Reklama

Krzew Mojżesza „wyrósł” w jedynym w Polsce Ogrodzie Biblijnym

Rzeźba „Krzewu Gorejącego” autorstwa dr. Karola Badyny, wyrzeźbiona laska Mojżesza, gołębica z gałązką oliwną - to nowe elementy wśród roślinności jedynego w Polsce Ogrodu Biblijnego w Proszowicach, założonego na terenie przed placówką Caritas

Niedziela kielecka 22/2009

Odsłonięcie i prezentacja w dniu 9 maja nowych nabytków ogrodu - rzeźb z brązu - miało uroczystą oprawę. O idei „krzewu gorejącego” - mówili m.in. dr Karol Badyna, autor rzeźb, artysta krakowski i biblista, oraz ks. prof. Tomasz Jelonek z PAT w Krakowie. Wycieczkę po ogrodzie poprowadziła jego autorka dr Zofia Włodarczyk z Krakowa. Spotkanie z udziałem gości z Kielc i z Krakowa (m.in. członka zarządu woj. małopolskiego Wojciecha Kozaka, prof. dr. hab. Andrzeja Dubiela z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ks. Tomasza Rusieckiego, dyrektora Caritas Kieleckiej ks. Stanisława Słowika, dyrektora Zespołu Placówek Caritas i proboszcza w Proszowicach ks. Henryka Makuły) oraz mieszkańców miasta zakończyła majówka przygotowana przez społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Proszowicach.
Rzeźbę Krzewu Gorejącego sfinansował UM w Krakowie, laskę Mojżesza i aranżację wody ze skały - UG w Proszowicach, gołębicę - Stowarzyszenie Związek Hodowców Gołębi i Drobnego Inwentarza „Zielononóżka” z Proszowic, zaś logo Ogrodu zaprojektował i ufundował dr Karol Badyna.
Ogród Biblijny w Proszowicach powstał w 2007 r. przy zespole placówek Caritas Diecezji Kieleckiej. Jego Celem jest popularyzacja Biblii poprzez kontakt z roślinnością wymienianą w Starym i Nowym Testamencie, poprzez inskrypcje biblijne wyryte na kamieniach rozmieszczonych pomiędzy grupami roślin oraz zaaranżowane sceny znane z Biblii, np. przejście przez Morze Czerwone, spotkanie przy studni Jakuba, przypowieść o ziarnku gorczycy i in. W ogrodzie rośnie siedem najważniejszych roślin Biblii: winorośl, figa, oliwka, granat, pszenica, jęczmień, palma daktylowa. Niektóre z nich muszą zimować w oranżerii. Przez cały rok uzupełnia je roślinność z basenu Morza Śródziemnego.
Miejscowa i przyjezdna młodzież korzysta w ogrodzie ze specjalnych lekcji katechezy i botaniki, proszowiczanie przychodzą tutaj z książeczką do nabożeństwa, niekiedy nawet z Pismem Świętym lub na spacer, przyjeżdżają wycieczki, a miłośnicy ogrodów nadsyłają nasiona z całej Polski. Praca w ogrodzie i pielęgnacja roślin to zarazem dobra terapia dla niepełnosprawnych podopiecznych proszowickiej placówki Caritas.

CZY WIESZ, ŻE…

Krzew gorejący to wg Księgi Wyjścia roślina, w której objawił się Bóg Jahwe i przemówił do Mojżesza. Wg tradycji znajduje się on na terenie klasztoru św. Katarzyny u podnóża Góry Synaj w Egipcie. Krzew gorejący to także nazwa potoczna dyptamu jesionolistnego, mającego skłonności do samozapłonu przy wysokiej temperaturze.
Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) - bylina należąca do rodziny rutowatych. Występuje w stanie dzikim od południowej Europy po Syberię i północne rejony Chin. Przez Polskę przebiega północna granica zasięgu dyptamu jesionolistnego. Obecnie potwierdzone zostały tylko trzy stanowiska rośliny w Polsce: rezerwat Kulin koło Włocławka, okolice Dąbrowy Górniczej oraz rejon Pińczowa.
A. D.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję