Reklama

Każde życie jest święte

2012-11-19 12:00

Iwona Cholewińska
Edycja lubelska 12/2009

Już niewiele czasu dzieli nas od uroczystości Zwiastowania Pańskiego, przypadającej na 25 marca, kiedy to będziemy wspominać „fiat” dla życia i dla naszego zbawienia. Również z tą datą łączą się obchody Dnia Świętości Życia, ustanowionego w Kościele katolickim przed jedenastoma laty, a już od czterech lat poprzedzanego Narodowym Dniem Życia, uchwalonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno sama uroczystość Zwiastowania Pańskiego, jak i te „dni dla życia” mogą stać się bardzo dobrą okazją do refleksji nad misterium ludzkiego życia, nad odpowiedzialnością za nie w wymiarze osobistym i powszechnym, a także do swoistego rachunku sumienia z szacunku do życia w każdej jego postaci i w każdym czasie jego trwania.
Jakkolwiek dużo napisano i powiedziano już na temat życia ludzkiego, to wciąż jawi się ono jako wielka i niezgłębiona tajemnica, a pytania o jego prawdziwy początek i kres towarzyszą ludziom praktycznie od zawsze. Każdy człowiek, prędzej czy później, zadaje sobie pytanie: Skąd się wziąłem? Jak to jest, że jestem właśnie taki, a nie inny? Po co żyję i jak mam spożytkować ten czas, który mam na ziemi? I w końcu dokąd zmierzam? Co się ze mną później stanie? Co jest moim ostatecznym przeznaczeniem? Te „egzystencjalne” pytania są niejako wpisane w kondycję ludzką; nie są one warunkowane kontekstem kulturowym, położeniem geograficznym czy wyznawaną religią. Różnice pojawiają się dopiero tam, gdzie szukamy odpowiedzi, gdzie je znajdujemy, a także już w samych odpowiedziach.
Dla ludzi szczerze wierzących niemożliwe staje się poruszenie tych kwestii bez fundamentalnego odniesienia do samego Pana Boga. Wraz ze św. Augustynem możemy otwarcie wyznać, że On stworzył nas dla siebie i niespokojne jest nasze serce, dopóki w Nim nie spocznie. Od Niego wyszliśmy i do Niego zmierzamy, On obdarza nas życiem i On „przecina jego nić” zgodnie z postanowieniem swojej woli. W takim kontekście życie ludzkie staje się najwyższą wartością, świętą - tak, jak święty jest Ten, który do niego powołuje i który go udziela. Niestety, coraz częściej i coraz bardziej radykalnie należy chronić tę wartość przed nami samymi, przed ludzką słabością, przed egoizmem i złudną wiarą w życie całkowicie wolne od cierpienia. Pytanie „być albo nie być”, słyszane podczas przedstawień teatralnych jest obecne w naszej codzienności. Coraz częściej ludzie uzurpują sobie to prawo, aby odpowiadać na nie przecząco i to w odniesieniu do innych, najchętniej tych bezbronnych, słabych, jednym słowem „niechcianych i niepotrzebnych”.
W repertuarze jednego z polskich zespołów muzycznych śpiewających poezję, pojawił się kilka lat temu taki tekst: „Życie jest darem od nielicznych dla wielu, od tych, którzy wiedzą i mają dla tych, którzy nie wiedzą i nie mają”. Tak jak każdy tekst artystyczny można go interpretować na wiele sposobów, ale dla mnie nabiera on szczególnego wyrazu. W tej, coraz bardziej szerzącej się kulturze śmierci, łączę go z hasłem duszpasterskiego programu na bieżący rok. Może warto zatem zastanowić się, czy i „ja wiem i mam”, by otoczyć troską życie.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

Magdalena Niebudek/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem