Reklama

Dzieło na chwałę Bożą

Konsekracja kościoła w Bratkowicach

2012-11-19 12:00

Ks. Wiesław Matyskiewicz
Edycja rzeszowska 28/2009

W uroczystość św. Jana Chrzciciela - patrona parafii w Bratkowicach bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia ołtarza i kościoła. Ten najbardziej uroczysty akt liturgiczny ma specyficzną oprawę, która wskazuje na mistyczność tej czynności.

Symbolika konsekracji

Uroczyste wejście do kościoła oraz pokropienie ścian, ołtarza i ludu stanowiącego duchową świątynię przypomina sakrament chrztu. Po liturgii słowa i credo cała wspólnota przywołuje przez Litanię Wszystkich Świętych, co przypomina o innej rzeczywistości, do której prowadzą modlitwy, szczególnie te zanoszone w świątyni. Złożenie relikwii jest wskazaniem na pierwsze wieki, gdy chrześcijanie sprawowali Eucharystię na grobach świętych. W Bratkowicach zostały złożone w ołtarzu relikwie bł. Władysława Findysza, kapłana i męczennika. Najważniejszą częścią obrzędu konsekracji jest modlitwa poświęcenia i namaszczenia krzyżmem świętym ołtarza i ścian kościoła, co oznacza oddanie budowli na wyłączną służbę Bogu. Okadzenie ołtarza w kociołkach złożonych na rogach ołtarza, a następnie okadzenie ścian świątyni i ludu. Kadzidło jest symbolem naszych modlitw zanoszonych do tronu Boga, jak woń kadzideł. Nakrycie ołtarza jest przygotowaniem do sprawowania Najświętszej Ofiary, a oświetlenie kościoła przypomina, że Chrystus jest Światłością prawdziwą. W ciągu całego obrzędu, aż do tej pory światła w kościele były wygaszone, natomiast od zapalenia „zacheuszek” rozświetla się cały kościół.

Reklama

Na patrona obrali św. Jana Chrzciciela

Historia kościoła w Bratkowicach sięga 1932 r., kiedy to w maju rozpoczęto jej wznoszenie. Budową i wszelkimi formalnościami zajmował się wikariusz z Mrowli ks. Julian Bąk, który od 1 stycznia 1934 r., po erygowaniu parafii, stał się jej proboszczem. Patronem parafii i kościoła obrano św. Jana Chrzciciela. Kościół został już wcześniej poświęcony 20 sierpnia 1933 r. przez bp. Wojciecha Tomakę. Po 33 latach postanowiono kościół rozbudować i pomimo trudności, jakie stawiały władze komunistyczne, ks. Józef Guzik wraz z parafianami dokonał dzieła przebudowy. Nowy kościół został poświęcony 27 września 1970 r. przez bp. Ignacego Tokarczuka.

Budując kościół z kamieni, zbudowali żywy Kościół

Następne 30 lat uświadomiły, że kościół jest nadal za mały, dlatego ks. Stanisław Baniak podjął temat rozbudowy, ale choroba i śmierć uniemożliwiły te plany. Dzieło to podjął ochoczo obecny proboszcz ks. Józef Książek. Prace przygotowawcze podjęto w 2002 r., by już w 2004 r. wmurować kamień węgielny w ściany nowej świątyni. Projekt został wykonany przez inż. Krystynę Drozd tak, aby wykorzystać stary kościół. Połączenie starego z nowym jest tak udane, że obie części stanowią jedną integralną całość. Prace trwały do ostatniej chwili i dzisiaj można zobaczyć piękny, duży kościół, z około 800 miejscami siedzącymi. Po wejściu do świątyni dostrzegamy estetycznie wykonaną granitową posadzkę, piękny „majestatyczny ołtarz”, część nastawy ołtarzowej i wspaniałe witraże. Przed parafią jeszcze wiele prac, jak zaznaczył Władysław Kwoczyński prezentując historię parafii, ale już dziś nasza wspólnota jest dumna, że wspólną modlitwą, pracą i ofiarnością zbudowali tak wielkie dzieło na chwałę Bożą. Za to piękne dzieło Ksiądz Biskup podziękował wszystkim parafianom i darczyńcom. Szczególne słowa podziękowania należą się księdzu proboszczowi Józefowi, który zjednoczył wszystkich we wspólnym celu budowy. Budując kościół z kamieni, ksiądz Józef wraz z parafianami buduje przede wszystkim „żywy Kościół”. A święty patron czuwa i wspiera dzieło tej budowy.

Reklama

Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza

2019-11-29 09:16

Red.

Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na politowanie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz Piotr też coraz więcej o niej mówi. Społeczność zgromadzona na Facebooku rozpoczyna post w intencji kaznodziei!

Nagranie „Łagiewnicka »22«, spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, maj 2016”, Faustyna 2016

„Boli?

– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.

– Czyli żartów nie ma?

– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.

– To choroba Parkinsona?

– Tak.

– Można ją zatrzymać?

– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej”. („Idę po śmierć, idę po życie” Krzysztof Tadej)

Organizatorami inicjatywy są profile Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza i Kazania inne niż wszystkie, które ewangelizują na portalu Facebook.

Organizatorzy zapraszają:

Proponujemy tutaj formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy?

Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. 2 grudnia to dzień szczególny – początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami.

„Niektórzy mówią mi o cudzie. Tak, rzeczywiście byłby to spektakularny cud, gdybym z tego wyszedł i rozstał się z panem Parkinsonem”. („Spowiedź ks. Pawlukiewicza” Paweł Kęska)

O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły.

---

Boże Ojcze Wszechmogący

oto My Twoje dzieci

urzeknięci słowami Jezusa,

Twojego jednorodzonego Syna

"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje,

Ja to spełnię." J14,14

Prosimy Cię, abyś dał księdzu Piotrowi Pawlukiewiczowi

zdrowie i siłę oraz uświęcał Duchem Świętym,

aby mógł pełnić Twoja wolę tak,

aby nadal mógł poruszać nasze serca,

abyśmy mogli bardziej rozumieć Twoje słowa,

abyśmy mogli być lepszymi Twoimi dziećmi,

aby na ziemi nastała jedna rodzina.

---

Jako tygodnik "Niedziela" zachęcamy serdecznie do włączania się w akcję modlitewną w intencji ks. Piotra!

strona wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem