Reklama

Mieszanka pasji i profesjonalizmu

5 lat, 5 miesięcy i 5 dni działalności Katolickiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego dla Młodzieży ANASTASIS minęło dokładnie 9 maja. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Adam Dyczkowski

Do ANASTASIS trafiają młodzi ludzie w wieku 14-21 lat. Od początku istnienia ośrodka leczenie w nim rozpoczęło 254 pacjentów, a 38 osób już ukończyło cały proces terapeutyczny. - Plany są takie, żeby trwał i się rozwijał - mówi dyrektor ks. Wojciech Miłek. - Jest duże zapotrzebowanie, duże kolejki oczekujących. Globalnie problem narkomanii się zmniejsza, stabilizuje, ale jeśli chodzi o młode pokolenie, to wiek inicjacji wciąż się obniża.
W ośrodku pracuje 15 osób, wśród nich są terapeuci, psychiatrzy i wychowawcy. Opiekują się prawie 30 pacjentów. Terapia zazwyczaj trwa półtora roku. Po niej pacjenci mogą przenieść się do hostelu, gdzie obecnie przebywa ok. 10 osób.
Pomysł założenia ośrodka zrodził się w 2003 r. - Grupa terapeutów z Gorzowa pracująca z młodzieżą uzależnioną zauważyła małą skuteczność leczenia narkomanii w trybie ambulatoryjnym - wyjaśnia Elżbieta Kalmus, kierownik hostelu i współzałożycielka ANASTASIS. - Nazwa ośrodka jest symbolem zmartwychwstania, zrodzenia do nowego życia. Od początku ośrodek miał poparcie lokalnego Kościoła. - Pamiętam, kiedy ks. Wojciech pierwszy raz przyszedł do mnie i zwierzył mi się ze swojego zamiaru - wspomina bp Adam Dyczkowski. - Przyznam, że trochę sceptycznie na to patrzyłem i spytałem: Czy ty sobie zdajesz sprawę, na co ty się porywasz? Modliłem się, żeby się udało. I się udało.
Przez 5 lat ANASTASIS zdążył zadomowić się w Strychach, choć początki nie należały do najłatwiejszych. - Najpierw panowała atmosfera lęku i niepokoju, ale po pierwszych doświadczeniach okazało się, że układa nam się zarówno z lokalną społecznością, jak i z władzami gminy i wsi - mówi ks. Miłek.
- Mieszanka pasji i profesjonalizmu - tak określa ANASTASIS wojewoda Helen Hatka. Jej biuro we współpracy m.in. z kuratorium, policją i ks. Wojciechem Miłkiem podjęło się walczyć z problemem narkomanii i dopalaczy. - Jesteśmy w trakcie tworzenia programu i jego pierwszym etapem jest akcja skierowana do szkół i przez nie realizowana. Wykształcimy trenerów, którzy będą edukowali kolejne osoby. Zapraszam do stworzenia szerokiej koalicji - zachęca wojewoda.
W trakcie uroczystości jubileuszowych zaprezentowany został najnowszy numer „Strychówki”, gazety wydawanej przez ANASTASIS. - „Strychówka” to źródło profesjonalnej informacji, poprzez które można nawiązać współpracę i kontakt z ośrodkiem - wyjaśnia Maciej Zimnicki, dziennikarz i PR-owiec. - Wychodzimy z założenia, że wiedza merytoryczna jest dla tych ludzi bardzo ważna, bo pozwala im być na bieżąco. Chcieliśmy też im podpowiedzieć, w jaki sposób mogą odnosić się do tej młodzieży i je pomóc.
„Strychówka” adresowana jest do pedagogów, osób zajmujących się uzależnieniami, dyrektorów szkół, policji, terapeutów. - Dostajemy e-maile z informacją, że to się przydaje. Zresztą dzięki „Strychówce” niektóre osoby trafiły tu do ośrodka z drugiego końca Polski. To ważne, bo np. podczas rozprawy sędzia, który wie o istnieniu ANASTASIS, może skierować osobę z problemem właśnie tu, do ośrodka, gdzie ma szansę na pomoc.
Gazeta poruszała już takie tematy, jak: dopalacze, narkomania i prostytucja. W najnowszym numerze przedstawiony jest problem narkomanii w Polsce oraz historia ośrodka.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję