Reklama

Kościół

W Brukseli odbyło się spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów Europy

12 kwietnia br., w siedzibie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w Brukseli, odbyło się spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów Europy. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami oraz zapoznali się z bieżącymi kwestiami dotyczącymi m.in. przygotowań do Jubileuszu 2025, tzw. drogi synodalnej, zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, prac nad ochroną dzieci i młodzieży.

[ TEMATY ]

Bruksela

COMECE

artjazz/pl.fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gościem specjalnym spotkania był nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej abp Noël Treanor.

Były ambasador Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński przedstawił bieżące sprawy dotyczące wyzwań Kościołów europejskich w kontekście integracji europejskiej. W swoim wystąpieniu odniósł się do kwestii zagrożeń wynikających z wojny w Ukrainie, wyzwań dotyczących nowych technologii oraz związanych z nimi wykluczeń społecznych.

Na spotkaniu Konferencję Episkopatu Polski reprezentował ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP. Spotkanie odbywa się co roku i stanowi spektrum wymiany myśli i doświadczeń Kościołów lokalnych w państwach należących do Unii Europejskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-04-12 17:54

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kontrowersyjny Donald

„Nie chcę być kontrowersyjna!” – zarzekała się bliska przyjaciółka prezesa Ochódzkiego Ryszarda, czyli tytułowego „Misia”, z komedii Stanisława Barei.

W siermiężnym PRL-u na wiele można było sobie pozwolić, ale bynajmniej nie na kontrowersje. Zakazane są one także w Unii Europejskiej. Gdy np. w Parlamencie Europejskim ktoś stwierdzi, że eksponowana w holu wystawa jest „kontrowersyjna”, natychmiast decyzją kwestorów jest ona likwidowana. Mógłbym podać tu rozliczne konkretne przykłady, ale chyba szkoda blokować miejsce, bo właśnie wbrew unijnym standardom wielkie kontrowersje zafundował nam przewodniczący innej instytucji – Rady Europejskiej. Nazywa się Tusk. Donald Tusk.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

W homilii bp Przybylski zwrócił uwagę, że prawdziwa duchowość dopełnia się we wspólnocie, to tajemnica duchowości chrześcijańskiej. - Z jednej strony każdy z nas zaproszony jest do osobistej relacji z Bogiem, ma w niej doświadczyć jakiejś bezpośredniej bliskości Boga, ale z drugiej potrzebujemy być razem - mówił kaznodzieja. Porównał tę prawdę do obrazu społeczności pszczół, kiedy każdy z owadów zbiera nektar, ale miód powstaje dopiero we wspólnocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję