Reklama

Jak żyć Prawdą i Miłością?

Wspólnota młodzieżowa „Jackowo” działa przy bazylice św. Jacka w Chicago od 2001 r., sięgając jednakże wcześniejszych tradycji. Opiekunem duchowym od chwili założenia wspólnoty do września 2006 r. był ks. Stanisław Jankowski, C.R. Obecnie pieczę nad wspólnotą sprawuje ks. Stanisław Lasota, C.R. Istnieją już statuty, określony został charakter grupy, jej cele i zadania. Sprecyzowane zostało równocześnie jej miejsce i rola w parafii i w lokalnym Kościele.

Niedziela w Chicago 1/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charakter wspólnoty:

Wspólnota znajdując się pod opieką duchową Księży Zmartwychwstańców (Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa - C.R.) czerpie z bogactwa Zgromadzenie. Duchowość wspólnoty polega więc przede wszystkim na życiu duchem Zmartwychwstania, czyli odnawiania swojego życia. Celem jest dążenie do świętości osobistej oraz głoszenie swoim życiem, przez słowo i czyn, prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa
„Jackowo” jest grupą młodzieżową o charakterze apostolskim, tzn. pragnie brać udział w apostolskiej misji Kościoła. Przejawia się to przez świadectwo życia w miejscach nauki i pracy.
Wspólnota spotyka się systematycznie raz w tygodniu, w każdy piątek o godz. 8.30 wieczorem, realizując przedstawione na początku roku formacji wybrane propozycje tematów spotkań. Raz w miesiącu odbywa się wspólnotowa Msza św., Adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Każdy też indywidualnie podejmuję pracę nad sobą. Słowa „Veritate et Caritate”, będące mottem określającym charakter grupy, przypominają, by żyć Prawdą i Miłością na co dzień.
Wspólnota jest otwarta na wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją przyjaźń z Jezusem, spędzić czas na modlitwie, biblijnej refleksji i śpiewie oraz porozmawiać na tematy, które nurtują młodych. Owocem tych spotkań, oprócz pogłębionego życia wiary, są przyjaźnie jakie zawiązują się wśród młodych ludzi.
Organizowane są też wyjazdy w ramach tzw. majówek czy wrześniówek albo na Thanksgiving. Jest to cenny czas, kiedy młodzież może odpocząć od codziennych obowiązków, zobaczyć nowe miejsca, spędzić czas w otoczeniu przyrody.

Działanie:

Wspólnota „Jackowo” włącza się w konkretne prace na rzecz parafii oraz wszelkie akcje młodzieżowe, dążąc do jedności i odnowy środowiska polonijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kolonia w Chicago”

W sierpniu 2005 r. w Niemczech odbyło się spotkanie młodzieży z papieżem Benedyktem XVI. Z Chicago do Kolonii pojechało wtedy wielu młodych. Z różnych powodów znaczna ich część pozostała w Chicago. W związku z tym w bazylice św. Jacka zorganizowane zostało nocne czuwanie „Kolonia w Chicago”, połączone z retransmisją przyjazdu Papieża do Kolonii. Odczytany został także akt zawierzenia młodzieży polonijnej Jezusowi i Maryi. Było to wielkie wydarzenie dla młodych, w organizację którego włączyły się bratnie wspólnoty młodzieżowe z Chicago m.in. „Jakubowo” i „Jezus z Nami” z Trójcowa, ubogacające spotkanie śpiewem i muzyką. Pozostałe wspólnoty włączyły się we wspólnie odmawiany Różniec młodzieży. Mamy nadzieję, że takie spotkania staną się tradycją w naszej archidiecezji i w przyszłości zorgnizowane zostanie „Sydney w Chicago”.

Reklama

Dzień Wspólnoty Wspólnot

Na poczatku 2006 r. Wspólnota „Jackowo” świętowała pięciolecie swojego istnienia. Zorganizowane zostały wtedy warsztaty, na które zaproszono wszystkie wspólnoty młodzieżowe z Chicago, chcąc powrócić do dawnej tradycji „Dni Wspólnoty Wspólnot”. W lutym ub. r. na Jackowie spotkali się więc młodzi ze wspólnot: „Jakubowo”, „Laudamus”, „Jezus z Nami” oraz z grupy „Nikodem”. Po Mszy św. i warsztatach, kiedy był czas na prezentację każdej wspolnoty oraz na dzielenie się swoją pracą, odbyła się wspólna zabawa taneczna.

Duchowa Adopcja

Nazywając się pokoleniem Jana Pawła II i realizując Jego testament wspólnota podjęła się trudu walki o świętość życia, życia własnego a następnie walki o życie dziecka nienarodzonego. Przygotowany został specjalny projekt Duchowej Adopcji polegający na omadlaniu przez dziewięć miesięcy, dziecka poczętego i zagrożonego zabiciem w łonie matki, połączony z konkretną pomocą matkom znajdującym się w trudnej sytuacji. Nawiązana została w związku z tym współpraca z Women’s Center. Do wydarzenia, jakim była Duchowa Adopcja, przygotowana była wcześniej cała parafia, aby ludzie świadomie podjęli się tego zobowiązania. W dniach 25 i 26 marca ub. r. w bazylice św. Jacka na wszystkich Mszach św., polskich i angielskich, do Duchowej Adopcji zobowiązało się ponad 1500 osób. Kolejnym miejscem, w którym zaproponowano Duchową Adopcję był kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Tam deklarację modlitwy podpisało 421 osób.

Reklama

Spotkanie Młodzieży w Justice

„Młodzi z Jackowa” włączają się w prace i podejmują inicjatywy jakie wypływają z biura do spraw młodzieży Archiecezji Chicago. Ostatnią tego typu akcją było II Spotkanie Młodzieży w Justice, na które przybyło wielu młodych z Polskich Sobotnich Szkół.

Kawiarenka

Ostatnią z inicjatyw jakich podjęła się wspólnota jest projekt kawiarenki, która w swoim założeniu, służyć będzie całej młodzieży. Ma to być miejsce, gdzie można się będzie spotkać, porozmawiać i miło spędzić czas. Wydzielone jest miejsce na biblioteczkę z ciekawymi książkami i może internet. W planach są również wieczory filmowe oraz sportowe, gdyż w budynku znajduję się też sala gimnastycza. Propozycji jest wiele i mamy nadzieję, że zostaną zrealizowane. Obecnie młodzi potrzebują pomocy w realizacji tego przecięwzięcia, które mamy nadzieje będzie służyć następnym pokoleniom.

Kontakt ze Wspólnotą:
Parafia św. Jacka,
3636 W. WOLFRAM,
CHICAGO, IL 60634,
www.mlodzizpolska.com

Młodzi o Wspólnocie:

Jarek: „Będąc w Polsce, w grupie Odnowy w Duchu Świętym, po przyjeździe do USA szukałem wspólnoty, gdzie mógłbym wzrastać. Tafiłem na grupę młodzieżową na Jackowie. Myślę, że większość tych rzeczy, których szukałem znalazłem tam. Na pewno spotkania te pomogły mi trwać przy Jezusie i rzadziej upadać. Moje życie towarzyskie też uległo ubogaceniu”.

Renatka: „Grupa na Jackowie, to dla mnie bycie z Bogiem, z ludźmi i z samym sobą. Jest to też wezwanie do głębszej modlitwy. Poprzez podjętą akcję obrony życia dałam odpowiedź na głoszoną przez Jana Pawła II Ewangelię Życia. Poza tym jest to dobrze spędzony czas na rekolekcjach, wyjazdach weekendowych czy spotkaniach towarzyskich”.

Reklama

Edytka: „Jestem członkiem grupy Jackowo już dwa lata i pierwsza myśl jaka mi przychodzi to to, że jesteśmy rodziną. Niesamowici ludzie!!! Przez tradycyjne spotkania piątkowe, nasze wyjazdy, a także wspólną pracę poznajemy miłość Chrystusa. Tą Miłością patrzymy na świat, patrzymy na siebie. Ciagłe na nowo odkrywam piękno i wartość życia, przede wszystkim przez tak bliskie mi dzieło Duchowej Adopcj”.

Romek: „Wspólnota na Jackowie? Kilka refleksji, jak ją odnalazłem. Wiążą się z tym osobiste wspomnienia z tamtego okresu mego życia. To była dziewczyna... Po czasie mogę stwierdzić, że Pan Bóg stawia na naszej drodze ludzi, którzy są w stanie zmienić zupełnie nasze życie. Pierwsze spotkanie. Zaczął się Wielki Post i w piątek w kościele była droga krzyżowa, po której ks. Stanisław Jankowski zapraszał młodych ludzi na spotkanie do salki pod plebanią. Zostałem wtedy i tak jest do dziś. Niedługo będzie już dwa lata.
Czym dla mnie jest wspólnota młodzieżowa na Jackowie? Pozwala mi na nowo poznawać i odkrywać Pana Boga w różny sposób: poprzez modlitwę, rozmowy, rekolekcje, świadectwa ludzi, których poznaje, działania podejmowane na terenie parafii i wyjazdy. Wspólnota młodzieżowa to dla mnie również grupa przyjaciół, z którymi często spędzam swój wolny czas”.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Dobrej Rady

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Podstawę kultu Matki Bożej Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych zastosowane do Najświętszej Maryi Panny, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux o Matce Bożej jako pośredniczce łask, zwłaszcza darów Ducha Świętego. Na początku naszego wieku papież Leon XIII włączył wezwanie „Matko Dobrej Rady” do Litanii Loretańskiej.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję