Reklama

Wiara

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

Matko z Loreto spod Kamieńczyka, módl się za nami...

Historia powstania kaplicy w Loretto sięga drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

2024-05-28 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Święty Domek w Loreto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważanie 29

Matko z Loreto spod Kamieńczyka

z dobrymi loretankami

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

módl się za nami.

Zbliżając się powoli do końca naszego pielgrzymowania, stajemy według wskazówek ks. Jana Twardowskiego przed Figurą Matki Bożej, która znajduje się w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, usytuowanej wśród lasów nad rzeką Liwiec, przy szlaku komunikacyjnym między Wyszkowem a Łochowem. Wykańczanie budowy i prace elewacyjne trwały prawie 11 lat. Symbolicznym zakończeniem budowy było umieszczenie na froncie kaplicy grafiki przedstawiającej Matkę Bożą Loretańską z napisem : „Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Bożej Loretańskiej 1971”. Ostateczny wystrój wewnętrzny nadał kaplicy artysta plastyk Jerzy Machaj. Kaplica została poświęcona 19 lutego 1984 roku przez biskupa Jerzego Modzelewskiego. W Roku Maryjnym 1986/87 Prymas Polski kardynał Józef Glemp nadał kaplicy rangę sanktuarium maryjnego, a biskup Kazimierz Romaniuk wydał w 1999 roku dekret ustanawiający sanktuarium ku czci Matki Boskiej Loretańskiej. Sanktuarium w Loretto jest wierną kopią włoskiej figury Matki Bożej z Loreto. Oryginał powstał XI lub XII wieku i wykonany jest z drewna cedrowego przez ludowego rzeźbiarza. Charakterystyczne dla tej figury są trzy cechy: Matka Boża i Dzieciątka mają ciemne oblicza z powodu osadzonego na nich dymu z lamp oliwnych płonących przez długie lata w Świętym Domku we Włoszech. Drugą cechą jest to, że Matka Boża trzyma Dzieciątko na lewym ręku, a Ono trzyma w jednej dłoni kulę ziemską, którą przez Maryję, przychodzi zbawić, w drugiej zaś dłoni ukazuje różę – symbol miłości do nas aż po krzyż. Trzecią cechę stanowi jedna szata – tak zwana dalmatyka – która okrywa obie figury: Matki i Dzieciątka. Kapłańska dostojność płynąca z tej szaty, wskazuje, jakby chciała nią osłonić wszystkich ludzi.

Figura Matki Bożej Loretańskiej z Loretto dzięki siostrom loretankom pracującym we Włoszech została poświęcona w Świętym Domku Matki Bożej w Loreto. Figura ma 1,20 m wysokości. Została wyrzeźbiona w pracowni artystycznej w Mediolanie. Płaszcz okrywający Matkę Bożą z Dzieciątkiem i wystrój ściany ołtarzowej zaprojektował Jerzy Machaj. Elipsa z odchodzącymi złotymi promieniami jest symbolem świętości Maryi i łaski, jakie gotowa jest przekazywać ludziom zwracającym się do Niej o pomoc. Figurę na ołtarzu umieszczono nocą 11 na 12 grudnia 1981 r., więc pierwsze modlitwy jakie usłyszała Matka Jezusa, miały charakter patriotyczny za Ojczyznę.

Reklama

7 września 2008 roku miała miejsce podniosła uroczystość koronacji loretańskiej figury. Uroczystościom przewodniczył ks. abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko – praski, który w homilii powiedział: “Służebnica Pańska została Panią i Królową po to, by być Królową naszych serc. Jej królowanie ma zawsze i niezmiennie wymiar macierzyński”.

Wpatrzeni w znak loretańskiej figury wołajmy słowami modlitwy: Z pokorą i dziecięcą ufnością przychodzę tutaj, by Cię pozdrowić, o Maryjo. Jak niegdyś Anioł Boży i ja Ciebie pozdrawiam: „Zdrowaś, Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą”. Pan uczynił Tobie wielkie rzeczy i przyjął ciało z Twego przeczystego łona. Ty dałaś światu Zbawiciela i stałaś się Współodkupicielką rodzaju ludzkiego. Pozdrawiam Cię, Maryjo, i proszę, niech przez Twoje wstawiennictwo przynajmniej cząstka tych łask zstąpi na mnie, na moją rodzinę, byśmy w naszym życiu zawsze kroczyli drogą zbawienia. Amen.

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Flisaczko Dobrzyńska ze Skępego, módl się za nami...

2024-05-30 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe Stock

Początki sanktuarium maryjnego w tym miejscu sięgają drugiej połowy XV wieku. Niedaleko jeziora leżał na rozdrożu wielki głaz służący za drogowskaz. Według legendy był on ozdobiony mnóstwem krzyży. Okoliczni mieszkańcy i przejeżdżający podróżni nieraz widywali nad głazem niezwykłe światło lub słyszeli cudowny śpiew.

Rozważanie 31

CZYTAJ DALEJ

Panie, ucz mnie, jak się modlić!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 6, 7-15.

Czwartek, 20 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Zobaczyć człowieka

2024-06-20 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

Zielona Góra

Światowy Dzień Uchodźcy

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Katarzyna Krawcewicz

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs dla dzieci "Mój drugi dom"

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs dla dzieci

Diecezjalna Caritas zorganizowała 20 czerwca w Zielonej Górze festyn z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

- Chcemy dziś mocno zauważyć osoby, które są uchodźcami, ale nie od tej strony deklaratywnej – chcemy zobaczyć człowieka potrzebującego pomocy – wyjaśnia ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Ludzie z różnych powodów uciekający ze swoich krajów, zatrzymują się m.in. w naszym województwie, w naszej diecezji. Ważne jest, żeby dziś zobaczyć, że jesteśmy razem. To też jest sygnał dla społeczeństwa, że jesteśmy otwarci na współpracę i tej współpracy potrzebujemy. Potrzebujemy wspólnej obecności w mądrym pomaganiu uchodźcom, żeby ich zabezpieczyć, na ile możemy – czy to w bezpiecznym powrocie do ojczyzny, czy w funkcjonowaniu w nowym miejscu na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję