mieli, musieli zostawić. Oczywiście, są wśród nich - tych, co przyjechali - także ludzie bardzo zamożni, wielokrotnie zamożniejsi od nas, ale większość z nich to skromni, zwykli ludzie, ciężko pracujący, którzy stracili dorobek całego życia” - zauważył prezydent.

Podkreślił, że - starając się wyciągać wnioski, również ze swojej bardzo trudnej historii - Polska stara się wzmacniać bezpieczeństwo. Wspomniał przy tym o Wojskach Obrony Terytorialnej, w szeregach których służy obecnie 40 tys. Polaków, a 35 tys. z nich to ochotnicy, którzy na co dzień pracują zawodowo, „poważni ludzie, którzy mają zobowiązania, utrzymują rodziny”. Jak podkreślił, to żołnierze wiele razy sprawdzeni, gdy trzeba było bronić granicy, pomagać w pandemii Covid-19 czy nieść pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, odwołujący się właśnie do pamięci o Żołnierzach Wyklętych, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich.

Prezydent zwrócił uwagę, że obecnie „wydajemy ogromne pieniądze na obronność”. „Bardzo chętnie bym je wydał jako prezydent na edukację, kulturę, naukę, ale gdzie będzie nasza edukacja, nasza nauka i nasza kultura, jak będzie tu na powrót Rosja, tak jak była od końca XVIII do początków XX wieku. Tak jak stał tutaj obcy żołnierski but, tak jak potem w rzeczywistości władała tą ziemią przez kolejne 40 lat po 1945 r.” - zaznaczył Andrzej Duda.

Reklama

„Nigdy więcej tutaj rosyjskich porządków, nigdy więcej tutaj ruskiego miru. Nie chcemy. Mamy swoją kulturę, swoją wiarę” - powiedział prezydent, a zebrani zareagowali brawami.

Duda apelował także o patriotyczne postawy, które - według niego - są jeszcze bardziej potrzebne niż kilka lat temu, bo jeszcze trudniejsza jest sytuacja. „Potrzebujemy Polski, która będzie istniała przez kolejne stulecia, i która przez kolejne stulecia będzie mogła się rozwijać” - argumentował.

Prezydent mówił również o tym, że państwo, jeżeli jest uczciwie rządzone, może rozwijać się i przyciągać kapitał. Podkreślił, że „chcemy też, żeby Polska była uczciwie reprezentowana i uczciwie rządzona”. „Ja wiem: mamy trudną historię, różne są rodziny. Niektórzy popełnili różne błędy, czasem z przekonania, czasem ze strachu, czasem z oportunizmu, czasem z konformizmu, szli na współpracę z komunistami, z tymi pachołkami sowieckimi, którzy tutaj przyszli z Armią Czerwoną i zawłaszczyli nasz kraj” - zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że nie ma nic przeciwko temu, by współtworzyli oni dobrobyt ojczyzny i by razem ze wszystkimi pracowali na rzecz jej rozwoju. „Ale nie jestem zwolennikiem tego, by reprezentowali Polskę, nie jestem zwolennikiem tego, by reprezentowali polskie interesy” - zaznaczył.

„Jeżeli ktoś w rodzinie ma historię oprawców, którzy pastwili się nad Polakami, patriotami, którzy uczestniczyli w obławach na Polaków, którzy uczestniczyli w mordowaniu przez NKWD, którzy chcieli nam tutaj zbudować komunistyczny ustrój pod patronatem Sowietów, to niech sobie spokojnie pracuje, ale nie pcha się na afisz, bo nie ma na tym afiszu dla niego miejsca w wolnej Polsce, takie jest moje zdanie” - oświadczył prezydent.

Reklama

Wcześniej w piątek, przed spotkaniem z mieszkańcami, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda złożył w Mławie wieniec przed pomnikiem upamiętniającym walczących w różnych formacjach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego od drugiej połowy lat 40. XX wieku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. i obchodzony jest co roku 1 marca, w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, obchodzony jest. (PAP)

autorzy: Michał Budkiewicz, Katarzyna Krzykowska, Marcin Jabłoński

mb/ ksi/ mja/ sdd/

2024-03-01 19:54

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza pielgrzymka Żołnierzy Niezłomnych na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

żółnierze niezłomni

żołnierze niezłomni

niezłomni

Artur Stelmasiak

Pierwsza pielgrzymka kombatantów podziemia antykomunistycznego odbyła się dziś na Jasnej Górze. Abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował w homilii o pamięć i modlitwę za tych, którzy ochronili duszę narodu. W Kaplicy Pamięci Narodu odsłonięta została tablica „Żołnierzom Niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę, poległym, zakatowanym podczas śledztw, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, długoletnim więźniom i represjonowanym”.

Przyjechaliśmy tu, by oddać hołd dla bohaterów, którzy zginęli i podziękować Matce Bożej, że zachowała nam życie. My, przechodzimy a pomniki takie jak te tablice zostają i świadczą, a świadczą prawdę – mówili uczestnicy pielgrzymki Żołnierzy Niezłomnych z różnych środowisk.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji Światowego Dnia Dziecka

2024-04-14 13:07

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu wielkanocnej modlitwy „Regina Caeli” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał, że za ponad miesiąc, 25 i 26 maja odbędzie się w Watykanie po raz pierwszy Światowy Dzień Dziecka i zachęcił do modlitwy w jego intencji.

Pozdrawiam serdecznie dzieci z różnych części świata, które przybyły, aby przypomnieć nam, że w dniach 25-26 maja Kościół będzie przeżywał pierwszy Światowy Dzień Dziecka. Dziękuję! Zachęcam wszystkich do towarzyszenia modlitwą w drodze do tego wydarzenia - Pierwszego Światowego Dnia Dziecka - i dziękuję wszystkim, którzy pracują nad jego przygotowaniem. A wam, chłopcy i dziewczęta, mówię: czekam na was! Na was wszystkich! Potrzebujemy waszej radości i waszego pragnienia lepszego świata, świata pokoju. Módlmy się, bracia i siostry, za dzieci, które cierpią z powodu wojen - jest ich bardzo wiele! - na Ukrainie, w Palestynie, w Izraelu, w innych częściach świata, w Mjanmie. Módlmy się za nie i o pokój… - zaapelował Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gdy kardynał bramki strzela...

2024-04-15 14:11

[ TEMATY ]

sport

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Archidiecezja Łódzka

W niedzielny wieczór - 14 kwietnia br. - w hali sportowej Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbył się towarzyski mecz piłki halowej księża – klerycy.

W drużynie duchownych – których kapitanem był kardynał Grzegorz Ryś znaleźli się dwaj rektorzy – diecezjalnego WSD oraz Seminarium Redemptoris Mater, a także proboszczowie i wikariusze łódzkich parafii. W drużynie kleryckiej znaleźli się alumnie seminarium diecezjalnego oraz seminarium 35+.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję