Reklama

Spotkanie redaktorów

Tradycja nowocześnie

Niedziela lubelska 48/2002

Redaktorzy pism jezuickich spotkali się 19 listopada br. w KUL, aby zastanowić się czy tradycja i nowoczesność to pojęcia przeciwstawne.
Wśród zaproszonych redaktorów znaleźli się Jakub Kołacz SJ z Życia Duchowego, Józef Kozłowski SJ oraz Anna Lasoń - Zygadlewicz z pisma Szum z Nieba, Wiesław Oszajca SJ reprezentujący Przegląd Powszechny, Jerzy Sermak SJ z Posłańca Serca Jezusowego oraz o. Grzegorz Łuszczak z Horyzontów Wychowania. Spotkanie prowadziła red. Maria Brzezińska a Radia Lublin.
Po prezentacji pism, przyszła pora na ustosunkowanie się do głównego tematu Tradycja i nowoczesność.
Ks. Sermak stwierdził, że wbrew pozorom nowoczesność nie wyklucza tradycji. Chodzi bowiem o to, aby tradycyjne treści starać się przekazać w nowoczesny sposób. "Nowoczesność" musi więc być rozumiana jako sposób przekazu a nie jako sama treść. W tym kontekście musiał się oczywiście pojawić internet jako medium coraz powszechniej wykorzystywane, również przez instytucje katolickie. Chociażby Przegląd Powszechny podjął współpracę z internetową "Opoką". Jak natomiast zauważył ks. Wacław Oszajca media powinny otwierać się na czas przyszły, czyli po prostu przekazywać treści nowocześnie. Ks. Jakub Kołacz dodał uwagę, iż wiara może rozwijać się także przez czytanie, co jest przecież dużym wyzwaniem również dla pism jezuickich stawiających sobie za cel kształtowanie człowieka.
Redaktor Maria Brzezińska podkreślała "siłę świadectwa" wiary, jaką dostrzegła w wielu pismach a szczególnie w Szumie z Nieba, gdzie czytelnicy mogą dzielić się swymi religijnymi doświadczeniami. O. Łuszczak mówił o potrzebie "wychowania człowieka" jako celu postawionego przez reprezentowaną przez niego redakcję, a ks. Józef Kozłowski podkreślał potrzebę właściwego "wejścia w charakter ewangelizacyjny". Jak jednak zauważał ks. Sermak wszystkie te pisma nie konkurują ze sobą, lecz starają się uzupełniać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Promocja Ceremoniarzy i Lektorów

2021-06-12 12:38

ks. Łukasz Romańczuk

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

W Kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim odbyła się promocja ceremoniarzy i lektorów dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF. Całą uroczystość przygotował Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Piłat wraz z klerykami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Walia - Szwajcaria 1:1

2021-06-12 18:37

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Grupa A: Walia - Szwajcaria 1:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Breel Embolo (49), 1:1 Kieffer Moore (74).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję