Reklama

Sanktuarium polskiego oręża

Choć kościół przy ul. Długiej został odbudowany ze zniszczeń, to jednak garnizonowym pozostał jedynie z nazwy

Komuniści powołali jedynie namiastkę przedwojennego duszpasterstwa wojskowego - generalny dziekanat. Tym samym w murach świątyni zabrakło prawowitego biskupa. Struktury Ordynariatu Polowego zostały przywrócone dopiero w 1991 r., kiedy Jana Paweł II mianował ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia pierwszym biskupem polowym w powojennej historii Polski.
Obecnie w ordynariacie znów pracuje wielu księży oficerów, którzy niosą posługę duszpasterską wszędzie tam, gdzie jest posłany polski żołnierz. Efekt pracy duszpasterskiej wśród mundurowych jest zaskakujący. Widać to gołym okiem, gdy patrzy się, jak żołnierze dumnie pełnią warty honorowe i asystują podczas liturgii. Podobnie jest podczas uroczystości państwowych, gdy w katedrze można spotkać najwyższych dostojników RP, oficerów oraz generalicję. - Myślę, że ten kościół jest dla żołnierzy bardzo ważny. Najlepiej widać to, gdy popatrzy się na prezbiterium, gdzie znajduje się figura Matki Bożej. Za Jej plecami wiszą setki najwyższych odznaczeń wojskowych. Te wota najlepiej świadczą o żywym kulcie tego miejsca - mówi dk. Łukasz Józef Hubacz z Ordynariatu Polowego.
Katedra polowa jest prawdziwym sanktuarium polskiego oręża oraz miejscem pamięci i męczeństwa. Przekonać się można o tym już w kościelnej kruchcie, gdzie aż roi się od tablic upamiętniających bohaterstwo Wojska Polskiego, walczącego w najróżniejszych zakątkach świata. Jednak szczególne wrażenie na zwiedzających wywiera realistyczna rzeźba „Chrystus wszystkich zaginionych”. Dzieło to przedstawia Syna Bożego zawieszonego na rozpostartych ramionach w wykopie, pośród szczątków ciał wystających ze ścian zbiorowego grobu. Wykuta w kamieniu postać o poszarpanej powłoce cielesnej uderza podobieństwem do znanych z poekshumacyjnych zdjęć ofiar mordu wydobywanych z dołów śmierci w Katyniu.
Rzeźba Chrystusa jest tylko częścią kaplicy katyńskiej, gdzie spoczywają prochy zamordowanych przez NKWD polskich oficerów. Niestety, od pewnego czasu jest niedostępna, ponieważ są prowadzone prace remontowe w dolnym kościele, gdzie powstaje muzeum Ordynariatu WP.
Od kilku lat po lewej stronie kruchty, równolegle do kaplicy Katyńskiej, znajduje się także kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej. Obok obrazu kresowej Madonny jest tu grób pierwszego biskupa polowego Władysława Bandurskiego oraz prochy asów polskiego lotnictwa.

Od kilku miesięcy w oknie fasady warszawiacy mogą podziwiać piękny witraż Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Jest on podświetlony specjalnie sterowanym światłem, dzięki czemu jest doskonale widoczny zwłaszcza w nocy. Witraż ten został wykonany specjalnie na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jest hołdem dla wszystkich Polaków, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coś tam powiem...

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Trzecią niedzielę zwykłą, już po raz trzeci, przeżywamy jako Niedzielę Słowa Bożego. Właśnie ten dzień ma być szczególnie poświęcony celebracji, refleksji i rozpowszechnianiu Słowa. Kiedy dowiedziałem się o tej decyzji papieża, bardzo się ucieszyłem. Kolejny dzień, w którym możemy się pochylić nad tajemnicą Słowa, przypomnieć sobie jego znaczenie. Po chwili refleksji pojawiło się jednak zawstydzenie. Czy to nie smutne, że trzeba ustanawiać szczególne dni, by przypominać chrześcijanom, iż Słowo Boga powinno zajmować szczególne miejsce w ich życiu?

Określenie „celebrować”, którego używa papież, kojarzy się z liturgią, z czymś sakralnym, w życiu codziennym jednak także celebrujemy wiele wydarzeń. Czyż nie celebrujemy posiłku spożywanego z ukochaną osobą? Nie chcemy się wówczas spieszyć, chcemy, by ta chwila trwała. Staramy się, by stół i potrawy wyglądały pięknie, by stworzyć właściwy nastrój. Niestety, w zabieganym świecie i modzie na fast foody trudno mówić o celebracji posiłku, a co dopiero o celebracji wspólnego posiłku. Dlatego jest kilka takich dni w roku, kiedy rodzina siada wspólnie do stołu. Wieczerza wigilijna czy śniadanie wielkanocne przypominają nam o potrzebie bycia razem. Skoro brakuje nam czasu dla najbliższych, których przecież widzimy, to tym trudniej znaleźć czas dla Boga, który jest niewidzialny, ukryty w swoim Słowie. Może dlatego papież Franciszek ustanowił ten dzień, byśmy przypomnieli sobie o potrzebie bycia blisko Słowa, blisko Boga.

CZYTAJ DALEJ

Znajomość Pisma Świętego jest znajomością Chrystusa

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Jak czytać Pismo Święte, aby przemieniało nasze życie?

Nie rezygnujmy ze słowa Bożego. Jest to list miłosny napisany dla nas przez Tego, który zna nas jak nikt inny. Gdy je czytamy, słyszymy na nowo Jego głos, widzimy Jego twarz, otrzymujemy Jego Ducha” – powiedział papież Franciszek w Niedzielę Słowa Bożego w styczniu 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczne braterstwo

2022-01-23 00:33

[ TEMATY ]

Częstochowa

ekumenizm

Karol Porwich

W cerkwi prawosławnej parafii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Częstochowie 22 stycznia odprawiono wieczernię, czyli prawosławne Nieszpory, której przewodniczył ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii. Wśród zgromadzonych byli obecni duchowni różnych denominacji: ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral z parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie  oraz ks. Jarosław Grabowski, kierownik Referatu dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. 

Po modlitwach gospodarz miejsca zaprosił o zabranie głosu ks. Jarosława Grabowskiego, który na wstępie wyraził uznanie dla faktu bycia razem przedstawicieli różnych Kościołów w jednym miejscu; jeszcze jakiś czas temu było to niemożliwe, teraz częstochowska ekumenia może być przykładem, że niemożliwe staje się możliwym. Przedstawił imponującą liczbę chrześcijan zamieszkujących ziemię, którzy są prześladowani w różnych jej zakątkach. Trafnie określił męczeństwo chrześcijan różnych denominacji pewnym przejawem jedności. – Mimo podziału pielgrzymujemy razem. Mimo agresji i prześladowań jesteśmy wierni Chrystusowi. Bycie chrześcijaninem nigdy nie było i nie jest łatwe. Ono wciąż zobowiązuje i stawia przed nami nowe wyzwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję