Reklama

Rodziny (?) w Nazarecie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy mój kolega przyszedł na spotkanie Ruchu Rodzin Nazaretańskich, nieco się zdziwił. Zdumionemu Robertowi wyrwało się pytanie: "A gdzie ojcowie, mężowie, dzieci?". Gdyż jak to zwykle jest z parafialnymi wspólnotami, także i w tej dominowały kobiety. A tymczasem, jak głosi nazwa, miały być rodziny...

Rodziny faktycznie współtworzą Ruch... choć być może o tym nie wiedzą. Uczestniczą w nim bowiem bardziej mistycznie niż w sposób zadeklarowany. To członkowie Ruchu wprowadzają je w duchowość swojego stowarzyszenia, sprawiając, że ich rodziny stają się nazaretańskie. Robert nie widział więc na zebraniu rodzin, ale pomylił się sądząc, że ich tam nie ma.

W ogóle wszystko w RRN jest bardziej ukryte niż widoczne. To chyba główny wątek programowy tych wspólnot, że ich działalność jest - powiedzmy to wprost - tak słabo widoczna. Wbrew pozorom nie jest to wcale zarzut. Zresztą jakby mógł być skoro tak twórcy, jak i uczestnicy Ruchu nie tylko zdają sobie z tego sprawę, ale i to akceptują. Stąd cała koncepcja Nazaretu, gdzie wzrastał Jezus pod okiem Józefa i Maryi. Wzrastał długo, bo aż 30 lat i to w sposób - no właśnie - ukryty. Ewangelie niezwykle lapidarnie odnotowują ten okres życia Zbawiciela, zwłaszcza w kontekście doskonale opisanych ostatnich 3 lat Jego działalności. Już ta dysproporcja jest wiele mówiąca. Sam Chrystus, powołany do Zbawienia i nawrócenia świata, mimo to dziesięciokrotnie (!) więcej czasu poświecił na wewnętrzne przygotowanie niż na samą działalność. Tak to też odczytali członkowie Ruchu, a zwłaszcza jego założyciel - ks. Tadeusz Dajczer, który zwykle zaznacza potrzebę przede wszystkim wewnętrznej aktywności. "Zgodnie z myślą św. Bazylego Wielkiego - mówi w jednym z wywiadów ks. Dajczer - w duchowości Ruchu podkreśla się, że Bogu bardziej zależy na nas niż na naszym działaniu. Najważniejsze jest, by Chrystus w nas wzrastał, bo wtedy nasze działanie będzie coraz bardziej uległe działaniu Ducha Świętego tak, aby ostatecznie zaowocowało zjednoczeniem przeobrażającym" .

Spotkania wspólnot Ruchu są powtórzeniem tego pierwszego Nazaretu. Służą bowiem, tak jak i wtedy, wzrostowi (tym razem wyłącznie wewnętrznemu). Uczestnicy dzielą się i rozważają, w jakim stopniu udaje im się żyć Ewangelią na co dzień, a zwłaszcza w rodzinach. W Ruchu znajdują również kapłana - znawcy życia wewnętrznego. Bardzo mocno bowiem RRN podkreśla konieczność duchowego kierownictwa. Ruch organizuje również rekolekcje adwentowe i wielkopostne, dni skupienia i pielgrzymki, grupy dziecięce i młodzieżowe, grupy narzeczonych i młodych małżeństw, wyjazdy rodzin w czasie wakacji letnich i zimowych, obozy formacyjne dzieci i młodzieży, wyjazdy grup młodych małżeństw. Warto jeszcze podkreślić, że wszelkie spotkania Ruchu są ogólnie dostępne i nie muszą w nich uczestniczyć wyłącznie członkowie. Może przyjść każdy.

Spragnieni takiego spotkania mieszkańcy Łomży i okolic mogą się udać do Piątnicy, wszelkie informacje uzyskując od Agnieszki Staniszewskiej pod numerem tel. 219-10-39.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Wychowywanie ciebie jest moją pasją” – mówiła mi moja mama. Choć nie rozumiałam do końca tych słów, wywoływały na mojej twarzy uśmiech. Czułam się potrzebna.

Od dziecka chodziliśmy z rodzicami do muzeów, na wernisaże i wieczory literackie, do kina i teatru. Nie wiem, kiedy to się wydarzyło, ale mama stała się moją najbliższą przyjaciółką. I tak zostało do dziś. Zawsze pomagała mi w spełnianiu marzeń, miała dla mnie czas i cierpliwość, motywowała, żebym wszystko próbowała zrobić sama. Pokonywanie trudności dawało mi poczucie, że jeśli podejmę jakieś wyzwanie, to na pewno mu podołam. Mama prowadziła mnie na wszystkie zajęcia, które sobie wymarzyłam. Nigdy na mnie nie krzyczała, nigdy mnie nie uderzyła. Starała się mnie wychować, pokazując konsekwencje błędnych zachowań. Nie okłamywałam mamy, bo mówiła, że ma do mnie zaufanie...

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

konkurs plastyczny

konkurs muzyczny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

W konkursie składającym się z dwóch kategorii - muzycznej i plastycznej - wybrano 128 laureatów. W tym roku Grand Prix w sumie otrzymały trzy osoby. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

CZYTAJ DALEJ

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

2024-05-26 16:40

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Adam Stano / Vatican News PL

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Kościół jest rodziną Bożą w świecie. Ty i ja, my wszyscy, na mocy chrztu udzielonego nam kiedyś, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, włączeni zostaliśmy w Chrystusa i w Kościół. Przychodzimy dziś, by Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za to włączenie dziękować” - mówił podczas homilii abp Polak, nawiązując do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Prymas podkreślił również, jak ważne jest odpowiedzialne ojcostwo:„Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, (…), ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję