Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zmartwychwstanie Pańskie w tej parafii ma podwójny wymiar

W pierwszy dzień świąt wielkanocnych, wałbrzyska parafia Zmartwychwstania Pańskiego, mająca za swojego patrona samego Chrystusa Zmartwychwstałego, obchodziła swoje doroczne święto.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Adam Bałabuch

Niedziela Zmartwychwstnia Pańskiego

Stanisław Bałabuch

Biskup Adam Bałabuch w asyście kapłanów z parafii św. Barbary

Biskup Adam Bałabuch w asyście kapłanów z parafii św. Barbary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia wierni zgromadzili się, by wspólnie świętować i dziękować za dar Zmartwychwstania, a także uczestniczyć w procesji rezurekcyjnej oraz porannej Mszy świętej, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

Dzięki apostołom

W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy podkreślił niezwykłość tego wydarzenia. - Pośród różnych wiadomości wciąż na nowo obiega świat najradośniejsza wieść: Chrystus Pan zmartwychwstał. Tak jest od pamiętnego poranka, kiedy, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła odsunięty kamień. To wydarzenie opisuje jako świadectwo dla kolejnych pokoleń św. Jan Ewangelista – mówił hierarcha podkreślając, że świadectwo apostołów trwa aż po dziś dzień w Kościele Chrystusowym, dlatego dzięki temu także nasze pokolenie może usłyszeć radosną wieść o zmartwychwstaniu, o tym, że Bóg ustanowił swego Jednorodzonego Syna zwycięzcą śmierci, a przez to Sędzią żywych i umarłych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Całkowite zwycięstwo

Bp Adam przypomniał, że zwycięstwo Boga w zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa jest całkowite, a bramy nieba są szeroko otwarte dla wszystkich, którzy kochają Zbawiciela. - Dzięki pokonaniu przeze Chrystusa zła każdy otrzymał szansę wzięcia udziału w Jego zwycięstwie, jeśli tylko tego zapragnie. Musi tylko szczerze wybrać Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela – akcentował homileta wielkanocne przesłanie, które jest przesłaniem zwycięskiej miłości, i którym każdy spośród wyznawców Jezusa ma się dzielić z wszystkimi, nie lękając się, jak świat to oceni i jak zareaguje. - Zwycięska miłość tylko z pozoru jest słaba. Tak naprawdę jest o wiele potężniejsza niż wszystko, czym zło może nas zranić. Pod warunkiem, że jest to łagodna miłość, która naśladuje miłość naszego Pana – zaznaczył.

Biskup swoją homilię zakończył przesłaniem o nadziei, jaką niesie zmartwychwstały Chrystus. - W zmartwychwstaniu Jezusa wszyscy ludzie, wierząc w Niego, znajdą bezpieczeństwo i pokój (…), klucz do nieba (…) oraz prawdę, która ich wyzwoli – zaznaczył, zachęcając do świętowania zwycięstwa miłości, które ofiaruje wszystkim szansę udziału w zwycięstwie Chrystusa nad złem.

Reklama

Wiara i jedność

W uroczystościach udział wzięli również kapłani z dekanatu Wałbrzych – Północ, na czele z ks. kan. Władysławem Terpiłowskim oraz ks. prał. Ludwikiem Hawrylewiczem z parafii św. Barbary, którzy wspólnie koncelebrowali świąteczną Eucharystię z biskupem pomocniczym. Wśród licznie przybyłych parafian obecny był również Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

Warto zaznaczyć, że doroczne święto parafii na wałbrzyskim Starym Zdroju było wyrazem głębokiej wiary i radości płynącej ze Zmartwychwstania Pańskiego. Przez uroczystą liturgię wierni mogli na nowo doświadczyć bliskości Boga i Jego miłości, która zwycięża śmierć i otwiera drogę do wiecznego życia.

Stanisław Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Stanisław Bałabuch

2024-03-31 20:30

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pana Jezusa - największe święto chrześcijan

[ TEMATY ]

Niedziela Zmartwychwstnia Pańskiego

Karol Porwich/Niedziela

"Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał" - od takiego okrzyku Kościół rozpoczyna świętowanie niedzieli wielkanocnej. Chrystus umęczony i zabity pokonał śmierć, grzech i szatana, a równocześnie wszystkim ludziom dał nadzieję zmartwychwstania. Dzień ten czasami nazywa się Wielką Niedzielą, a każda niedziela w roku liturgicznym jest celebracją tego najważniejszego święta chrześcijan jakim jest Wielkanoc.

W tradycji Kościoła w Polsce Niedziela Zmartwychwstania rozpoczyna się procesją rezurekcyjną. Celebrans i cała asysta udaje się najpierw do grobu Pańskiego. Tam kapłan wznosi radosny okrzyk: "Chrystus zmartwychwstał!", na co wierni odpowiadają: "Prawdziwie zmartwychwstał!". Po tych słowach procesja na czele z krzyżem ozdobionym czerwoną stułą oraz z figurą Zmartwychwstałego Chrystusa wyrusza i przeważnie trzykrotnie okrąża kościół.

CZYTAJ DALEJ

Franciszka Strzałkowska. Mama, która przebaczyła

Niedziela Ogólnopolska 21/2020, str. 15

[ TEMATY ]

świadectwo

Krzysztof Tadej

Franciszka Strzałkowska – mama o. Zbigniewa Strzałkowskiego, błogosławionego z Pariacoto

Franciszka Strzałkowska – mama o. Zbigniewa Strzałkowskiego, błogosławionego z Pariacoto

Siedzieliśmy przy stole. W rękach pani Franciszka trzymała różaniec. Zobaczyłem w jej oczach ból. Za chwilę miała mówić o synu, który został zamordowany. To, co później usłyszałem, świadczy o jej świętości.

Franciszka Strzałkowska mieszkała w Zawadzie k. Tarnowa. Razem z mężem zajmowała się małym gospodarstwem rolnym. Państwo Strzałkowscy mieli trzech synów: Bogdana, Andrzeja i Zbigniewa. Ostatni z nich chciał zostać kapłanem. Franciszka Strzałkowska wspominała: – Dobrym dzieckiem był. Posłusznym. Chodził do kościoła. Był lektorem, ministrantem. Szanował ludzi starszych, nauczycieli. Dużo się modlił.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

2024-05-26 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Co daje człowiekowi największe szczęście? Co nas najbardziej rani? Jak Maryja przeżywała relacje z ludźmi? I co na pewno warto zrobić z absolutnie każdą relacją? Zapraszamy na dwudziesty siódmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym przeżywaniu relacji z ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję