Reklama

Kościół

Duchowny z Chersonia: niektórzy wracają zobaczyć stan swojej własności

„Niektórzy wracają, ponieważ zostawili wszystko za sobą, a teraz przychodzą zobaczyć stan swojej własności i ponownie wyjeżdżają” - powiedział ks. Maksym, wikariusz parafii w Chersoniu. W dniach 2-3 marca 2022 r. Rosjanie zdobyli miasto, które Ukraińcy odzyskali 11 listopada 2022 r. Ciągle jednak Chersoń jest niszczony przez rosyjskie ostrzały.

[ TEMATY ]

wojna

rkc.org.ua

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak poinformował ks. Maksym, w Chersoniu nie ma wielu ludzi. Część z nich opuściła miasto po okupacji. „W niedzielę na nabożeństwa może przyjść do 25 osób, jeśli nie ma silnego ostrzału, ponieważ ludzie muszą przejść długą drogę do kościoła” - podkreślił duchowny, który wraz z proboszczem pracuje w Chersoniu od czasu wyzwolenia miasta, pomimo ostrzałów i licznych niebezpieczeństw.

Mieszkańcy Chersonia wiedzą, że gdy dochodzi do tego typu ostrzału, zniszczenia są bardzo poważne. „Sobota jest dniem, w którym wierni przychodzą sprzątać, aby przygotować kościół na niedzielę, więc mogło dojść do tragedii” - podkreślił ks. Maksym, komentując jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń, do którego doszło w sobotę 17 lutego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tamtego dnia okolice kościoła w Chersoniu zostały trafione kilkukrotnie. Niedaleko świątyni zginęła jedna osoba. Jeden z pocisków spadł w pobliżu figury Matki Bożej. „Pocisk eksplodował, jego część została w ziemi, ale zniszczony został tylko krawężnik. Sama figura prawie nie ucierpiała. Jedynie w kilku miejscach widać uszkodzenia od odłamków” - opowiedział ks. Maksym.

Reklama

Nad drzwiami wejściowymi znajduje się duży witraż przedstawiający Boże miłosierdzie. „Szkło ochronne zostało całkowicie rozbite przez falę uderzeniową. Sam witraż był pęknięty w kilku miejscach, ale nie zawalił się. Myślę, że mogło być znacznie gorzej” - ocenił wikariusz parafii. Pomimo zniszczeń i bardzo trudnej sytuacji, mieszkańcy Chersonia doświadczają Bożej pomocy. “Pan zawsze nas chroni” - skomentował ks. Maksym.

Nieco ponad rok temu ten sam kościół został uratowany przez ogrodzenie, które wytrzymało całą falę uderzeniową. „Jesteśmy już przyzwyczajeni do ostrzałów, po prostu kontynuujemy naszą pracę" - zaznaczył miejscowy wikariusz.

Chersoń został zajęty przez Rosjan w pierwszych dniach wojny, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. Został wyzwolony przez siły ukraińskie 11 listopada 2022 r. Mimo to warunki do życia w tym mieście pozostają trudne.

2024-03-02 08:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widzicie, i koń przemówił

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2019, str. VI

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

wojna

Zielona Góra

II wojna światowa

Ks. Adrian Put

Tatiana Racinowska, a obok jej ślubne zdjęcie

Tatiana Racinowska, a obok jej ślubne zdjęcie

Ta opowieść jest odzwierciedleniem trudnych dziejów Polski XX wieku. Wojna, wygnanie, praca ponad siły i próba poskładania życia na nowo. Historia Tatiany Racinowskiej z Zielonej Góry skupia to wszystko, z czym mierzył się naród polski pod dwoma nieludzkimi totalitaryzmami. Nawet wówczas święta Narodzenia Pańskiego zachowały swój niepowtarzalny urok.

Kontakt do p. Tatiany zdobyłem dzięki p. Janinie Krawczyk z Zielonej Góry. Gdy zbliżał się czas pracy nad świątecznym wydaniem naszego tygodnika, podzieliłem się wśród parafian informacją, że szukam tematu na ciekawą opowieść wigilijną. I choć p. Tatianę znałem z widzenia znacznie wcześniej, to nie wiedziałem, że życie tej wspaniałej kobiety kryje tak niesamowite doświadczenia. Wskazany kontakt był strzałem w dziesiątkę.
CZYTAJ DALEJ

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niedziela Ogólnopolska 27/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

święta

Św. Maria Goretti

Św. Maria Goretti
W heroicznym świadectwie świętej z Ferriere na szczególną uwagę zasługuje fakt przebaczenia przez nią swemu zabójcy i pragnienie, aby spotkać go pewnego dnia w Raju.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do watykańskiego czasopisma bezdomnych

2025-07-05 19:28

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

czasopismo bezdomnych

Vatican Media

Ojciec Święty skierował krótkie przesłanie z okazji 3. rocznicy powstania „L’Osservatore di Strada”, dodatku do watykańskiego dziennika, który jest redagowany przy współudziale ludzi ubogich i bezdomnych. „Wasza praca jest ważna, ponieważ pomaga nam pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” - napisał Leon XIV.

Zmienić punkt widzenia
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję