Reklama

Spotkanie z jazzem i poezją

Wysłuchanie wierszy czytanych przez znanego aktora i muzyki w wykonaniu znakomitych jazzmanów; w tak niekonwencjonalny dla zwykłych zjadaczy chleba sposób można było spędzić letni wieczór w parafii Dyniska

Po raz kolejny ks. Wiesław Mokrzycki - proboszcz parafii w Dyniskach, zaskoczył mieszkańców. Zorganizował w kościele spektakl poetycko-muzyczny, który był powtórzeniem występu przedstawionego na otwarcie tegorocznego „Sacrofilmu” w Zamościu. W Dyniskach pojawił się znakomity aktor Edward Linde-Lubaszenko, a także muzycy Cezary Chmiel - instrumenty klawiszowe, Marek Stryszowski - saksofony, wokal, i Krzysztof Bodzoń - kontrabas elektryczny. Nie mógł niestety dojechać Jan Nowicki, grający w spektaklu „Z obłoków na Ziemię” rolę ks. Jana Twardowskiego.
Wygłaszając słowo wstępne ks. Wiesław przybliżył postaci ks. Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Jana Nowickiego, których wiersze w połączeniu z muzyką złożyły się na koncert. Przedstawił także przebieg kariery zawodowej gości i podziękował sponsorom: Beacie Lewandowskiej za pomoc w organizacji koncertu jako jednego z zadań Lokalnego Centrum Kultury w Ulhówku, realizowanego w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW), oraz Wojciechowi Kawalcowi i Jackowi Zabandżale.
Zgromadzeni wysłuchali m.in.: „Z obłoków na ziemię”, „Śpieszmy się kochać ludzi”, „Wiersz o Najświętszej Pannie”, „Stacja 12” i „Litania polska”. Poezja w połączeniu z jazzową muzyką znakomicie współbrzmiały w parafialnym kościele. Być może dla niektórych ze słuchaczy było to połączenie trudne w odbiorze, ale nikt nie twierdzi, że wszystko musi być proste, nie wymagające wysiłku. Czytane przez aktora teksty okraszane piękną muzyką spotkały się pomimo wszystko z żywą reakcją zebranych, którzy gromkimi brawami nagradzali każdy fragment występu. Kilkuminutową owacją na stojąco i rzęsistymi brawami licznie zebrana publiczność nagrodziła artystów po zakończeniu spektaklu.
W imieniu wszystkich Ksiądz Proboszcz podziękował za piękny występ. Pokrótce przybliżył gościom - nie tylko artystom, ale i publiczności przybyłej z dalszych okolic - informacje o kulturalnej przeszłości Dynisk, a także o działaniach realizowanych obecnie i planach na przyszłość. Artystom ofiarował niewielkie fragmenty tzw. sosny Grottgera, a wójt gminy Ulhówek Łukasz Kłębek (który wraz z sekretarz Urzędu Gminy Aliną Konefał-Pilip również był na spektaklu) wręczył pamiątkowe foldery. Ponad godzinny koncert minął bardzo szybko. Po jego zakończeniu można było nabyć płyty, otrzymać autografy, zrobić pamiątkowe zdjęcia, a także wymienić się pierwszymi wrażeniami.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję