Reklama

„Dobre miejsce” w Lasku Bielańskim

Dla każdego coś dobrego

2012-11-19 12:00

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 12/2009

Mistrzowska Akademia Miłości, teatr, filmy, koncerty, kabarety, wystawy, zabawy dla dzieci i bale dla dorosłych - to tylko niektóre z atrakcji Centrum Kultury „Dobre Miejsce” w Lasku Bielańskim

Doskonale odnajdują się tu zarówno wspólnoty na rekolekcjach, dzieci na niedzielnych bajkach, jak i fani mocnego uderzenia podczas koncertu chrześcijańskiej muzyki rockowej. Choć kaplicę i aulę widowiskową dzieli zaledwie kilkadziesiąt metrów, to jednak nikomu to nie przeszkadza. - Dbamy, by sacrum i profanum się przenikały i by obie te rzeczywistości były naprawdę „dobre” - podkreśla Norbert Cesarz, kierownik artystyczny „Dobrego Miejsca”.

Od zdrowasiek po bale

Działalność „Dobrego Miejsca” można podzielić na cztery sfery - rekolekcyjna, oświatowa, kulturalna oraz charytatywna. - Jest u nas także Katolicki Ośrodek Pomocy Psychologiczno-Pastoralnej, gdzie bezpłatnie można zasięgnąć porady psychologów, pedagogów oraz specjalistów od życia duchowego. To takie duchowe SOS - tłumaczy ks. Bogusław Jankowski. Do poradni zgłasza się wielu chętnych.
Dom w Lasku Bielańskim początkowo był budowany jako seminarium duchowne. Jednak klerycy wrócili na Krakowskie Przedmieście i archidiecezja stała się właścicielem olbrzymiego domu rekolekcyjnego, a właściwie multikompleksu, gdzie teraz znajduje się zarówno znakomita baza noclegowo-rekolekcyjna, jak i gimnazjum, liceum, bursa szkolna, Papieski Wydział Teologiczny, Prymasowski Instytut Życia Wewnętrznego, Studium Organistów, sala gimnastyczna, kaplica, pomieszczenia gastronomiczne, sala widowiskowa i konferencyjna. - Mamy bogatą ofertę: od bezalkoholowych wesel, przez przedstawienia dla dzieci i kabarety dla dorosłych, aż po kontemplacyjne dni skupienia dla sióstr zakonnych czy obrady biskupów. Czyli dla każdego coś dobrego - żartuje ks. Jankowski.

2Tm2, 3, Magda Anioł, Siewcy Lednicy

Efekt wieloaspektowej działalności jest taki, że miesięcznie przez „Dobre Miejsce” przewija się aż kilkanaście tysięcy osób.
Centrum Kultury ściśle współpracuje z parafią ks. Wojtka Drozdowicza w Lasku Bielańskim. Dlatego też część imprez kulturalnych jest organizowanych w nastrojowym pokamedulskim podziemiu.
Ważnym aspektem działalności „Dobrego Miejsca” jest szeroko rozumiany mecenat kultury chrześcijańskiej. W sali widowiskowej grały m.in. takie gwiazdy, jak 2Tm2, 3, Magda Anioł, „Grupa Mocatra” czy „Siewcy Lednicy”. Co roku jest organizowany także Warszawski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej oraz ogólnopolski przegląd teatrów offowych (niekomercyjnych). - Chcemy wspierać młodych twórców, którzy swoją sztukę opierają na wartościach - podkreśla ks. Jankowski.
Oprócz słuchania samych koncertów, oglądania filmów i przedstawień część „twórczości” można zabrać ze sobą do domu. Tuż obok jest bowiem sklep z dobrą muzyką „Chrześcijańskie Granie”. To właśnie tu po każdym koncercie artyści podpisują płyty. - Mamy też multimedia, filmy czy płyty z przedstawieniami Teatru TVP - pokazuje Michał Guzek, który zajmuje się sklepem. I mówi, że cały asortyment jest dostępny również w internecie www.chrzescijanskiegranie.pl.

Reklama

Ks. Bogusław Jankowski, dyrektor „Dobrego Miejsca”

Misją naszej placówki jest organizowanie i promowanie wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, które w sposób pośredni lub bezpośredni odnoszą się do wartości chrześcijańskich.
Dzięki bardzo dobrej współpracy ze świeckimi w stosunkowo krótkim czasie staliśmy się centralnym ośrodkiem kultury chrześcijańskiej w archidiecezji warszawskiej. (as)

Nie tylko na Wielki Post

22 marca (niedziela) godz. 17
Film,, Wyspa” reż. P. Łungin
„Dobre Kino” na Wielki Post
Wstęp: 10 zł
5 kwietnia (Niedziela Palmowa) godz. 12.30
Przedstawienie „Chrystus umarł. Chrystus Zmartwychwstał!” Teatru Wertep z Łodzi
Przedstawienie dla dzieci z cyklu Niedzielne Bajeczki. Wstęp wolny
5 kwietnia (Niedziela Palmowa) godz. 17
Film,, Popiełuszko”, reż. R. Wieczyński „Dobre Kino” na Wielki Post
Wstęp: 10 zł

Dobre Miejsce

- Centrum Kultury
ul. Dewajtis 3 - Las Bielański w Warszawie,
tel: (0-22) 561-01-23, (0-22) 561-01-00
kultura@dobremiejsce.org
www.dobremiejsce.org

- Dom Rekolekcyjny
tel. (0-22) 561-01-00, (0-22) 561-01-05, fax (0-22) 839-16-45
www.dobre-miejsce.home.pl

Sklep „CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE”
www.chrzescijanskeigranie.pl
tel. (0-22) 561-01-22

Katolicki Ośrodek Pomocy Psychologiczno-Pastoralnej
www.poradnia.dewajtis.pl
zapisy: tel. 0-660-511-566

Reklama

Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry

2019-06-22 21:03

Anna Przewoźnik

Przed Dniem Ojca 22 czerwca na Jasnej Górze mężczyźni z całej Polski spotkali się u tronu Maryi, Królowej Polski, na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Mężczyzn. „Męskie Oblężenie Jasnej Góry” po raz 3. zorganizowali liderzy różnych męskich środowisk katolickich. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Powołani do męskości”.

Anna Przewoźnik/Niedziela

– To są działania w kierunku przebudzenia, by mężczyźni dostrzegli swoją rolę w małżeństwie, w rodzinie, ale też swoją rolę w Kościele. Trzeba organizować takie wydarzenia, by budzić innych – zaznacza Mieczysław Guzewicz - konsultant Rady Episkopatu ds. Rodziny. I dodaje: – Samo bycie pośród tak dużej ilości mężczyzn daje siłę dla mężczyzn, dla nas ważne jest, by spotykać się z innymi mężczyznami reprezentującymi podobne wartości.

Zobacz zdjęcia: Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry

Oprócz modlitwy, której kulminacją była Eucharystia przed jasnogórskim Szczytem pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, pielgrzymka bogata była w konferencje. O powołaniu mężczyzn do małżeństwa, ojcostwa, kapłaństwa i służby mówili: dr Jacek Pulikowski – uznany autorytet w temacie małżeństwa i rodziny, Mieczysław Guzewicz, abp Grzegorz Ryś i Jim Murphy - przewodniczący Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, powołanej przy watykańskim organie Papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Zobacz zdjęcia: Mężczyźni z całej Polski w oblężeniu Jasnej Góry (II)

Współczesna kultura atakuje wzorce męskości, próbuje pozbawić rodziny odpowiedzialnych mężów i ojców, silnych obrońców, duchowych liderów. Tymczasem mężczyźni rozwijają w pełni swoją męskość wtedy, gdy aktywnie podejmują męskie role, wchodzą w swoje powołanie. Na to właśnie zwracają uwagę odpowiedzialni za pielgrzymkę. – Budzi się męska odpowiedzialność, powstało wiele ruchów męskich, takie spotkanie daje poczucie, że nie jesteśmy sami – zauważa dr Jacek Pulikowski. – Zaczyna się w Polsce zryw mężczyzn, którzy chcą być odpowiedzialni za siebie, za swoje czyny, żony, za całe państwo. Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. A jakość rodziny zależy od jakości małżeństwa. Trudno o tym mówić, ale najbardziej chimerycznym ogniwem małżeństwa jest mężczyzna. Zagubienie męskiej części społeczeństwa bywa totalne i gubi rodzinę, także trzeba mężczyzn odnaleźć – stwierdza Pulikowski. Zaś Andrzej Lewek – lider Mężczyzn św. Józefa i jeden z organizatorów spotkania dodaje, że pielgrzymka jest wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach.

Przybyli z różnych stron Polski do Matki Bożej, by Jej powierzyć swoje życie, rodziny, problemy. Zaczerpnąć u źródeł. – Potrzebujemy wzmocnienia, dlatego właśnie pielgrzymujemy do tronu Królowej - powiedział „Niedzieli” ks. Stanisław Kalisztan z Gorzkowa koło Wieliczki. Kapłan przyjechał z 50-osobową grupą mężczyzn, aby zamanifestować wiarę i pokazać, że warto stać przy Chrystusie. Pielgrzymka rozpoczęła się już w drodze na Jasną Górę. – W autokarze umacnialiśmy się świadectwami wiary naszych braci i ich rodzin, modliliśmy się w intencji małżeństw, rodzin i przy każdym dziesiątku Różańca jeden z mężczyzn dawał świadectwo wiary – przybliżył przebieg podróży ks. Kalisztan.

Pielgrzymka zakończyła się aktem zawierzenia mężczyzn i rodzin Matce Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego.

Spotkanie objęli patronatem: Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski i wiceprzewodniczący KEP, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2019-06-25 12:45

st (KAI) / Watykan

Pod przewodnictwem Ojca Świętego obraduje na swoim 30. posiedzeniu Rada Kardynałów - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie przypomniano, że w związku z tym wydarzeniem 27 czerwca o godz. 13.00 zaplanowano briefing, który poprowadzi tymczasowy dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Jak zauważają dziennikarze specjalizujący się w tematyce watykańskiej, obecne posiedzenie Rady Kardynałów dokona zapewne podsumowania procesu konsultacji projektu nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która będzie najprawdopodobniej nosiła tytuł „Predicate Evangelium”. Pomimo, że większość konsultowanych wyraziła opinię pozytywną, nie oznacza to zakończenia prac. Ponadto należy pamiętać, że organ ten ma także pomagać Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a zatem funkcja Rady Kardynałów nie skończy się wraz z opublikowaniem konstytucji apostolskiej.

Do ustanowionej 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów należy obecnie 6 purpuratów (kardynałowie Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras); Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Oswald Gracias (Indie); Reinhard Marx (Niemcy); Sean O’Malley (USA); Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy), a jego zastępcą bp Marco Mellino (Włochy).

Pod koniec ubiegłego Radę Kardynałów roku opuściło trzech kardynałów: George Pell (Australia), Francisco Javier Errázuriz (Chile) i Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem