Reklama

Sanktuarium polskiego oręża

Choć kościół przy ul. Długiej został odbudowany ze zniszczeń, to jednak garnizonowym pozostał jedynie z nazwy

Komuniści powołali jedynie namiastkę przedwojennego duszpasterstwa wojskowego - generalny dziekanat. Tym samym w murach świątyni zabrakło prawowitego biskupa. Struktury Ordynariatu Polowego zostały przywrócone dopiero w 1991 r., kiedy Jana Paweł II mianował ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia pierwszym biskupem polowym w powojennej historii Polski.
Obecnie w ordynariacie znów pracuje wielu księży oficerów, którzy niosą posługę duszpasterską wszędzie tam, gdzie jest posłany polski żołnierz. Efekt pracy duszpasterskiej wśród mundurowych jest zaskakujący. Widać to gołym okiem, gdy patrzy się, jak żołnierze dumnie pełnią warty honorowe i asystują podczas liturgii. Podobnie jest podczas uroczystości państwowych, gdy w katedrze można spotkać najwyższych dostojników RP, oficerów oraz generalicję. - Myślę, że ten kościół jest dla żołnierzy bardzo ważny. Najlepiej widać to, gdy popatrzy się na prezbiterium, gdzie znajduje się figura Matki Bożej. Za Jej plecami wiszą setki najwyższych odznaczeń wojskowych. Te wota najlepiej świadczą o żywym kulcie tego miejsca - mówi dk. Łukasz Józef Hubacz z Ordynariatu Polowego.
Katedra polowa jest prawdziwym sanktuarium polskiego oręża oraz miejscem pamięci i męczeństwa. Przekonać się można o tym już w kościelnej kruchcie, gdzie aż roi się od tablic upamiętniających bohaterstwo Wojska Polskiego, walczącego w najróżniejszych zakątkach świata. Jednak szczególne wrażenie na zwiedzających wywiera realistyczna rzeźba „Chrystus wszystkich zaginionych”. Dzieło to przedstawia Syna Bożego zawieszonego na rozpostartych ramionach w wykopie, pośród szczątków ciał wystających ze ścian zbiorowego grobu. Wykuta w kamieniu postać o poszarpanej powłoce cielesnej uderza podobieństwem do znanych z poekshumacyjnych zdjęć ofiar mordu wydobywanych z dołów śmierci w Katyniu.
Rzeźba Chrystusa jest tylko częścią kaplicy katyńskiej, gdzie spoczywają prochy zamordowanych przez NKWD polskich oficerów. Niestety, od pewnego czasu jest niedostępna, ponieważ są prowadzone prace remontowe w dolnym kościele, gdzie powstaje muzeum Ordynariatu WP.
Od kilku lat po lewej stronie kruchty, równolegle do kaplicy Katyńskiej, znajduje się także kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej. Obok obrazu kresowej Madonny jest tu grób pierwszego biskupa polowego Władysława Bandurskiego oraz prochy asów polskiego lotnictwa.

Od kilku miesięcy w oknie fasady warszawiacy mogą podziwiać piękny witraż Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Jest on podświetlony specjalnie sterowanym światłem, dzięki czemu jest doskonale widoczny zwłaszcza w nocy. Witraż ten został wykonany specjalnie na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jest hołdem dla wszystkich Polaków, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak zrobić prezent Żonie? Heres w nowym utworze "Więcej Miłości"!

Jak zrobić nietypowy prezent dla żony? Kwiaty, czekoladki, a może biżuteria? Nie.. Chrześcijański raper Heres z grupy Wyrwani Z Niewoli, napisał dla swojej Żony list miłosny w formie piosenki i klipu ze wspomnień z podróży poślubnej. Zobaczcie sami!

Jak pisze Heres w opisie klipu: Z dedykacją kochanej Żonie Marlence i wszystkim małżeństwom, by Dobry Bóg wlewał w Nasze serca jeszcze WIĘCEJ MIŁOŚCI.

Jak dodaje Heres:

Szukamy, czekamy, tęsknimy za prawdziwą miłością i za kimś, kto zaakceptuje i pokocha nas z naszą historią życiową. Za kimś, kto odkryje i pomoże pomnożyć to dobro, które jest często ukryte na dnie serca.

Kochana Marlenko jesteś moim Aniołem, ogromnym wsparciem. Zobaczyłaś we mnie, czego nikt nie widział. Znasz moją historię i wiesz dobrze Skarbie, że przed nami Nieba jeszcze perspektywa ;)

Z dedykacją kochanej Żonie Marlence i wszystkim małżeństwom, by Dobry Bóg wlewał w Nasze serca jeszcze WIĘCEJ MIŁOŚCI ..

taki to nasz małżeński teledysk, który zmontowałem z różnych spontanicznych shotów z naszych podróży. To mój pierwszy klip który poskładałem samodzielnie, także wybaczcie wszystkie niedociągnięcia.

Pokój i dobro.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #2

2020-07-12 08:07

aspekty.niedziela.pl

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka z cyklu Młode Homilie. Ks. Paweł Mikołajczak rozważa Ewangelię z XV Niedzieli zwykłej, czyli dobrze znaną przypowieść o siewcy. Polecamy wszystkim młodym i młodym duchem! Najnowszy odcinek znajdziesz tutaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję