Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Dziś nasze myśli kierujemy ku Eucharystii

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 12-16. 22-26.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 30 maja. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Wj 24, 3-8 • Ps 116B (115) • Hbr 9, 11-15 • Mk 14, 12-16.22-26

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: «Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?» I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: «Idźcie do miasta, a spotka się z wami człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: „Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami?” On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujcie dla nas». Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę. A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym». Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.

Dziś obchodzimy Uroczystość Bożego Ciała. W naszym kraju tradycyjnie na ulice miast i wsi wychodzą barwne procesje z Jezusem Eucharystycznym niesionym w złotej monstrancji. W tym dniu Jezus wraz z kapłanami i wiernymi wychodzi z kościoła niesiony przez kapłana. Błogosławi naszym wsiom i miastom. Czy jednak wszyscy uczestnicy procesji zdają sobie sprawę z tego, co tak naprawdę się dzieje? Kiedy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, ludzie witali Go radośnie, śpiewali „Hosanna”. A jak jest dziś, po 2000 lat? Jak dziś Jezus będzie witany? Mam nadzieję, że uroczyście. Jeśli tylko pozwalają zdrowie i siły, to warto wziąć udział w procesji Bożego Ciała także z tego powodu, aby pokazać światu, że przyznajemy się do Jezusa, nie wstydzimy się naszej wiary i chcemy, aby Jezus towarzyszył nam w naszej pielgrzymce przez życie, byśmy mogli dojść do ostatecznego celu, jakim jest zbawienie. Jezus wyraźnie powiedział, że kto się do Niego przyzna przed ludźmi, do tego się On przyzna przed Ojcem, który jest w niebie. Jeśli się Jezus przyzna, to będzie dobrze, bo wtedy zakryje nasze grzechy dzięki swej odkupieńczej ofierze złożonej za grzeszników, a więc i za nas. Dzisiejsza Ewangelia to dokładna instrukcja Jezusa, według której uczniowie mieli znaleźć miejsce na spożycie Paschy. „Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę”. Zatem Jezus znów zadziwia. Wydaje polecenie, uczniowie stosują się dokładnie do polecenia i znajdują tak, jak im powiedział Jezus. Można by to wydarzenie odnieść do innej Paschy, do nadziei życia wiecznego. Jezus mówi, co trzeba zrobić, aby osiągnąć życie wieczne. Jeśli będziemy się stosować do Jego zaleceń, to kiedyś będzie tak, jak nam powiedział. Na pewno nie zawiedziemy się. Dalej Ewangelia opisuje najważniejszy, także dla nas, moment z Wieczernika: „A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im” To były pierwsze słowa konsekracji chleba i wina. To też była pierwsza Eucharystia w historii zbawienia. Dziś zatem, w uroczystość Bożego Ciała, nasze myśli kierujemy ku Eucharystii. Jezus pozostawił nam swoje Ciało i swoją Krew jako pokarm na życie wieczne. Jezus w słowach konsekracji, powtarzanych dziś przez kapłanów przy ołtarzach świata, przypomina nam o Nowym Przymierzu przypieczętowanym Jego własną Krwią. Zatem od nas zależy, czy będziemy korzystać z tego bezcennego daru, jakim jest Eucharystia. Czy zechcemy przyjmować ten duchowy pokarm jako zadatek życia wiecznego. Nie potrafię znaleźć słów zachęty, aby wyrazić wartość Eucharystii w taki sposób, aby ludzie możliwie często pragnęli ją przyjmować. Niech sam Duch Święty nam objawi to wszystko, co jest potrzebne do zrozumienia Eucharystii i przyjęcia jej sercem. Niech pomoże nam żyć Eucharystią na co dzień, wprowadzając w nasze serca pokój i radość.

Reklama

A.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-04-16 15:28

Ocena: +29 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aż po dar własnego życia

W dniu wczorajszym świętowaliśmy Boże Narodzenie. Oddawaliśmy cześć Temu, który stał się Człowiekiem i zamieszkał pośród nas (por. J 1, 14). Jego przyjście na świat wciąż wywołuje w naszych sercach nieograniczoną radość i pokój. Jest wyraźnym znakiem Bożej dobroci względem każdego człowieka. Prawda ta wybrzmiała niezwykle dobitnie w wypowiedzi św. Pawła Apostoła, który w Liście do Tytusa napisał: Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom (Tt 2, 11). Łaska w rozumieniu biblijnym ściśle wiąże się z dobrocią. W tym więc kontekście sens pawłowej wypowiedzi sprowadza się do tego, że w narodzeniu Chrystusa ukazuje się dobroć Boga samego. To Dziecię, które się narodziło i które nas tu dzisiaj gromadzi, to objawiona dobroć Boga. Z chwilą narodzenia się Syna Bożego każdy z nas jest w stanie odkryć, że Bóg jest wszechmocny i mądry, ale zarazem dobry. Być zaś dla kogoś dobrym, to nic innego jak stanowić dla niego wartość i spełniać jego nadzieje. To, iż Bóg jest dobry, oznacza, że jest dla nas najwyższą wartością i jest zdolny zaspokoić wszystkie nasze oczekiwania. Dobro, jakie przyniósł nam Chrystus zawiera się - zgodnie z przytoczoną wcześniej wypowiedzią św. Pawła - w jednym słowie: zbawienie.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: strzały w Albstadt-Lautlingen

2024-07-14 15:53

[ TEMATY ]

Niemcy

strzelanina

PAP/EPA/JANNIK NOELKE

Trzy osoby zginęły w niedzielnym ataku z bronią palną w Albstadt-Lautlingen (Badenia-Wirtembergia) – przekazał lokalny portal SWR. Media podają, że sprawca mógł być myśliwym i prawdopodobnie strzelał do swojej rodziny.

Dziennik „Bild” poinformował, że na miejscu zdarzenia znajdują się służby ratunkowe i dwa helikoptery.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonników: módlcie się o powołania i dbajcie o formację

2024-07-15 13:41

[ TEMATY ]

formacja

papież Franciszek

zakonnicy

siostry zakonne

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Nigdy nie rezygnujcie z modlitwy, która płynie z serca, nie rezygnujcie z tych chwil przed tabernakulum, kiedy mówimy do Pana i pozwalamy, by On mówił do nas - powiedział papież na audiencji dla sześciu zgromadzeń zakonnych. Na wstępie zapytał się ich o powołania, ilu mają nowicjuszy i skąd pochodzą. Podkreślił, że musi być ich więcej, bo inaczej umrą bez potomnych. „Módlcie się o powołania, musicie mieć następców, którzy będą kontynuować charyzmat. I uważajcie na ich formację, aby była dobra” - zachęcił Franciszek.

Odwołując się do nauczania Jana Pawła II, papież powiedział, że ojcowie Kościoła nie przypadkiem określali życie konsekrowane „mianem filokalii, co oznacza umiłowanie Bożego piękna, które jest promieniowaniem Bożej dobroci”. Historie zgromadzeń zakonnych, które w swej różnorodności stanowią żywy obraz tajemnicy Kościoła, są historiami piękna, ponieważ w nich jaśnieje łaska Bożego oblicza. Ich założyciele byli w stanie uchwycić różne aspekty piękna Chrystusa i odpowiedzieć na nie, zgodnie z potrzebami swoich czasów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję