Reklama

Niedziela w Warszawie

Msza św. w przededniu Święta UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczył wczoraj Mszy św. „radiowej” w bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w intencji UKSW, które obchodzi w tym roku srebrny jubileusz istnienia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Eucharystii zgromadziła się społeczność akademicka UKSW – władze uniwersytetu, przedstawiciele senatu uczelni, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.

W homilii ks. prof. Czekalski, wskazując na tajemnicę Trójcy Przenajświętszej i relacji trzech Osób Boskich, odniósł się do encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”. Podkreślił, że ani sam rozum, ani sama wiarą nie wystarczą człowiekowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wiara i rozum to dwa skrzydła unoszące człowieka do pełni prawdy, do kontemplacji prawdy, do nieba - mówił rektor UKSW.

Reklama

- Wiara bez rozumu może prowadzić do fanatyzmu, a rozum bez wiary do sceptycyzmu. Budowanie świata bez umiejętnego połączenia wiary i rozumu prowadzi do destrukcji, podziałów między ludźmi - dodał.

Ks. prof. Czekalski zaznaczył, że wiara i rozum nie pozostają w sprzeczności, ale „wzajemnie się uzupełniają”, przypominając słowa św. Augustyna: „wierz, abyś mógł zrozumieć, zrozum, abyś mógł uwierzyć”.

Nawiązując do jubileuszu 25-lecia istnienia UKSW, rektor zwrócił uwagę na etos chrześcijański jako fundament wspólnoty akademickiej. Nauczanie patrona uczelni to z kolei drogowskaz dla kadry uniwersyteckiej, kształcącej przyszłe elity dla „społeczeństwa, państwa i Kościoła”.

Ks. prof. Czekalski przypomniał, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza UKSW stał się, obecnym na trzech kampusach, pełnoprofilowym uniwersytetem, który kształci dziś ponad 11 tys. studentów. Zaznaczył, że ta „młoda uczelnia” wykształciła w ciągu minionych lat „tysiące młodych ludzi” w różnych dyscyplinach - od teologicznych, przez społeczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, po, w ostatnich latach - medyczne.

Dziękując Bogu za wszelkie łaski otrzymane podczas 25 lat istnienia UKSW, za wszystkich ludzi, którzy tworzyli, tworzą i tworzyć będą uniwersytet, ks. prof. Czekalski zawierzył Opatrzności wspólnotę uniwersytecką, prosząc o wsparcie i błogosławieństwo na kolejne lata.

Po liturgii, której oprawę muzyczną zapewnił uniwersytecki chór pod batutą prof. Michała Sławeckiego, rektor z przedstawicielami społeczności akademickiej złożył kwiaty pod pomnikiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego

Wręczenie odznaczeń prezydenckich, medalu „Gloria artis” oraz nagród rektora UKSW za wybitne osiągnięcia naukowe były częścią tegorocznego święta uczelni.

W przeddzień liturgicznego wspomnienia patrona uczelni bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Auli Schumana na kampusie Wóycickiego zgromadzili się licznie zaproszeni goście - przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy warszawskich uczelni, a także społeczność akademicka UKSW: wykładowcy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.

CZYTAJ DALEJ

Gratulacje Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Krzysztofa Nykla

2024-06-22 19:50

[ TEMATY ]

gratulacje

abp Tadeusz Wojda SAC

bp. Krzysztof Nykiel

EpiskopatNews/ flickr.com

„W dniu święceń biskupich Regensa Penitencjarii Apostolskiej pragnę życzyć, by posługa Księdza Biskupa w najstarszym trybunale Stolicy Apostolskiej była ciągłą służbą Chrystusowi” - napisał Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda do bp. Krzysztofa Nykla w liście gratulacyjnym z okazji przyjęcia przez niego święceń biskupich. Uroczystości miały miejsce w sobotę, 22 czerwca 2024 roku, w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Warszawa, dnia 22 czerwca 2024 roku
Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie Krzysztofie,

CZYTAJ DALEJ

23 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-23 06:42

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/EPA/RONALD WITTEK

23 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Szwajcaria - Niemcy, godz. 21:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję