Reklama

Majówka w Machnówku

Montaż słowno-muzyczny dla uczczenia święta barw narodowych i 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także powtórzenie występu z Bełza. Taki przebieg miała majówka w Machnówku, gmina Ulhówek.
W związku z tym, że niewielu mieszkańców Machnówka mogło zobaczyć w Bełzie występ zespołów działających przy miejscowej parafii, proboszcz ks. Marek Gudz i Marta Daniluk - opiekunka zespołu, postanowili, że występ zostanie powtórzony. Znakomitą okazję dał tzw. długi weekend i przypadające wówczas święta. Większość ludzi traktuje bowiem te dni jedynie jako okazję do odpoczynku.
1 maja utożsamiany ze świętowaniem w okresie „jedynie słusznego” ustroju, jest w rzeczywistości okazją do wspominania tych, którzy w XIX wieku rozpoczęli walkę o prawa robotników. Jednocześnie od 2004 r. to również dzień, w którym Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. W tym samym roku parlament postanowił, że 2 maja będzie świętem polskich barw narodowych. Z kolei 3 maja, to już od ponad 200. lat dzień uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.
„Mając na uwadze wątek religijny, jak i patriotyczny (uważane w przeszłości za tożsame) powinniśmy być dumni z faktu, że jesteśmy Polakami. Powinniśmy pamiętać zarówno o biskupie Stanisławie, który zginął w obronie wiary i moralności, jak i o robotnikach, którzy zginęli walcząc o swoje prawa; o Konstytucji, która dawała szansę na ratunek dla kraju, i o Unii pomagającej nam nadrobić zaległości w rozwoju. Pamięć i cześć należą się symbolom narodowym, które nas wyróżniają, pod którymi nasi przodkowie walczyli i ginęli. Okażmy nasz patriotyzm i pamiętajmy co roku o fladze, którą możemy wywiesić dowolnego dnia w roku, bo prawo już tego nie zabrania. Właśnie na początku maja, gdy jest jej święto i rocznice kilku innych ważnych wydarzeń dla każdego Polaka, powinna zawisnąć na każdym polskim domu. W parafii Machnówek ma to również i inny, symboliczny charakter, tu zaczyna się lub jak kto woli kończy Polska. Pokażmy to”.
Zaprezentowany z tych okazji montaż słowno-muzyczny, z którego pochodzi powyższy cytat, spotkał się z uznaniem przybyłych. Obecny w Machnówku wójt gminy Ulhówek - Łukasz Kłębek podziękował organizatorom za pamięć o tak ważnych wydarzeniach z historii Polski. Wyraził przekonanie, że nie jest to jednorazowy fakt, a początek cykliczności. Otrzymał zapewnienie organizatorów, że tak będzie w istocie, a poza tym podjęte zostaną starania zmierzające do rozbudowy oprawy i przebiegu obchodów rocznic tak ważnych dla każdego Polaka wydarzeń.
Przy okazji Ksiądz Proboszcz podziękował parafianom i wójtowi za pomoc finansową, dzięki której zakupiono sprzęt nagłaśniający. Wójt zadeklarował dalszą współpracę, ponieważ rozwijająca się działalność kulturalna jest znakomitą promocją gminy i parafii. Ostatnim akcentem majówki było ognisko i skromny poczęstunek zorganizowany przez członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję