Reklama

Pielgrzymka mężczyzn

Tradycyjnie, w 3. niedzielę maja, do dąbrowskiego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przybyli mężczyźni i młodzieńcy, by podczas dorocznej pielgrzymki podziękować za szczególną opiekę Maryi, która w Zagłębiu odbiera cześć od 1987 r. Pielgrzymka była też okazją do świętowania 41. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. prał. Józef Poręba - kustosz bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, a homilię wygłosił ks. kan. Zygmunt Wróbel - referent ds. duszpasterstwa ludzi pracy diecezji sosnowieckiej. Mszę św. poprzedził wykład ks. dr. Grzegorza Noszczyka - diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Monstrancja i list

Pielgrzymka miała jeszcze jedną intencję: podziękowanie za 20 lat istnienia NSZZ „Solidarność” na terenie Koksowni „Przyjaźń”. Z tej racji związkowcy z koksowni ufundowali dla sanktuarium monstrancję do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Specjalny list do pielgrzymów wystosował również Lech Kaczyński, prezydent RP. Napisał w nim, m.in. o tym, że zarejestrowana w 1989 r. organizacja zakładowa jest godną kontynuatorką chlubnej solidarnościowej tradycji, która w Zagłębiu Dąbrowskim zapisanych ma wiele kart. „W ciągu 20 lat działalności, organizacja potrafiła rozwiązywać problemy załogi, bronić pracowniczych praw. W pamięci zachowuję moją wizytę w Dąbrowie Górniczej w 2005 r., kiedy to dokonałem wmurowania kamienia węgielnego pod nową baterię koksowniczą i zapoznałem się z produkcyjnymi możliwościami zakładu. Dziś „Solidarność” już nie musi walczyć z niedemokratycznym ustrojem. Nie oznacza to jednak, że ubyło wyzwań stojących przed związkiem. Ciągle aktualnym problemem pozostaje obrona praw pracowniczych. Godna i bezpieczna praca nie jest bowiem żadnym przywilejem, ale powinna być standardem w każdym nowoczesnym, cywilizowanym kraju” - napisał Prezydent.

Rys kultu

Kult maryjny w Dąbrowie Górniczej rozwinął się niewątpliwie dzięki postaci ks. prał. Grzegorza Augustynika, który jako wielki czciciel Maryi 8 września 1897 r. wprowadził w uroczystej procesji z Gołonoga obraz Najświętszej Maryi Panny Anielskiej do obecnego sanktuarium. Na podstawie tego obrazu wykonano obszerną kompozycję rzeźbiarską, gdzie w obecności Boga Ojca i Ducha Świętego oraz aniołów i świętych: św. Józefa i św. Joachima, św. Franciszka i św. Klary, umieszczono rzeźbę Maryi. Stale rosnący kult przyczynił się do ogłoszenia - 2 sierpnia 1957 r. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej - Panią Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia, czego dokonał w imieniu Stolicy Apostolskiej Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, a także podjęcia starań o przywilej koronacji papieskiej, której dokonali 19 maja 1968 r.: Prymas Polski kard. Wyszyński, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła oraz biskup częstochowski Stefan Bareła.

Reklama

Solidarni wobec kryzysu

Pielgrzymka mężczyzn była doskonałym motywem do tego, by ks. dr Grzegorz Noszczyk wygłosił do związkowców, pracodawców i przedsiębiorców słowo o chrześcijańskiej zasadzie solidarności, jaką powinniśmy przyjąć wobec globalnego kryzysu. „Kościół zawsze niezwykle konsekwentnie i bezkompromisowo - nie bacząc przy tym na rozliczne trudności i opory ze strony rozmaitych ideologii czy nawet całych systemów - podkreślał wartość osoby ludzkiej” - mówił ks. Noszczyk. Wyrazem takiej postawy jest konkretny program zawarty w idei międzyludzkiej solidarności. Przekonanie o istotnej - z punktu widzenia życia społecznego - roli solidarności zarówno jako zasady życia społecznego, jak i moralnej postawy człowieka należy przecież do stałego przesłania myśli społecznej Kościoła. Bez wątpienia w to nauczanie Kościoła, dotyczące solidarności wpisuje się bardzo mocno refleksja Jana Pawła II.
Sam termin „solidarność” etymologicznie wywodzi się od łacińskiego słowa „solidum”, oznaczającego coś gęstego, stałego, mocno powiązanego. W terminologii kościelnej pojęcie „solidarność” znajduje swój fundament w godności wszystkich ludzi, którą chrześcijanie posiadają z faktu stworzenia człowieka na obraz Boży. Takie rozumienie solidarności implikuje dwie konsekwencje: jej - niedopuszczającą żadnego wyjątku - powszechność oraz fakt, że solidarność odnosi się w pierwszej kolejności do tych, którzy przejawiają trudności w godnej człowieka egzystencji.
„Można zaryzykować stwierdzenie, że teologia solidarności rozpoczęła się w momencie stworzenia człowieka na obraz Boży. Wspólnota Boga z grzesznym ludem objawiła się w szczególny sposób w dziejach Izraela, a późniejszy fakt Wcielenia Syna Bożego wskazał źródło chrześcijańskiego braterstwa” - przekonywał prelegent.
Wykładowca przypomniał, że Jan Paweł II tradycyjne rozumienie zasady solidarności wzbogacił o swą osobistą refleksją etyczną, której początków trzeba poszukiwać już w filozoficznych badaniach kard. Karola Wojtyły. „Solidarność według Wojtyły oznacza stałą gotowość do przyjmowania i realizowania takiej części, jaka każdemu przypada w udziale z tej racji, że jest członkiem określonej wspólnoty. Solidarność i sprzeciw nie są wzajemnie sprzeczne. Sprzeciw nie przekreśla udziału w trosce o dobro wspólne. Jego treścią jest tylko sposób urzeczywistniania dobra wspólnego, zwłaszcza pod kątem możliwości uczestnictwa. Postawa sprzeciwu oznacza więc poszukiwanie własnego miejsca we wspólnocie i troskę o jej sprawy. Dynamicznie rozumiana idea dobra wspólnego - zdaniem Wojtyły - winna wyzwalać postawę solidarności, otwierając się jednocześnie na konstruktywny sprzeciw” - tłumaczył Ksiądz Grzegorz.
Solidarność jest nie tylko postawą moralną i społeczną, ale i cnotą. „Nie jest ona nieokreślonym współczuciem czy powierzchownym rozrzewnieniem wobec zła dotykającego wiele osób. Przeciwnie, jest to mocna i trwała wola angażowania się na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego, wszyscy bowiem jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za wszystkich”. Tak pojmowana solidarność, opierając się na prawdzie o podmiotowości człowieka, stawia go w centrum troski społecznej Kościoła. Solidarność ta obowiązuje i w społecznościach lokalnych, i w skali międzynarodowej, w której dominować winna zasada, że dobra stworzone są przeznaczone dla wszystkich. Dostrzegalny w encyklice personalizm chrześcijański, przybiera w tym dokumencie także postać troski o pokój, będący dobrem wspólnym poszczególnych narodów i całego świata. Rozwój, do którego prowadzi solidarność, jest źródłem pokojowego współżycia narodów” - wyjaśniał wykładowca.

Oprawa muzyczna

Warto podkreślić, że uroczystości uświetniły swoją oprawą muzyczną Orkiestra Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej pod dyrekcją Aleksandra Fojcika, chór parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Sosnowca-Środuli pod dyrekcją Krzysztofa Konara i chór sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej pod dyrekcją Wojciecha Podsiadło.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Dulcissima 4 You

2023-02-07 08:48

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

S. M. Dulcissima Hoffmann

S. M. Dulcissima Hoffmann

Dziś 113. urodziny Dulcissimy Hoffmann – kandydatki na ołtarze ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Choć żyła tylko 26 lat, ofiarowała siebie, by „uratować wiele dusz”. Do dziś za jej wstawiennictwem dzieje się wiele uzdrowień, poczynają się dzieci. 11 lutego – w Dzień Chorego – w katedrze wrocławskiej zostanie odsłonięta wystawa „Mam na imię Dulcissima”

W 2019 roku zakończył się w Raciborzu Brzeziu diecezjalny etap jej procesu beatyfikacyjnego. – Chcemy zaprezentować wystawę o niej w miejscach, które są w pewien sposób z nią związane. A tu rozpoczęło się jej życie zakonne. We Wrocławiu rozpoczęła formację zakonną, tu jest kolebka naszego zgromadzenia, tu też żył założyciel ks. Jan Schneider – wyjaśnia s. Małgorzata Cur ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która zajmuje się popularyzacją postaci s. Dulcissimy i jej izbą pamięci w Brzeziu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję