Reklama

Ze świata

Wielka Brytania - Polska

Polska ewangelizuje Anglię

Na zaproszenie ks. Kazimierza Bidzińskiego - proboszcza polskiej parafii w Mansfield w dniach 6-14 października br. gościł w parafii zespół ze Szkoły Nowej Ewangelizacji w Koszalinie pod kierownictwem ks. Rafała Jaroszewicza. Polscy ewangelizatorzy prowadzili Duchowy Fitness wśród dzieci i młodzieży w Polskiej Szkole Sobotniej w Mansfield. Przesłanie Ewangelii ukazano młodym w nowoczesnej formie. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się śpiewy i przedstawienie zatytułowane „Jezus na imprezie urodzinowej”. Zespół prowadził katechezy po Mszach św. w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Barbary w Mansfield.

Zespół ewangelizacyjny wziął też udział w inauguracji Roku Wiary w angielskiej szkole All Saints’ Catholic School przy Broomhill Lane oraz w inauguracji Roku Wiary w polskiej parafii w Mansfield.

Reklama

Dwukrotnie na głównym rynku - Market Place odbył się koncert pieśni chrześcijańskich w języku polskim i angielskim. Osoby przebywające na rynku zaproszono do udziału w pantomimie, ukazującej zwycięstwo dobra nad złem w dzisiejszym świecie.

Polscy ewangelizatorzy zostali też przyjęci w Polskiej Szkole Sobotniej w Worksop przy Sir Edmund Hillary Primary School, ukazując moc Pana Jezusa, kiedy człowiek przyjmie Go do swojego życia.

14 października zakończono Duchowy Fitness. Ks. Rafał Jaroszewicz podziękował proboszczowi i parafianom za wspólną modlitwę, gościnność i otwarte serca. Zdjęcia i filmy z tych spotkań można znaleźć na stronie: www.parafia-mansfield.co.uk.

Reklama

Ks. Kazimierz Bidziński

USA

Straty po huraganie Sandy

Straty spowodowane przez huragan Sandy, który w nocy z 29 na 30 października przeszedł nad północno-wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, mogą osiągnąć 50 mld dol. Zginęło ok. 100 osób. Wśród poszkodowanych jest wielu Polaków. W nowojorskiej dzielnicy Staten Island poniósł śmierć policjant polskiego pochodzenia Artur Kasprzak. Na Staten Island, gdzie było silne uderzenie huraganu, jest duże skupisko Polaków. Wielu z nich pozostało bez dachu nad głową.

Podobna sytuacja jest w dzielnicy Queens, gdzie mieszka ponad 4 tys. Polonusów. Wśród stu domów, które spłonęły w dzielnicy Queens, kilka należało do Polaków. Spalił się również polski sklep i zakład kosmetyczny.

W znacznie gorszej sytuacji jest ponadpółmilionowa Polonia w stanie New Jersey, który najbardziej ucierpiał w wyniku huraganu Sandy. Jak poinformował gubernator stanu Chris Christie, ponad 6 tys. osób znalazło schronienie w ośrodkach ewakuacyjnych.

USA

Obrona rodziny i małżeństwa popłaca

Amerykańska sieć restauracji Chick-fil-A, której właściciele niedawno publicznie potępili homoseksualne zachowania, nie tylko zyskała w oczach obywateli USA, ale może mówić o konkretnym zysku finansowym. Od czasu, gdy kierujący siecią około półtora tysiąca lokali w całych Stanach Zjednoczonych Dan Cathy skrytykował związki jednopłciowe, podkreślając, że tolerowanie tego typu zachowań sprowadza na naród sąd Boży, restauracje przeżywają prawdziwe oblężenie sympatyków tradycyjnych wartości. Nie dość, że zanotowano rekordową sprzedaż, to jeszcze o jedną trzecią wzrosła rozpoznawalność marki. Jednocześnie większość mediów głównego nurtu nie ustaje w krytyce i stara się powielić negatywny obraz tej sieci restauracji.

Ludzie

Kard. John Tong Hon

Kard. John Tong Hon z Hongkongu uważa, że watykańska propozycja utworzenia stałej komisji Stolicy Apostolskiej i Chińskiej Republiki Ludowej stwarza wielkie nadzieje na przyszłość. Odniósł się on w ten sposób do propozycji, którą wysunął kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Zasugerował, by relacje z Pekinem wzorować na metodach, które sprawdziły się w kontaktach Watykanu z Wietnamem i Pekinu z Tajwanem.

Nawiązując do tej propozycji, biskup Hongkongu podkreślił, że Kościół w Chinach pilnie potrzebuje odrodzenia dialogu z władzami. Wciąż istnieje bowiem wiele nierozwiązanych problemów. Za najpoważniejszy uznał narzucanie przez władze nominacji biskupich. Praktyka ta zadaje bolesną ranę Kościołowi w Chinach - podkreśllił kard. Tong Hon.

W jego przekonaniu, władze muszą zrozumieć, że biskup nie jest urzędnikiem państwowym, a dobry katolik jest zarazem dobrym obywatelem.

Cudzysłów

Nowa ewangelizacja musi być poważnym rachunkiem sumienia. Jeśli pogrążyliśmy się w tak wielkim kryzysie wiary, to znaczy, że prawdopodobnie wiele nie działa tak jak powinno.
Abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji

Krótko

Władze Francji i Niemiec otworzyły w Pekinie wspólne centrum wizowe mające na celu ułatwienie i przyspieszenie procedur wjazdowych do strefy Schengen dla turystów z Chin. W ubiegłym roku Francję odwiedziło 1 mln 100 tys. turystów z Chin.

Władimir Putin zmaga się z niedyspozycją fizyczną. W związku z tym ograniczono aktywność rosyjskiego prezydenta. Według służb prasowych, chodzi o zwykłe naciągnięcie mięśnia.

Na Ukrainie w wyborach parlamentarnych zwyciężyła Partia Regionów Wiktora Janukowycza.

Wspólne posiedzenie rządów Czech i Słowacji, pierwsze od rozdziału państw, odbyło się 29 października br. Ministrowie z obydwu krajów spotkali się najpierw na terenie Czech w Uherské Hradištié, a następnie w słowackim Trenczynie.

Na Węgrzech deputowani rządzącej partii Fidesz przegłosowali poprawkę do konstytucji, umożliwiającą zmianę ordynacji wyborczej; 8 mln Węgrów uprawnionych do głosowania w wyborach parlamentarnych w 2014 r. będzie musiało dokonać obowiązkowej rejestracji.

Julia Tymoszenko, która przebywa w ukraińskim więzieniu, ogłosiła kolejny strajk głodowy. W związku z tym służba penitencjarna wycofała zgodę na widzenie byłej premier z wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Walburgą Habsburg Douglas.

Na prezydenta USA Baracka Obamę, gdyby mogło, oddałoby głos 90 proc. Europejczyków - wynika z sondażu brytyjskiego ośrodka badania opinii publicznej YouGov.

Przepływ danych przez Internet wzrasta każdego roku w skali globalnej o 80 proc.

Ciało Jasera Arafata - przywódcy Palestyńczyków zostanie ekshumowane w listopadzie br. przez francuskich śledczych w celu zbadania przyczyn śmierci. Są podejrzenia, że Arafat mógł zostać otruty.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-11-06 08:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję