Reklama

Niedziela Małopolska

Ciężkowice

Zaszczytna funkcja

    W Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej w Ciężkowicach odbyła się IV sesja Kursu Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego.

Mateusz Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już przedostatnie spotkanie przyszłych ceremoniarzy w Ciężkowicach. Na kwietniowej sesji kandydaci na ceremoniarzy uczyli się, czym jest funkcja lektora, zgłębiali swoją wiedzę na temat śpiewu w liturgii, a także poznali funkcję komentatora. Ponadto prelegenci przybliżyli lektorom rolę ceremoniarza, także rys historyczny tej funkcji, jej zadania i znaczenie w trakcie liturgii.

Wyjątkowym elementem IV sesji Kursu Ceremoniarza jest wykład i ćwiczenia praktyczne, podczas których uczestnicy uczą się, w jaki sposób posługiwać w trakcie Mszy św. celebrowanej przez biskupa. Nacisk w trakcie tych zajęć postawiony był na posługiwaniu przy insygniach biskupich, czyli podawaniu biskupowi mitry i pastorału podczas liturgii. – Sporą zaletą tych zajęć jest to, że prowadzą je nasi animatorzy. To ceremoniarze z kilku lub nawet kilkunastoletnim stażem, którzy na koncie mają wiele asyst liturgicznych podczas Mszy św., którym przewodniczył biskup. Czerpiąc ze swojego doświadczenia, są oni w stanie przekazać wiedzę na temat podawania mitry i pastorału w najlepszy sposób. Pożyteczne jest też dla kursantów to, że animatorzy łączą praktykę z teorią, przez co łatwiej jest zrozumieć to zagadnienie – opowiada ks. Sylwester Brzeźny, diecezjalny duszpasterz LSO. I dodaje: – Celebracja pod przewodnictwem księdza biskupa to zawsze duże wydarzenie w parafii. Możliwość powierzenia ceremoniarzowi zadania podawania mitry i pastorału w trakcie liturgii to duże odciążenie dla kapłanów, którzy przy takich celebracjach mają ogrom obowiązków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Możliwość praktycznego ćwiczenia z insygniami biskupimi to dla uczestników kursu ważny element. Jak przyznają, na co dzień nie mają styczności z mitrą i pastorałem, dlatego nawet okazja do potrzymania mitry, była dla nich wyjątkowym przeżyciem. – Nigdy nie miałem styczności z mitrą i pastorałem. Widziałem jedynie z odległości, siedząc w ławce, że ceremoniarz podaje je biskupowi i wydawało mi się to ciekawe, a jednocześnie wiedziałem, że wiąże się z tym duża odpowiedzialność. To było ciekawe przeżycie, żeby tutaj na kursie dowiedzieć się, w którym momencie i w jaki sposób podaje się insygnia. Myślę, że gdybym miał teraz wykonywać te czynności, to dałbym sobie radę – mówi Jakub Górka, z parafii św. Marcina Biskupa w Mogilnie. – To duża odpowiedzialność, ale też w pewien sposób wyróżnienie, bo posługiwanie bezpośrednio przy biskupie to zaszczyt. Gdy myślałem wcześniej, że miałbym się tym zająć, to czułbym stres i bałbym się, że nie dam rady. Teraz jednak wiem, jak to wygląda i myślę, że poradziłbym sobie z tym zadaniem – dodaje Filip Bodziony z Długołęki - Świerkli.

Przed przyszłymi ceremoniarzami jeszcze tylko jedna sesja kursu. Po zaliczeniu całego wymaganego materiału, lektorzy otrzymają błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza.

2024-04-16 13:48

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Ksiądz Michał prosił mnie, abym przekazał, że za wszystkich się modli (także za tych, którzy uznali go już za winnego...) i wszystkim błogosławi (tak z serca... mocą swojego kapłaństwa).

CZYTAJ DALEJ

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Wychowywanie ciebie jest moją pasją” – mówiła mi moja mama. Choć nie rozumiałam do końca tych słów, wywoływały na mojej twarzy uśmiech. Czułam się potrzebna.

Od dziecka chodziliśmy z rodzicami do muzeów, na wernisaże i wieczory literackie, do kina i teatru. Nie wiem, kiedy to się wydarzyło, ale mama stała się moją najbliższą przyjaciółką. I tak zostało do dziś. Zawsze pomagała mi w spełnianiu marzeń, miała dla mnie czas i cierpliwość, motywowała, żebym wszystko próbowała zrobić sama. Pokonywanie trudności dawało mi poczucie, że jeśli podejmę jakieś wyzwanie, to na pewno mu podołam. Mama prowadziła mnie na wszystkie zajęcia, które sobie wymarzyłam. Nigdy na mnie nie krzyczała, nigdy mnie nie uderzyła. Starała się mnie wychować, pokazując konsekwencje błędnych zachowań. Nie okłamywałam mamy, bo mówiła, że ma do mnie zaufanie...

CZYTAJ DALEJ

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Rozważanie 27

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję