Reklama

Niedziela Wrocławska

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

W homilii ks. Paweł Misiołek, nawiązując do tekstów liturgii słowa z dnia, przypomniał scenę rozmnożenia chleba. Zauważył, że Apostołowie skupiali się na trudnościach, na brakach, na czymś, czego nie ma. Ale chodząc za Jezusem, doświadczali niesamowitości i byli świadkami cudów. Znaki i cuda przyciągały również tłumy ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Też ich ciągle szukamy. Każdy z nas chce doświadczać czegoś niesamowitego, nie tylko w relacji z Bogiem, ale i między nami, jako chrześcijanie, jako katecheci, jako ludzie wierzący – mówił ks. Paweł.

Podkreślił, że Apostołowie w jednym momencie musieli podjąć decyzję, czy chcą dalej tkwić w „nie da się”, czy zrobić „skok na głęboką wodę”, który mógł się skończyć kompromitacją.

– Jako nauczyciele religii stajemy często przed tym wyzwaniem – nie da się, to niemożliwe, jakieś bajki – zaznaczył kapłan.

Mówiąc o cudzie rozmnożenia chleba podkreślił, że nie możemy pozostawać jedynie w euforii. Jezusowi nie na tym zależy. On odchodzi od tych, którzy doświadczyli cudów i chcą ich więcej. Jezus lubi przebywać w towarzystwie ludzi, którzy szukają wyzwań, nie omijają trudnych sytuacji, lecz podchodzą do nich z wiarą.

– Za dużo w nas schematów, które mają dać poczucie bezpieczeństwa. Za dużo chowania się przed ludźmi z tym, że spotkaliśmy Kogoś, kto daje szczęście, nie tylko na Mszy, ale również w środowisku szkolnym – mówił ks. Misiołek.

Przypomniał, że po rozmnożeniu chleba Jezus udał się sam na górę, być może po to, aby się modlić do Ojca i odpocząć. To częsty obraz Jezusa ukazany w Ewangelii. Z bliskości z Ojcem Jezus czerpie moc do działania, uczy się zgody na Jego wolę i znajduje pociechę i umocnienie w tym, co miało Go spotkać.

Reklama

– Potrzeba nam prawdziwej modlitwy za naszych wychowanków, za siebie nawzajem – abyśmy dawali radę, sprostali oczekiwaniom, w tym wszystkim trwali w wierze; modlitwy za nasze grona pedagogiczne, za dyrektorów, ministerstwo oświaty, rządzących – przekonywał kapłan i zachęcał do dawania świadectwa w swoich środowiskach pracy. – Spotkałem w swoim życiu wspaniałych katechetów – o wszystkich mogę powiedzieć że z pasją wykonują swoją pracę i tym samym wzbudzali w Kościele również wiele powołań do różnorodnego zaangażowania apostolskiego (…) Taką była też św. Jadwiga do której dzisiaj pielgrzymujemy. Ona przez swoją działalność spełniała niezwykłe zadania, które dziś spełniają nauczyciele religii, katecheci, katechiści. Jest zatem również dla nas przykładem, aby słowo wcielać w czyn – podkreślał kaznodzieja.

Zaznaczył, że chrześcijaństwo wymaga otwartości umysłu na nowość, bo chrześcijaństwo to nie brak kłopotów, trudności i słabości, ale umiejętność dostrzeżenia nowych rozwiązań – również na gruncie religii w szkole, katechezy w parafii – a ostatecznie dostrzeżenia Boga w tych sytuacjach.

Na koniec, po Eucharystii ks. Paweł wobec relikwii św. Jadwigi zawierzył opiece i orędownictwu świętej katechetów, wychowawców i ich rodziny. Można było też przyjąć indywidualne błogosławieństwo relikwiami.

Księża salwatorianie podjęli pielgrzymów słodkim poczęstunkiem w Domu Pielgrzyma. Był to też czas rozmów, dzielenia się radościami i troskami oraz doświadczeniem. Katecheci zwiedzili też Muzeum Zakonne Sióstr Boromeuszek, po którym oprowadziła s. Dionizja, a następnie pod przewodnictwem p. Anny zostali oprowadzeni po klasztorze.

Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo Małej Ścieżki Świętej Jadwigi, które odbyło się przy specjalnych stacjach znajdujących się przy ołtarzu polowym.

2024-04-18 16:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o żołnierzach walczących pod Monte Cassino: o Polskę walczyli i za Polskę ginęli

2024-05-18 19:16

[ TEMATY ]

Monte Cassino

Andrzej Duda

PAP/Piotr Nowak

Polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Władysława Andersa to bohaterzy, którzy walczyli o to, aby otworzyć drogę do wolności; oni o Polskę walczyli i za Polskę ginęli - mówił podczas obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino prezydent Andrzej Duda.

Na słynnej polskiej nekropolii we Włoszech odbyły się główne uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję