Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dar dla Ojca Świętego

Benedykt XVI otrzymał „biblijne” rośliny

Podczas audiencji generalnej w środę 28 listopada Benedykt XVI otrzymał dwanaście roślin pochodzących z ogrodu botanicznego w Neapolu. Są to gatunki, które występują w Biblii. Każda roślina, umieszczona w donicy, zaopatrzona została w odpowiedni cytat z Pisma Świętego. Dar przekazał Papieżowi arcybiskup Neapolu kard. Crescenzio Sepe, któremu towarzyszyli rektor tamtejszego Uniwersytetu Fryderyka II i dyrektor ogrodu botanicznego. Rośliny ozdobią papieski apartament.

Odpowiedź na list muzułmanów

Patrzmy na to, co nas łączy

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło odpowiedź Benedykta XVI na wystosowany 13 października do niego oraz do przywódców innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich list 138 osobistości muzułmańskich, zatytułowany „Słowo wspólne między nami i wami”. Ojciec Święty zaprosił delegację jego sygnatariuszy na spotkanie do Watykanu.
List w imieniu Papieża napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, a jego głównym adresatem jest książę Ghazi bin Muhammad bin Talal, przewodniczący Instytutu Myśli Islamskiej Aal al-Bayt, który czuwał nad powstaniem przesłania do Ojca Świętego.
Kard. Bertone podziękował za list. Podkreślił w nim, że nie umniejszając różnic, chrześcijanie i muzułmanie powinni patrzeć na to, co ich łączy, czyli na wiarę w jednego Boga.
„Taki wspólny grunt pozwala nam oprzeć dialog na faktycznym poszanowaniu godności każdej osoby ludzkiej, na obiektywnej znajomości religii innych, na dzieleniu doświadczenia religijnego i, wreszcie, na wspólnym zaangażowaniu na rzecz krzewienia wzajemnego szacunku i akceptacji wśród młodszego pokolenia” - napisał Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokument papieski

Orędzie Benedykta XVI na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Sytuacja młodych migrantów jest tematem orędzia Benedykta XVI z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który przypada 13 stycznia 2008 r. W orędziu Papież zwraca uwagę, że z procesem globalizacji związana jest konieczność przemieszczania się, co powoduje, że także wielu młodych ludzi decyduje się emigrować i zamieszkać z dala od swojej rodziny i ojczyzny. Często jest to młodzież wykształcona, a w krajach, które przyjmują imigrantów, niejednokrotnie obowiązują przepisy utrudniające ich rzeczywistą integrację. Papież zwraca uwagę na wstrząsające obrazy wielkich obozów dla uchodźców czy wypędzonych, istniejące w wielu częściach świata. W tych obozach żyją tysiące dzieci i młodzieży. Ojciec Święty wzywa do podjęcia jeszcze większego wysiłku, aby zapewnić im pobyt i dostęp do oświaty. W orędziu Papież wskazuje program pomocy dla młodych migrantów, w którym najważniejsze miejsce zajmuje rodzina i szkoła. Przypomina, że w rodzinach ulega osłabieniu tradycyjny podział ról, jaki istniał w kraju pochodzenia. Zwraca także uwagę na sytuację studentów - „tymczasowych migrantów” i wskazuje na potrzebę specjalnej opieki duszpasterskiej, jaką powinni być otoczeni.

Reklama

Kongres o duszpasterstwie bezdomnych

Duszpasterstwu bezdomnych poświęcono rozpoczęty 26 listopada w Rzymie pierwszy międzynarodowy kongres dotyczący ludzi bez stałego miejsca zamieszkania. Zorganizowała go Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.
Spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 50 osób, reprezentujących 29 krajów, służyło wymianie doświadczeń oraz wskazaniu sposobów przywracania godności ludziom żyjącym na ulicy. Przy tej okazji przypomniano, że na całym świecie jest dziś ok. miliarda bezdomnych.

Papieskie kondolencje

Benedykt XVI wyraża duchową bliskość z rodziną ofiary, rannymi i całym narodem, który znów opłakuje jednego ze swych synów, poległego w służbie na rzecz bezpieczeństwa i przywrócenia pokoju w Afganistanie. - Te słowa sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone wystosował 27 listopada w imieniu Papieża w związku z pogrzebem sierż. Daniele Paladiniego. Włoski saper zmarł w wyniku odniesionych ran po zamachu, do jakiego doszło 24 listopada w pobliżu Kabulu. Wybuch zabił m.in. czworo afgańskich dzieci i ranił trzech innych włoskich żołnierzy.

Reklama

Benedykt XVI z wizytą w szpitalu

W niedzielę 2 grudnia Benedykt XVI odwiedził rzymski Szpital św. Jana Chrzciciela, należący do Zakonu Maltańskiego. Po Mszy św. dla chorych i ich rodzin Papież udał się m.in. na oddział „przebudzeń”, gdzie przebywają osoby po długotrwałej śpiączce. Nowoczesny szpital, oddany do użytku w roku 2000, znajduje się na terenie dawnej posiadłości papieży w dzielnicy Magliana. Jego specjalnością jest rehabilitacja osób po urazach. Dysponuje on 240 miejscami i zatrudnia 500 osób.

Powstanie katolicka grupa nacisku

Stolica Apostolska zamierza połączyć wysiłki organizacji katolickich w celu stworzenia międzynarodowej grupy nacisku w sprawach obrony praw i godności osoby ludzkiej, tak jak je pojmuje Kościół katolicki. W tym celu w dniach 30 listopada - 2 grudnia odbyło się w Rzymie tzw. forum organizacji pozarządowych o inspiracji katolickiej. Forum zwołał watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

[ TEMATY ]

chory

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Przy ołtarzu modlili się inni księża diecezjalni, w tym m.in. bielsko-żywiecki duszpasterz chorych ks. Szczepan Kobielus.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję