Reklama

Przypatrzmy się powołaniu naszemu

Dwa pierwsze koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich zostały zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim 2 czerwca 1994 r. Pod numerem pierwszym zapisano koło z Zaręby, a pod numerem drugim nasze - koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii św. Jadwigi z Złotoryi. Zbliża się piętnasta rocznica powstania koła. Czas na podsumowania i refleksje. Czasu upłynęło sporo. Przewinęło się wielu członków, kilkoro już zmarło. Pracy, kłopotów, ale i radości też było sporo. Staraliśmy się działać Panu Bogu na większą chwalę, ludziom ku radości, a sobie ku zbawieniu. Chcę wspomnieć krótko i konkretnie.
Praca charytatywna w naszej diecezji i parafiach rozpoczęła się po powodzi. Poszkodowanym pomagało wówczas w różnorodny sposób wielu ludzi dobrego serca. Pamiętaliśmy również, że najważniejsza jest formacja duchowa, byśmy wszystko czynili ze względu na Chrystusa. Dzięki Bogu ukończyliśmy formację Ruchu „Światło Życie”. Wtedy należało zapytać: „Panie Boże, co mam czynić, czym się zająć, komu i jak służyć?” Obecnie tę naszą pracę oceniają i Pan Bóg, i księża proboszczowie oraz konkretni potrzebujący ludzie. Za każdym gestem dobroci, poświęconym czasem, pieniędzmi stoi np. dziecko, które było na koloniach z Caritas czy obradowana rodzina, która była w potrzebie. Zorganizowaliśmy wyjazdy na kolonie, po czterdzieścioro dzieci: trzykrotnie do Zagórza Śl., byliśmy w Lutolu Mokrym, następnie w Piechowicach - Górzyńcu oraz dwa razy w Lubiatowie i raz w Nowym Dworku. Przy każdym przedsięwzięciu szukamy sponsorów. Panu Bogu dziękujemy za ich pomoc i wsparcie. Bardzo często pomaga Urząd Miasta w Złotoryi. Mamy też wielu prywatnych sponsorów oraz firmy. Mieliśmy klub „Nazaret” a w nim katechezy dla dorosłych w każdą środę. Była w tym klubie księgarenka katolicka. Spotkania, prace na rzecz klubu bardzo jednoczyły ludzi. Tylko Pan Bóg wie, ilu ludzi włączyło się w czytanie książek religijnych oraz ile ludzi kupowało dewocjonalia. Utrzymanie klubu nie było łatwe. Opłaty za czynsz, energię elektryczną, wodę, ogrzewanie i wypłata dla pracownicy były wysokie. Spłaty należności za zakup książek goniły terminami. To wszystko stworzyło okazję do okazywania wdzięczności, uczyło nas jedności i solidarności oraz hojności, ale niektórych też zniechęcało.
Na bazie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich powstał parafialny Zespół Caritas oraz komisja synodalna. Parafialny Zespół Caritas zajmuje się wydawaniem żywności pozyskanej przez Caritas z funduszu Unii Europejskiej. Dziękujemy ks. Czesławowi Włodarczykowi. I znów znaleźli się chętni do organizowania i wydawania żywności. W 2007 r. wydaliśmy ok. 11 ton a w 2008 r. ok. 9 ton.
Próbujemy włączyć się w program „Skrzydła” - stypendia dla biednych uczniów. W pierwszą sobotę września organizujemy wyjazdy dla osób niepełnosprawnych do Krzeszowa. Jesienią wyjeżdżamy do Lwówka Śl. ze starszymi samotnymi na dzień skupienia. 6 stycznia organizujemy spotkania opłatkowe. Zadziwia wtedy liczba chętnych do sprzątania, do przygotowania poczęstunku, wypieku ciast…. W 2009 r. włączyliśmy się do przekazywania 1% podatku na cele charytatywne. Zaczęliśmy też pomagać wypełniać zeznania podatkowe i przekazywać 1% podatku osobom starszym, które chciały, ale same nie potrafiły tego zrobić. W ramach I Synodu Diecezji Legnickiej oraz wizytacji biskupiej w naszym dekanacie pomagaliśmy też naszemu proboszczowi ks. prał. Marianowi Sobczykowi. Jeździmy na pielgrzymki. Byliśmy w Loreto na spotkaniu młodzieży z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Byłam w Rzymie na beatyfikacji Ojca Pio. Byliśmy w Łagiewnikach. Wielokrotnie na Jasnej Górze. Na spotkaniu Ojcem Świętym byliśmy w Legnicy oraz we Wrocławiu na Mszy św. Kończącej Kongres Eucharystyczny. Niektórzy z nas byli w Skoczowie, gdzie Ojciec Święty beatyfikował Jana Sarkandra. Byliśmy w Krakowie na kanonizacji św. Jadwigi Królowej. Byłam w Licheniu z ks. biskupem Stefanem Regmuntem, gdy jeszcze bazylika była w budowie. Teraz w naszej parafii ks. Jacek rozpoczyna formację młodzieży w ramach Ruchu „Światło - Życie”. Niech im wszystkim Pan Bóg błogosławi.
Któż by zliczył ile próśb i podziękowań wysłaliśmy. Ileż wysłaliśmy życzeń świątecznych, sponsorom, sympatykom, ludziom dobrego serca, którzy nas wspierają, pomagają, modlą się za nas i dobrze nam życzą. Starajmy się pracować w myśl słów Chrystusa: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mniecie uczynili”. Prosimy o uwagi, podpowiedzi, co i jak zmienić, poprawić, zaktywizować, by nie popadać w rutynę i pychę. Niech inne koła dzielą się owocami swojej pracy ku budowaniu nas wszystkich. Czytam książkę pt: „Niosący pomoc nie spadają z nieba”. A od siebie dodaję: „lecz za nich Niebu dziękować trzeba”

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję