Reklama
Jednym z ważniejszych wydarzeń w Seminarium Duchownym w Sandomierzu są święcenia diakonatu. Tradycyjnie od kilku lat odbywają się one w uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, patrona Polski i diecezji, 8 maja.
Święcenia diakonatu są najniższym stopniem święceń. Diakoni są powołani, aby pomagać biskupowi i prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego mają głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu i asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić. Nosić Wiatyk do ciężko chorych oraz przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Diakoni są uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od Apostołów. Ściśle związani z ołtarzem będą pełnić dzieła miłosierdzia w imieniu biskupa lub proboszcza.
Formacja w seminarium w przeciągu pięciu lat przygotowuje alumnów do momentu święceń diakonatu, a później jeszcze przez rok diakoni posługują we wspólnocie seminaryjnej i wspólnotach parafialnych, nabywając doświadczenia duszpasterskiego. Profesorowie oraz ojcowie duchowni tak kształtują charakter i sumienie młodego człowieka, aby przez ten okres przylgnął do Chrystusa. Odpowiednio ukształtowany alumn może dopiero otrzymać święcenia diakonatu, a później kapłańskie. Formacja odbywa się w kilku kierunkach: duszpasterskim, intelektualnym, duchowym i ludzkim. Są to nieodłączne składniki przygotowania do kapłaństwa.
Do grona Kościoła sandomierskiego dołącza kolejna grupa nowo wyświęconych diakonów. Są to ci wybrani, którzy osiągnęli odpowiedni rozwój duchowy i osobowościowy. Za kilka miesięcy trafią oni na praktyki do parafii naszej diecezji, aby pomagać proboszczom i wikariuszom w trudnej pracy duszpasterskiej. Z roku na rok obserwujemy wzrost wymagań wiernych stawianych duszpasterzom. W seminarium duchownym również stawiane są duże wymagania, bo diakon, a później kapłan ma być przykładem dla wiernych i ma swoją postawą osobistą, zaangażowaniem i modlitwą prowadzić ludzi ku Chrystusowi, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Nowo wyświęceni diakoni wkraczają w hierarchię Kościoła sandomierskiego w wyjątkowym czasie. Trwa w naszej diecezji Nawiedzenie Matki Bożej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia. Wiele parafii przeżyło już to spotkanie, wiele jeszcze oczekuje. W każdej parafii odwiedzanej przez Matkę Bożą następuje wielkie poruszenie sumień wiernych, którzy przeżywają bardzo autentycznie to wydarzenie. Powierzajmy Jej opiece tych 18 diakonów, którzy pełniąc swoją posługę będą za pośrednictwem Matki Najświętszej wskazywać na Jej Syna.
Szymon Brodowski - parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Lipie
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maciej Charabin - parafia św. Michała Archanioła w Ostrowcu Św.
Łukasz Kruk - parafia św. Wojciecha w Bielinach
Krzysztof Kuśmider - parafia Świętych Piotra i Pawła w Krzakach
Łukasz Słaby - parafia NMP Królowej Polski w Nowej Sarzynie, archidiecezja przemyska
Paweł Solis - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, archidiecezja lubelska
Marek Krawczyk - parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach
Mateusz Chejzdral - parafia Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie
Mariusz Góra - parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Dzwoli
Wojciech Kania - parafia Trójcy Świętej w Rudniku n. Sanem
Piotr Przysucha - parafia Wszystkich Świętych we Wszechświętych
Paweł Marek - parafia Miłosierdzia Bożego w Skopaniu
Andrzej Nowakowski - parafia Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie
Paweł Piędzio - parafia św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim
Marek Tkacz - parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzózie Stadnickiej, archidiecezja przemyska
Kamil Woś - parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Przyszowie
Mariusz Zybura - parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łętowni