Reklama

Każde życie jest święte

2012-11-19 12:00

Iwona Cholewińska
Edycja lubelska 12/2009

Już niewiele czasu dzieli nas od uroczystości Zwiastowania Pańskiego, przypadającej na 25 marca, kiedy to będziemy wspominać „fiat” dla życia i dla naszego zbawienia. Również z tą datą łączą się obchody Dnia Świętości Życia, ustanowionego w Kościele katolickim przed jedenastoma laty, a już od czterech lat poprzedzanego Narodowym Dniem Życia, uchwalonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno sama uroczystość Zwiastowania Pańskiego, jak i te „dni dla życia” mogą stać się bardzo dobrą okazją do refleksji nad misterium ludzkiego życia, nad odpowiedzialnością za nie w wymiarze osobistym i powszechnym, a także do swoistego rachunku sumienia z szacunku do życia w każdej jego postaci i w każdym czasie jego trwania.
Jakkolwiek dużo napisano i powiedziano już na temat życia ludzkiego, to wciąż jawi się ono jako wielka i niezgłębiona tajemnica, a pytania o jego prawdziwy początek i kres towarzyszą ludziom praktycznie od zawsze. Każdy człowiek, prędzej czy później, zadaje sobie pytanie: Skąd się wziąłem? Jak to jest, że jestem właśnie taki, a nie inny? Po co żyję i jak mam spożytkować ten czas, który mam na ziemi? I w końcu dokąd zmierzam? Co się ze mną później stanie? Co jest moim ostatecznym przeznaczeniem? Te „egzystencjalne” pytania są niejako wpisane w kondycję ludzką; nie są one warunkowane kontekstem kulturowym, położeniem geograficznym czy wyznawaną religią. Różnice pojawiają się dopiero tam, gdzie szukamy odpowiedzi, gdzie je znajdujemy, a także już w samych odpowiedziach.
Dla ludzi szczerze wierzących niemożliwe staje się poruszenie tych kwestii bez fundamentalnego odniesienia do samego Pana Boga. Wraz ze św. Augustynem możemy otwarcie wyznać, że On stworzył nas dla siebie i niespokojne jest nasze serce, dopóki w Nim nie spocznie. Od Niego wyszliśmy i do Niego zmierzamy, On obdarza nas życiem i On „przecina jego nić” zgodnie z postanowieniem swojej woli. W takim kontekście życie ludzkie staje się najwyższą wartością, świętą - tak, jak święty jest Ten, który do niego powołuje i który go udziela. Niestety, coraz częściej i coraz bardziej radykalnie należy chronić tę wartość przed nami samymi, przed ludzką słabością, przed egoizmem i złudną wiarą w życie całkowicie wolne od cierpienia. Pytanie „być albo nie być”, słyszane podczas przedstawień teatralnych jest obecne w naszej codzienności. Coraz częściej ludzie uzurpują sobie to prawo, aby odpowiadać na nie przecząco i to w odniesieniu do innych, najchętniej tych bezbronnych, słabych, jednym słowem „niechcianych i niepotrzebnych”.
W repertuarze jednego z polskich zespołów muzycznych śpiewających poezję, pojawił się kilka lat temu taki tekst: „Życie jest darem od nielicznych dla wielu, od tych, którzy wiedzą i mają dla tych, którzy nie wiedzą i nie mają”. Tak jak każdy tekst artystyczny można go interpretować na wiele sposobów, ale dla mnie nabiera on szczególnego wyrazu. W tej, coraz bardziej szerzącej się kulturze śmierci, łączę go z hasłem duszpasterskiego programu na bieżący rok. Może warto zatem zastanowić się, czy i „ja wiem i mam”, by otoczyć troską życie.

Reklama

Paryż: pierwsza po pożarze Msza św. w katedrze Notre-Dame

2019-06-15 20:00

pb (KAI/KTO) / Paryż

Katedra nadal żyje, bo sprawowana jest w niej Eucharystia - mówił arcybiskup Paryża Michel Aupetit w homilii podczas pierwszej Mszy św., jaką odprawił w katedrze Notre-Dame, dokładnie w dwa miesiące od jej pożaru z 15 kwietnia.

Ks. Zbigniew Chromy
Katedra Notre Dame (Naszej Pani) w Paryżu (przed pożarem)

Liturgia sprawowana była w kaplicy Najświętszego Sakramentu w absydzie świątyni. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów - wikariusze generalni archidiecezji i kapelani katedralni. Uczestnikami była grupa pracowników zabezpieczających świątynię i przygotowujących ją do odbudowy. Z powodów bezpieczeństwa wszyscy, łącznie z arcybiskupem, nosili na głowie białe kaski.

Msza odprawiana była przy przedsoborowym ołtarzu. Językiem liturgii był francuski, lecz części stałe Mszy odmawiano po łacinie.

Rozpoczynając liturgię abp Aupetit zaznaczył, że w rocznicę poświecenia katedry odprawiana jest w niej Eucharystia, bo po to ta świątynia została zbudowana. W homilii wyjaśnił, że świętując tę rocznicę, świętujemy powód, dla którego katedra została zbudowana, a jest nim wzniesienie się duszy człowieka ku Bogu. A ponieważ Jezus dał nam Maryję za Matkę, to właśnie jej ta świątynia została dedykowana. Budując ją, ludzie sprzed wieków wyrażali swą wiarę. Czy dziś nie wstydzimy się wiary przodków? - pytał kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że pomimo olbrzymiej ignorancji religijnej współczesnych ludzi, nie możemy odseparować kultury od kultu, gdyż wtedy staje się ona nie-kulturą. Zwrócił uwagę, że turyści wchodzący do katedry, wychodzą z niej odmienieni, bo spotykają się w niej z obecnością Boga. Świątynia ta jest arcydziełem ludzkiego geniuszu, ale jej kamieniem węgielnym jest Chrystus. Bez niego byłaby tylko szkieletem pozbawionym życia.

Metropolita Paryża zaznaczył, że w każdej Eucharystii zaczyna się życie wieczne, bo otrzymujemy na niej pokarm dla duszy, łączący nas z Bogiem. - Odprawiamy tę Mszę, by Bogu oddać to, co należy do Boga, a człowiekowi jego szczytne powołanie - zakończył abp Aupetit.

Po Komunii św. prał. Pascal Gollnisch, kierujący dziełem pomocy Kościołom wschodnim Oeuvre d’Orient przekazał dar od chrześcijan maronitów z Aleppo w Syrii - krzyż wyrzeźbiony z kamienia pochodzącego ze zniszczonego sklepienia ich katedry, która znajduje się „w podobnym stanie” jak Notre-Dame w Paryżu. Dziękując za dar, abp Aupetit wskazał, że jest to znak świadczący o tym, że moce piekielne nie przemogą Kościoła.

Na zakończenie uczestnicy Mszy zwrócili się w stronę figury patronki świątyni - Matki Bożej (obecnie zabezpieczonej w jednej z bocznych kaplic), by odśpiewać „Salve Regina”.

Msza św. transmitowana była przez katolicką telewizję KTO.

Od 1 września br. do czasu ponownego oddania katedry do użytku nabożeństwa zwyczajowo sprawowane w katedrze oraz adoracja korony cierniowej Jezusa Chrystusa i innych relikwii Męki Pańskiej zostaną przeniesione do kościoła św. Germana z Auxerre (Saint-Germain-l’Auxerrois) koło Luwru. Z kolei uroczyste liturgie, w których zwykle uczestniczą liczne rzesze wiernych, odbywać się będą w kościele św. Sulpicjusza (Saint Sulpice) w Dzielnicy Łacińskiej.

Gdy tylko pozwolą na to warunki bezpieczeństwa, na placu przed katedrą zostanie urządzona kaplica z kopią czczonej w tej świątyni figury Matki Bożej (Vierge du Pilier), gdzie czekać będą także kapłani gotowi służyć rozmową i sakramentem pojednania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Modlitwa w intencji rodzin przed marszem równości

2019-06-15 21:28

Akcja Katolicka

W imieniu Podmiotów zaangażowanych w modlitwę różnicową w intencji polskich rodzin, zapraszam serdecznie Parlamentarzystów, Radnych Miasta Częstochowy, członków ruchów stowarzyszeń, bractw, osoby niezrzeszone na spotkanie modlitewne, które odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz. 13:00, w Alei Henryka Sienkiewicza, w Częstochowie, przy pomniku Nieznanego Żołnierza.

Archiwum

Rozważając tajemnice różańca, zawierzymy ponownie nasze rodziny Matce Bożej Królowej Polski.

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem