Reklama

„Parasol” otwarty!

W Zielonej Górze rozpoczął działalność Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Parasol” prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Uroczystość otwarcia i poświęcenia placówki odbyła się 15 maja

Ośrodek Wsparcia „Parasol” powstał z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” we współpracy z Powiatem Zielonogórskim, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze oraz Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
- 80-100 mln osób w Europie dotyka niepełnosprawność. Jest to tak duży zastęp ludzi, że nie możemy obok nich przechodzić obojętnie - mówił bp Stefan Regmunt podczas Mszy św. w konkatedrze poprzedzającej oficjalne otwarcie ośrodka. Przypominając o obowiązku miłości bliźniego zadanym nam przez Jezusa, Ksiądz Biskup podkreślał, że wszyscy musimy uczyć się tej miłości. - Kiedyś zostaniemy rozliczeni z traktowania drugiego człowieka, a liczyć się będzie wtedy tylko postawa miłości. Im więcej będzie w nas miłości, tym bardziej będziemy mogli liczyć na przebywanie z Bogiem w pełni szczęścia.
Inicjatywa Stowarzyszenia „Tęcza” zainteresowała władze powiatu oraz powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. - Ten ośrodek jest pierwszą tego typu placówką na terenie powiatu zielonogórskiego ziemskiego, podobny działa tylko w Sulechowie, ale służy wyłącznie mieszkańcom tego miasta. Liczymy, że ten pomysł i ten przykład pozwolą nam na rozwinięcie sieci takich ośrodków, ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo duże - mówi Anna Gołębska, dyrektor PCPR im. Jana Pawła II w Zielonej Górze.
Ośrodek Wsparcia „Parasol” jest placówką zapewniającą wsparcie ludziom dorosłym z zaburzeniami psychicznymi, mieszkającym na terenie powiatu zielonogórskiego. Na zajęcia przyjeżdżają osoby z Nowogrodu Bobrzańskiego, Raculi, Drzonkowa i Płotów. Ośrodek proponuje rehabilitację społeczną i ruchową. - Podopieczni mają do dyspozycji 25 miejsc. Przebywając w ośrodku przez 8 godzin, rozwijają umiejętności, które już posiadają, oraz uczą się samodzielności w życiu - mówi Maria Mikuła, wiceprezes stowarzyszenia.
Podopieczni mają do dyspozycji pracownie: artystyczną, komputerową i kulinarną. - Każda z tych pracowni wykorzystywana jest w zależności od potrzeb i możliwości uczestnika - tłumaczy Agnieszka Nowicka, kierownik ośrodka. - W pracowni komputerowej istnieje możliwość nauczenia się obsługi komputera. Przychodzą do nas osoby, które funkcjonują na tyle dobrze, że można je nauczyć podstawowych rzeczy. W pracowni kulinarnej uczymy przygotowywać posiłki, ale również dbania o porządek, organizowania sobie miejsca pracy, a co za tym idzie - uczymy samodzielności. Mamy również pracownię psychologiczną, nazywaną też pokojem ciszy, w której można odpocząć czy porozmawiać z psychologiem.
W grudniu ubiegłego roku Katolickie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej obchodziło 10-lecie swojej działalności. Ideą towarzyszącą działaniom stowarzyszenia jest służba osobom niepełnosprawnym. W ramach swojej działalności „Tęcza” prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, Ośrodek Wsparcia dla Osób Chorych Psychicznie i z Upośledzeniem Umysłowym oraz Świetlicę Rehabilitacyjno-Terapeutyczną dla Dzieci Niepełnosprawnych.
Nowo otwarty Ośrodek Wsparcia „Parasol” mieści się w budynku Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przy ul. Kościelnej 6 w Zielonej Górze z wejściem od strony kościoła pw. św. Jadwigi.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud

2022-11-27 12:58

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wygraną podzielili się Norweg Halvor Egner Granerud i Austriak Stefan Kraft.

Żyła w pierwszej serii skoczył 138 m i zajmował siódme miejsce. W drugiej serii osiągnął 139 m i awansował na piąte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję