Reklama

Europa

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednocześnie obaj przewodniczący podkreślili, że Afryka nie jest kontynentem w potrzebie i ubóstwie. Afryka, to również bardzo zróżnicowany, rozwijający się kontynent, który stoi wobec różnych możliwości. Tym, czego najbardziej potrzebuje, jest międzynarodowa sprawiedliwość i solidarność.

Caritas Afryki skupia 46 krajowych organizacji Caritas. Na czele tej sieci, która obejmuje wszystkie kraje Afryki Subsaharyjskiej, a także niektóre kraje Oceanu Indyjskiego i Atlantyku, stoi od maja 2023 roku. ks. Cibambo. Ks. Landau jest od 2020 roku przewodniczącym Caritas Europa, która obejmuje 49 organizacji członkowskich w 46 krajach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rozmowie z Kathpress przewodniczący Caritas Africa odniósł się do różnych kryzysów, które wstrząsają kontynentem. „Oprócz niezliczonych wojen i brutalnych konfliktów, mamy do czynienia z głodem, wywołanym przede wszystkim przez zmiany klimatyczne, związaną z tym niestabilność polityczną i eksploatację kontynentu przez obce kraje lub międzynarodowe korporacje”, stwierdził ks. Cibambo. Skrytykował też fakt, że bogactwo Afryki w niewielkim stopniu przynosi korzyści jej własnym mieszkańcom. Oczywiście, zaangażowane są w to również w znacznym stopniu skorumpowane elity afrykańskie, przyznał przewodniczący afrykańskiej Caritas.

Z kolei ks. Landau nawiązał do niedawno opublikowanego memorandum Caritas Europa, które pragnie zaakcentować szereg istotnych problemów dla przyszłej polityki UE w kontekście czerwcowych wyborów unijnych. Wezwano w nim między innymi do promowania globalnej sprawiedliwości i spójności politycznej na rzecz zrównoważonego rozwoju na globalnym Południu poprzez wyeliminowanie braku równowagi sił i przeszkód strukturalnych. Jest to jedyny sposób na zmniejszenie ubóstwa i niesprawiedliwości. Oznacza to również, na przykład, że Europa powinna zapłacić za szkody klimatyczne w Afryce.

Obaj przewodniczący są przekonani, że w odniesieniu do sprawiedliwych struktur gospodarczych ma również szczególną rolę do odegrania wzmocnienie lokalnych społeczności afrykańskich oraz lokalnych podmiotów i inicjatyw humanitarnych. To najlepsza opcja dla zrównoważonego rozwoju. Globalny system gospodarczy nie wystarczy, potrzebna jest również globalna solidarność, podkreślił ks. Landau. Jego zdaniem, ta solidarność jest kluczem do dobrej przyszłości w godności i dobrobycie dla wszystkich ludzi. Mieszkańcom Zachodu przypomniał, że „nasz własny styl życia ma ogromny wpływ na inne części świata”.

Reklama

Z kolei ks. Cibambo zaapelował do UE o wyostrzone spojrzenie na Afrykę. Ważne jest, aby zająć się wieloma problemami u ich podstaw. Jako przykład podał niedawną konferencję w Paryżu poświęconą sprawie Sudanu. Zdaniem afrykańskiego kapłana, to godne pochwały, że uruchomiono szeroko zakrojoną pomoc humanitarną, ale to nie rozwiąże źródła problemu. „Kto wspiera dwóch generałów, którzy walczą o władzę bez względu na straty? Kto realizuje interesy tych dwóch walczących stron?” - te pytania wymagają wyjaśnienia i podjęcia odpowiednich działań, powiedział ks. Cibambo. Nie bez znaczenia jest także i to, że sankcje zawsze dotykają niewłaściwych ludzi - nigdy władców, do których się odnoszą, ale zawsze zwykłą ludność.

Zapytany o wyzwanie, jakie stanowi migracja, przewodniczący afrykańskiej Caritas powiedział, że tutaj również musimy dotrzeć do korzeni. Zasadniczo każdy człowiek ma prawo wyruszyć i szukać lepszej przyszłości. Jednak poprzez migrację Afryka straciłaby również wiele zasobów ludzkich.

Ks. Cibambo wezwał do humanitarnego traktowania i przyjmowania migrantów, a ks. Landau ponownie odniósł się do najnowszego memorandum Caritas UE, które wzywa do obrony, promowania i kształtowania polityki migracyjnej i azylowej, szanującej wartości UE, Konwencję ONZ w sprawie uchodźców, prawa człowieka i godność wszystkich ludzi bez różnicy. Żaden z rozmówców nie był w stanie znaleźć wielu pozytywów w obecnym pakcie migracyjnym UE. Obaj byli przekonani, że nie rozwiąże on problemu.

Reklama

Ks. Cibambo zwrócił uwagę, że jego ojczyste Kongo jest jednym z najbogatszych krajów na świecie pod względem zasobów. Jednak ludność wcale na tym nie korzysta. Oczywiście przewodniczący afrykańskiej Caritas przyznał, że za ten stan rzeczy są również częściowo odpowiedzialni sami Afrykańczycy. W tym kontekście przypomniał niedawne kazanie wielkanocne arcybiskupa Kinszasy, kard. Fridolina Ambongo Besungu, w którym ostro skrytykował on przywódców politycznych w Kongu za realizowanie własnych interesów zamiast działania na rzecz dobra wspólnego i interesów ludności. W efekcie władze nałożyły już na kardynała spotkały już pierwsze restrykcje ze strony władz.

Ks. Cibambo przebywa przez kilka dni w Austrii. Wraz z ks. Landauem przewodniczy międzynarodowej grupie roboczej Caritas, która pracuje nad globalnym profilem Caritas. Komitet spotkał się w Wiedniu 18 kwietnia. W programie przewodniczącego Caritas Africa znalazła się również wizyta w organizacji pomocowej MIVA w Stadl-Paura w Górnej Austrii.

Austriacka MIVA (Missionaries International Vehicles Association) jest inicjatorem „akcji św. Krzysztofa” - Christophorus. Ta znana w Austrii organizacja misyjna zbiera pieniądze na środki komunikacji dla misjonarzy. Od pierwszej tego rodzaju akcji, która została przeprowadzona w 1960 r. i spotkała się z wielkim zainteresowaniem, dewizą corocznych zbiórek jest „1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr”. Akcja rozpowszechniła się z czasem w wielu krajach, m.in. w Polsce.

2024-04-18 18:55

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie Papieża do Rady Konferencji Episkopatów Europy

[ TEMATY ]

episkopat

Europa

przesłanie

papież Franciszek

Papież zwrócił się z przesłaniem do uczestników zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Spotkanie zostało zaplanowane pod hasłem: „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzeń i wspólnot”. Franciszek zwrócił uwagę, że doświadczenie pandemii naznaczyło wszystkich bardzo głęboko, ponieważ dotknęło w dramatyczny sposób jednego z podstawowych wymiarów egzystencji: relacyjności pomiędzy osobami i społeczeństwem. Naruszyło zwyczaje oraz wzajemne odniesienia zmieniając także warunki życia społecznego i ekonomicznego.

Ojciec Święty zauważył, że znacznemu przeobrażeniu uległo także życie wspólnoty kościelnej, która musiała zdecydowanie przeformułować swoje praktyki religijne: wiele działań duszpasterskich oczekuje jeszcze na wznowienie. Papież zaznaczył, że byliśmy w tym czasie świadkami śmierci wielu starszych osób, tragedii rodzin niespodziewanie dotkniętych dotkliwym i groźnym cierpieniem, dramatów dzieci i młodzieży zamkniętych w domu, wstrzymania rytów sakralnych oraz kursów formacji chrześcijańskiej, które zmusiły wielu kapłanów do podjęcia zindywidualizowanych i odważnych dróg posługi duszpasterskiej. W obliczu powstania nowych przestrzeni ubóstwa ważne jest uruchomienie wielkiej fantazji miłosierdzia wyrażającej się w uważnej i hojnej bliskości wobec najsłabszych. „Wspólnoty chrześcijańskie są wezwane do duchowego odczytania tego, czego wspólnie doświadczyliśmy, aby przyjąć tę życiową lekcję i rozeznać perspektywy na przyszłość” – podkreślił Franciszek. Życzył ponadto wszystkim, aby zostali utwierdzeni w wierze, że nic nie może nas odłączyć od miłości Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

[ TEMATY ]

Zesłanie Ducha Świętego

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Zesłanie Ducha Świetego Ewangelia (J 7, 37-39)

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję