Reklama

Pieńsk

O. Michał Tomaszek patronem Gimnazjum

Bogdan Klóska OFMConv
Edycja legnicka 36/2003

Patronem gimnazjum w Pieńsku został sługa Boży o. Michał Tomaszek, przed laty kapłan w tym mieście. Właśnie z Pieńska o. Michał wyruszył na misje do Peru, gdzie zginął z rąk terrorystów razem ze swoim współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim. Tablicę pamiątkową na budynku szkoły odsłoniła matka męczennika w obecności przełożonego Krakowskiej Prowincji Franciszkanów oraz przybyłego z Boliwii bp. Stanisława Dowlaszewicza, franciszkanina, który znał o. Michała. Uroczystość odbyła się 4 czerwca o godz. 11.00 na placu przy Gimnazjum. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Rybak. Z tej okazji do miasta przyjechały również wadze miejskie i samorządowe ze Zgorzelca. Obecny był konsul Peru. Homilię wygłosił bp Stanisław Dowlaszewicz, pracujący już od 17 lat w Boliwii. Zachęcał młodzież, aby brała przykład z kapłana, który kiedyś pracował w ich mieście, a 12 lat temu nie bał się oddać życia za wiarę w dalekim Pariacoto. Prowincjał, o. Kazimierz Malinowski, podziękował władzom miasta, dyrekcji szkoły i nauczycielom oraz tym wszystkim, którzy zabiegali o to, aby szkole patronował właśnie o. Michał Tomaszek, który przez pierwsze lata swojego kapłaństwa pracował w Pieńsku.
O. Michał Tomaszek zginął wraz z drugim franciszkaninem, o. Zbigniewem Strzałkowskim 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak). Przywódcy SL oskarżyli wtedy misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian i upokarzającą ich, czego przejawem miało być rozdawanie przez misjonarzy żywności. Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto. Jeszcze w tym samym miesiącu - w sierpniu 1991 r. - rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).
Kilka miesięcy temu zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezji w Peru. Teraz będzie kontynuowany w Rzymie. Prosimy wszystkich o modlitwę w intencji beatyfikacji polskich męczenników w Peru.

Hymn o miłości


Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 18-19

© Igor Mojzes/Fotolia.com

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał,
nic mi nie pomoże.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa,
które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie.
Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość.

Z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13)

Przeczytaj także: Hymn o miłości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem