Reklama

Niedziela Łódzka

Głodnych nakarmić

Niedziela łódzka 46/2012, str. 4

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

wolontariat

Anna Skopińska

W przygotowaniu akcji pomagali wolontariusze

W przygotowaniu akcji pomagali wolontariusze

Przed łódzką archikatedrą rozdano ubogim 1500 ciepłych posiłków. Akcję w ramach Dnia Walki z Ubóstwem zorganizowały wspólnie łódzka Caritas, Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów, Centrum Służby Rodzinie i Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Wcześniej w świątyni pod przewodnictwem bp. Adama Lepy celebrowano Mszę św. dziękczynną za osoby, które służą potrzebującym, ubogim i chorym oraz w intencji ich podopiecznych. Modlono się, by Kościół łódzki nadal mógł służyć ubogim i by na terenie Łodzi nadal istniała możliwość realizowania uczynku miłosierdzia - głodnych nakarmić. W Eucharystii uczestniczyli kapłani związani z tymi czterema punktami pomocy, a także pracownicy, wolontariusze i biedni z terenu naszego miasta.

Reklama

- Nie jest przypadkiem, że dzień pamięci o ludziach ubogich i głodujących obchodzimy w rocznicę beatyfikacji św. Maksymiliana Kolbe, który w akcie miłości do drugiego człowieka oddał swoje życie i umarł śmiercią głodową - powiedział w homilii bp Adam Lepa. I podkreślił, że ubóstwo i bieda to katastrofalny problem - ponad miliard ludzi żyje w ubóstwie, 26 proc. to dzieci, w Polsce 4,5 mln osób żyje poniżej progu egzystencji - potem jest już tylko nędza - mówił - te liczby powinno się przytaczać często, aż do znudzenia, by ludzie potrafili pomagać. Bo tylko miłość bezinteresowna potrafi czynić cuda. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim, którzy udzielają się dla dobra ludzi wypartych na margines, pochylają się nad biednymi, cierpiącymi, głodnymi - dzięki nim także stają się lepsi, piękniejsi, ubogaceni darem swojego serca - mówił. Po zakończonej liturgii o działalności Kościoła na rzecz ubogich opowiedział ks. dr Zbigniew Sobolewski, wieloletni sekretarz Caritas Polska, obecnie wykładowca w UKSW w Warszawie. A następnie na placu katedralnym wydano 1500 porcji grochówki.

Organizacje, które przygotowały posiłek i które każdego dnia wspierają potrzebujących, to:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która zajmuje się dożywianiem ubogich od 1990 r., a od 20 lat prowadzi dla nich Punkt Pomocy Charytatywnej, obecnie ma on swoją siedzibę przy ul. Wólczańskiej 108. Od początku swojej działalności łódzka Caritas wydała prawie 1, 5 mln ciepłych posiłków. Rocznie przygotowywanych jest 65 000 ciepłych posiłków. Kuchnia Społeczna Caritas wydaje posiłki w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 111.

Centrum Służby Rodzinie prowadzi dożywianie ubogich od 2001 r. Przez ostatnie 11 lat Centrum wydało 670 tys. ciepłych posiłków. Rocznie CSR przygotowuje 50 tys. ciepłych posiłków. Jadłodajnia Centrum mieści się w Łodzi, przy ul. Broniewskiego 1A.

Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi od 1996 r. wydała 100 tys. ciepłych posiłków. Rocznie Stacja wydaje 45 tys. ciepłych posiłków. Stacja Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów wydaje posiłki w Łodzi, przy ul. Kosynierów Gdyńskich 61A.

Najmłodsze, bo działające w Łodzi od 2003 r. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości wydało ubogim 100 tys. ciepłych posiłków. Rocznie Misjonarki Miłości wydają 20 tys. ciepłych posiłków. Siostry Misjonarki Miłości wydają posiłki w Łodzi, przy ul. A. Struga 90A.

Dożywianie ubogich prowadzone przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie i Stację Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów w Łodzi dofinansowane jest ze środków Miasta Łódź.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tak. Pomagam”

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Dziś i jutro (29 i 30 marca, w piątek w godz. 12-20 oraz w sobotę w godz. 10-20 lub do zamknięcia sklepu) w wybranych sklepach, m.in. sieci Biedronka, Lidl, Tesco, Carrefour, Kaufland, Lewiatan, Polomarket, Dino, także na terenie archidiecezji częstochowskiej trwa Ogólnopolska Zbiórka Żywności pod hasłem: „Tak. Pomagam!”, zorganizowana przez Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi.

W tych dniach do specjalnie oznaczonych koszy ludzie dobrego serca mogą składać artykuły spożywcze z długim terminem ważności. Ponadto można wysyłać SMS na numer 72052, wpisując w treści: „Paczka”. W akcję włączyli wolontariusze Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski

2021-09-17 10:38

[ TEMATY ]

Niemcy

Związek Sowiecki

"Niezwyciężeni" Instytut Pamięci Narodowej/facebook.com/MorawieckiPL

Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję