Reklama

"Krzyż - drzewo kwitnące"

Pod takim tytułem ukazała się antologia poezji o krzyżu, wydana przez Spółdzielnię Wydawniczą ANAGRAM pod patronatem kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Ta niezwykła publikacja została wydana dla upamiętnienia tegorocznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Jest ona jednocześnie plonem konkursu ogłoszonego pod tą samą nazwą przed laty przez Redakcję Niedzieli. Antologia została wzbogacona wierszami poetów, m.in. Macieja Sarbiewskiego i ks. Jana Twardowskiego oraz fotografiami polskich krzyży, jak mówi wydawca "tych znanych i sławnych i tych zwykłych, przydrożnych".
Dlaczego warto sięgnąć po tę 270-stronicową antologię poezji o krzyżu opatrzoną na stronie tytułowej znamiennymi słowami: "Na Nowy Wiek, Nowe Tysiąclecie"? Ze względu na sam temat. Czy dla chrześcijanina jest coś ważniejszego od krzyża? Warto powołać się w tym miejscu na słowa Jerzego Koperskiego - współredaktora Krzyża - Drzewa Kwitnącego: "Każdy ma swój krzyż. Teraz, przedtem i zawsze. I może właśnie dlatego tyle krzyży w polach, na rozstajach dróg".
Zamieszczone w antologii wiersze mówią o krzyżu - symbolu bólu, męki, ale i miłości. O krzyżach w kościele i domach, na polach i polnych dróżkach i o krzyżu katyńskim (z Katynia mocą Opatrzności Bożej ocalony został współinicjator antologii - ks. prał. Zdzisław Peszkowski), o krzyżu, w którego opiekę się oddajemy i w którego moc wierzymy.
W świetle 248 zebranych wierszy spoglądamy na Niego oczyma wiary, również sercem - przez pryzmat poetyckiego wymiaru. Antologię otwiera fragment Homilii przy Wzgórzu Krzyży Jana Pawła II, jego wypowiedź o krzyżu na Giewoncie oraz tekst Prymasa Tysiąclecia Crux - Spes Nostra.
Wśród wierszy nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie znajduje się utwór znanej rzeszowskiej poetki, laureatki licznych nagród Reginy Schönborn zatytułowany Drewniane krzyże. W antologii zamieszczono również utwory dwóch innych poetów z Rzeszowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz instytucji kościelnych podległych KEP

2021-06-11 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 11 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. dwóch członków Rady Stałej KEP oraz Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP.

Publikujemy listę decyzji podjętych podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Kapłan jest potrzebny światu

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 18

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Adobe.Stock

Dzisiaj, gdy próbuje się zerwać więzi jedności między kapłanami a wiernymi i wciągać kapłanów w bagno grzechu, jeszcze mocniej potrzebujemy Waszej modlitwy. Okazją do tego jest Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, który obchodzimy w Kościele w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Być księdzem zawsze znaczy to samo: dzielić codziennie troski i sprawy ludzi, a pośród nich wskazywać na sprawy Boże. „Kapłan [jest] brany spośród ludzi, dla ludzi też jest ustanawiany w sprawach Bożych, aby składał dary i ofiary za grzechy” – czytamy w Liście do Hebrajczyków (por. 5, 1). Kapłan potrzebuje wsparcia od ludzi, bo jest dla ludzi. Nie ma kapłaństwa bez wiernych, bez Kościoła. W Starym Testamencie jest wymowna scena przedstawiająca walkę Izraelitów z Amalekitami, którzy zagrodzili im drogę do Ziemi Obiecanej. Rozgorzała bitwa. Mojżesz stał na górze z wyciągniętymi ku niebu ramionami i modlił się o błogosławieństwo dla swego narodu. Gdy ręce Mojżesza, omdlewając, opadały, przewagę w walce zdobywali Amalekici. Gdy znów wznosił je ku niebu, Bóg błogosławił Izraelitom. Słabnące ręce Mojżesza podtrzymywali starsi, którzy nie brali udziału w bitwie, by w ten sposób wesprzeć walczących (por. Wyj 17, 8-13). Kapłan zatem ma być jak Mojżesz – wyciągać ręce ku niebu i modlić się wytrwale, musi być więc przede wszystkim człowiekiem modlitwy, gdyż istotą i podstawą posługi kapłańskiej jest głęboka osobista więź z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję