Reklama

Niedziela Legnicka

Kongres rad parafialnych

„Być solą ziemi” to hasło Kongresu Rad Parafialnych, jaki odbył się w sobotę, 3 listopada, w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Spotkanie zorganizował Wydział Duszpasterski Legnickiej Kurii Biskupiej. Wzięło w nim udział blisko 370 osób ze 154 parafii naszej diecezji

Niedziela legnicka 46/2012, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

Graziako/Niedziela

Biskup Legnicki podpisuje Katechizmy Kościoła Katolickiego

Biskup Legnicki podpisuje Katechizmy Kościoła Katolickiego

Kongres rozpoczęła Msza św., której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że kongres odbywa się w Roku Wiary i jest formą przygotowania do ogólnopolskiego spotkania rad duszpasterskich, które odbędzie się w przyszłym roku w Licheniu. Zadaniem kongresu jest uświadomienie sobie konieczności pogłębiania wiary i dawania jej świadectwa poprzez życie wiarą na co dzień. Biskup Legnicki wiąże duże nadzieje z działalnością Rad Parafialnych. Osoby świeckie, współtworzące Rady, mają wspomagać księży proboszczów w prowadzeniu dzieł apostolskich oraz w trosce o materialną stronę parafii.

Po Eucharystii w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbyła się druga część kongresu w formie wykładów. Zebrani wysłuchali trzech wykładów, które wprowadziły ich w szereg zagadnień związanych z zadaniami, jakie stoją przed świeckimi członkami Rad Parafialnych. Pierwszy wykład pt. „Katechizm Kościoła Katolickiego cenną i niezbędną pomocą w systematycznym poznawaniu treści wiary” wygłosił ks. dr Krzysztof Wiśniewski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego diecezji legnickiej. Następnie głos zabrał ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Opolu, który w wykładzie pt. „Formacja członków Rad Parafialnych w diecezji opolskiej” przedstawił pola działalności Rad Parafialnych w diecezji, w której pracuje. Ostatni z prelegentów ks. dr Mariusz Majewski wygłosił prelekcję pt. „Zespoły Liturgiczne we wspólnotach parafialnych”. W przerwie muzycznej między odczytami uczestnicy spotkania uczyli się hymnu na Rok Wiary. Naukę śpiewu poprowadził ks. Piotr Dębski z referatu ds. Muzyki Kościelnej.

Reklama

Kolejnym punktem kongresowego spotkania było symboliczne przekazanie przez bp. Stefana Cichego Katechizmu Kościoła Katolickiego dwojgu przedstawicielom Rad Parafialnych. Wręczając tę wyjątkową księgę Ksiądz Biskup powiedział m.in.: - Bierzcie do ręki ten katechizm, czytajcie go oraz dzielcie się treściami, które tam się znajdują i żyjcie nim na co dzień. - Oczekuję, że świeccy zachęceni do czytania katechizmu i angażowania się w życie liturgiczne w swoich parafiach, postarają się realizować wskazania nauczania Kościoła w życiu swoich wspólnot - dodał bp Cichy. Warto zaznaczyć, że podczas tego spotkania uczestnicy mieli również możliwość nabycia Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz dokumentów Soboru Watykańskiego II, które w Roku Wiary są fundamentem formacji wszystkich wierzących. Zakupione katechizmy zostały opatrzone dedykacją wpisaną przez bp. Cichego.

Podczas kongresu zgromadzeni wymienili się swoimi doświadczeniami, a także dyskutowali na temat omawianych zagadnień. Na zakończenie spotkania Biskup Legnicki udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa. Warto przypomnieć, że w czerwcu br., tuż po zakończeniu I Synodu Diecezji Legnickiej, we wszystkich parafiach diecezji zostały powołane nowe Rady Parafialne na trzyletnią kadencję.

GŁOSY UCZESTNIKÓW KONGRESU

Ks. Włodzimierz Gucwa, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu
W parafii istnieje Rada Parafialna, w skład której wchodzi 20 przedstawicieli naszej wspólnoty. Jak sama nazwa mówi, Rada Parafialna doradza księdzu proboszczowi. Jest to ważne, gdyż w naszej wspólnocie dokonuje się wiele inicjatyw, zarówno pod względem duszpasterskim, jak i gospodarczym. Nasze sanktuarium stara się o przyznanie tytułu bazyliki, zostały poczynione już kroki w tym względzie. Rada Parafialna czynnie w tym uczestniczy. Podejmowanych jest wiele inicjatyw, jak np. starania o przygotowanie Domu Pielgrzyma. Rada pozyskuje środki na ten cel. Ponadto angażuje się w działalność charytatywną w parafii. Jest też grupa, która podejmuje troskę o przygotowanie Liturgii w naszej świątyni.

Krzysztof Sosnowski, bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolesławcu
Nasza świątynia cieszy się już tytułem bazyliki. Przed nami zatem stoi zadanie ubogacenia życia liturgicznego w naszej wspólnocie. To zadanie jest mi bardzo bliskie, gdyż liturgia Kościoła leży w kręgu moich zainteresowań. Ponadto staramy się o kampanię medialną naszej bazyliki, chcemy dotrzeć z informacją do szerokiego grona odbiorców: pielgrzymów i turystów. Jest jeszcze przed nami wiele prac konserwatorskich, które należy dokończyć. W naszej Radzie jest taka zasada, że każdy z członków zwraca uwagę na ten fragment życia naszego Kościoła, na którym się zna. Mamy spotkania, podczas których dzielimy się spostrzeżeniami, poddajemy rożne propozycje pod dyskusję. Zatem decyzje są podejmowane wspólnie, zarówno przez Radę Parafialną, jak i księdza proboszcza.

Ks. Waldemar Wesołowski

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką św. Judy Tadeusza

Niedziela przemyska 43/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

parafia

Jan Marczak

Kościół pw. św. Judy Tadeusza w Krasnem

Kościół pw. św. Judy Tadeusza w Krasnem

„O św. Judo Tadeuszu, krewny Chrystusa Pana, wielki Apostole i Męczenniku, sławny cnotami i cudami, Ty jesteś potężnym Orędownikiem w przykrych położeniach i sprawach rozpaczliwych (…)” – z modlitwy do świętego Apostoła, patrona w sprawach beznadziejnych, który od ponad pół wieku patronuje parafii Krasne w dekanacie sieniawskim. Jego święto obchodzimy 28 października. W tym właśnie dniu parafia Krasne licząca ok. 1750 wiernych, do której należą ponadto Adamówka, Pawłowa i Dobcza, przeżywa swój odpust parafialny.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję