Reklama

Z życia archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gniezno

Z dniem 1 grudnia 2002 r. abp Henryk Muszyński ustanowił, na okres pięciu lat, Radę Kapłańską Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Członkowie Rady na mocy pełnionego urzędu:
Bp Bogdan Wojtuś
Ks. Wojciech Polak
Członkowie Rady mianowani przez Arcybiskupa Gnieźnieńskiego:
Ks. Jan Andrzejczak
Ks. Aleksander Doniec OMI
Ks. Leszek Kaczmarek
Ks. Zbigniew Kapturczak
Ks. Czesław Kroll
Ks. Kazimierz Kuczma
Ks. Kazimierz Małżeński CM
Ks. Jerzy Kazimierz Nowak
Ks. Leszek Paszkiewicz
Ks. Andrzej Rygielski
Ks. Krzysztof Wętkowski
Ks. Adam Zasada
Członkowie Rady wybrani przez duchowieństwo:
Ks. Lech Bilicki
Ks. Andrzej Bohdanowicz
Ks. Marek Chmara
Ks. Adam Dyderski
Ks. Jan Graczyk
Ks. Sławomir Jessa
Ks. Jan Kubicki
Ks. Franciszek Nowakowski
Ks. Teodor Paradowski
Ks. Piotr Pieniążek
Ks. Mirosław Pstrągowski
Ks. Aleksander Sobczak
Ks. Stanisław Talaczyński
Ks. Józef Warczak

(red.)

Na mocy dekretu, z dniem 5 grudnia 2002 r., abp Henryk Muszyński powołał na kolejne pięć lat Radę ds. Ekonomicznych Archidiecezji Gnieźnieńskiej w składzie:
Ks. Eugeniusz Barełkowski
Ks. Zbigniew Kapturczak
Ks. Bronisław Michalski
Władysław Meller

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(red.)

Dekretem abp. Henryka Muszyńskiego, z dniem 1 grudnia 2002 r., następujący członkowie Rady Kapłańskiej mianowani zostali członkami Kolegium Konsultorów Archidiecezji Gnieźnieńskiej:
Bp Bogdan Wojtuś
Ks. Jan Andrzejczak
Ks. Lech Bilicki
Ks. Jan Graczyk
Ks. Leszek Kaczmarek
Ks. Czesław Kroll
Ks. Kazimierz Kuczma
Ks. Teodor Paradowski
Ks. Wojciech Polak
Ks. Andrzej Rygielski
Ks. Krzysztof Wętkowski

(red.)

9 listopada br. w Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie dokonano tzw. otrzęsin studentów pierwszego roku. Na uroczystość przybył dyrektor Instytutu - ks. Grzegorz Iwiński, a także przedstawiciele wszystkich roczników. Za przygotowanie całości odpowiedzialni byli studenci II roku, którzy dokonali otrzęsin młodszych kolegów i koleżanek, przyjmując ich do braci studenckiej. Następnie żacy wzięli udział w trudnych konkurencjach (zbiorowe picie mleka, jedzenie jabłka bez użycia rąk, "Idol").

Reklama

Krystian Cieśliński

Miłosław

Dzięki inicjatywie Wielisława Osucha doszło w Miłosławiu do spotkania, po 45 latach, członków zespołu teatralnego przy kościele parafialnym pw. św. Jakuba Większego Apostoła. Zespół został założony w latach 1957-59 i był prowadzony przez ówczesnego wikariusza - ks. Edwarda Koźlinkę. Wystawiano sztukę o. Maurasa Carnota pt. Wenancjusz. Był to dramat religijny w 5 aktach z czasów prześladowania chrześcijan, za panowania cesarza Decjusza. Na spotkanie w Miłosławiu przybyło 13 (z 21) dawnych kolegów. Ze względu na zły stan zdrowia ks. Edward Koźlinka nie mógł w nim uczestniczyć. Zjazd rozpoczęto Mszą św., którą celebrował ks. Adam Zalesiak - obecny proboszcz w intencji zmarłych 4 kolegów oraz o zdrowie dla ks. Edwarda Koźlinki.

Teresa Kubska

Smogulec

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie w Laskownicy uroczystą akademią uczcili pamięć tych, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny. Uczniowie zapalili znicz na grobie Powstańców Wielkopolskich. Teresa Stańczyk, dyrektor szkoły, zacytowała fragment wiersza "Dokądkolwiek los cię wiedzie, jakimkolwiek dążysz szlakiem, wiedz, pamiętaj o tym wszędzie, żeś ty zawsze jest Polakiem" i zaapelowała do uczniów, aby postępowali tak, by być dobrym Polakiem. Po tej lekcji patriotyzmu uczniowie spotkali się z o. Andrzejem Guzikiem, misjonarzem Zgromadzenia Ducha Świętego, który od 10 lat pracuje w RPA. Dzieci słuchały opowieści misjonarza, a także obejrzały film o dalekim kraju. Uczestniczono także we Mszy św. w parafii Smogulec.

Teresa Stańczyk

Bydgoszcz

W X Klinicznym Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy odbyła się potrójna uroczystość. Dziekan Pomorskiego Okręgu Wojskowego, ks. Józef Kubalewski, poświęcił nowo otwarty oddział rehabilitacji, na którym przebywają ludzie dotknięci kalectwem, głównie nabytym w wyniku wypadków samochodowych. Dzięki oddanej kadrze lekarskiej dochodzą do zdrowia fizycznego. Wsparciem duchowym służy im ks. por. Stanisław Milczanowski - kapelan szpitala. W kaplicy szpitalnej pw. Matki Bożej Częstochowskiej odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji lekarzy poległych na polu chwały, z udziałem przedstawicieli służby zdrowia, wojskowych i chorych. Przed celebrą została poświęcona tablica pamiątkowa ku czci lekarzy, którzy zginęli w czasie I i II wojny światowej, niosąc pomoc rannym i często przypłacając to własnym życiem. Tablicę ufundowali absolwenci Wojskowej Akademii Medycznej. Piękny miedzioryt wykonał ppłk Wojciech Bleja z Piły - autor obrazów przedstawiających różne wizerunki Madonny, które znalazły się m.in. na Jasnej Górze oraz w samym Watykanie. Tym razem ppłk Bleja namalował obraz Jezusa Miłosiernego, który został umieszczony na głównym ołtarzu - obok patronki kaplicy.

Reklama

Marcin Jarzembowski

Zespół "Małe i Duże Dzieci Naszego Taty", działający przy bydgoskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej, razem ze znanym zespołem cygańskim "Don Wasyl" nagrywa płytę z kolędami. 19 i 20 listopada, m.in. w studio Radia Plus, rozpoczęły się pierwsze próby. Zespół zaprezentuje nowy materiał na koncercie promocyjnym podczas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zespół od dawna nosił się z zamiarem nagrania płyty z kolędami. Opiekun grupy - ks. Wojciech Przybyła - starał się pozyskać dla małych śpiewaków artystę, który wsparłby to dzieło swoim głosem i nazwiskiem. Podczas przypadkowego spotkania w Ciechocinku i przesłuchania przez "Don Wasyla" ofiarowanej mu pierwszej płyty zespołu padły słowa: "Chcę nagrać płytę z tymi dziećmi!". Jak przyznaje ks. Przybyła: "Przypadków w życiu chrześcijan nie ma - odczytuję tę współpracę jako pewnego rodzaju zadanie, które zostało mi powierzone. To spotkanie dwóch kultur Polaków i Romów - w świecie, w którym jest wiele podziałów, i w czasie, kiedy mówi się o braku poszanowania dla mniejszości narodowych i religijnych - jest symbolem dialogu, do którego tak gorąco zachęca Ojciec Święty. "Wszystkie "Dzieci Naszego Taty", czyli Ojca Niebieskiego, pragną swoje dzieło ofiarować i dedykować Janowi Pawłowi II. Zespół "Dzieci Naszego Taty" powstał w 1997 r., choć - tak naprawdę - w parafii Matki Bożej Częstochowskiej młodzież gra i śpiewa od wielu lat. Jego nazwa zrodziła się podczas weekendu spędzonego u przyjaciół pallotynów w Ołtarzewie w 2000 r. Ma ona związek z piosenką "Tato", jakiej nauczyli młodych klerycy podczas rekolekcji wielkopostnych. Młodzież gra głównie podczas Mszy św. w rodzimym kościele, ale obecnie coraz częściej odwiedza inne parafie, nawet poza granicami Bydgoszczy.

Reklama

Marcin Jarzembowski

Śmiłowo

Od czterech lat w parafii Śmiłowo w 16. dniu miesiąca odbywają się uroczyste Nabożeństwa Szkaplerzne, podczas których można przyjąć szkaplerz karmelitański oraz wstąpić do Bractwa Szkaplerznego. Owocem tych modlitewnych spotkań jest figura Matki Bożej Szkaplerznej, ufundowana przez Jerzego Klapiszewskiego z Wągrowca. Postawiono ją na głazie z Góry Karmel przed kościołem. Na figurze widnieje napis: "Kult Matki Bożej z Góry Karmel w Śmiłowie od 1675 r.". Poświęcenia dokonał proboszcz parafii, ks. Jerzy Ptach.

Halina Czarnecka

Wysoka

Od momentu, gdy jako proboszcz do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Wysokiej przybył ks. Roman Jakubowski, dzień 11 Listopada odzyskał właściwą sobie rangę. Zaowocowała współpraca Księdza Proboszcza z dyrekcjami miejscowych szkół oraz władzami samorządowymi i organizacjami społecznymi. Tegoroczne uroczystości rozpoczęto Mszą św., którą w intencji Ojczyzny sprawował ks. Roman Jakubowski w kościele parafialnym. On też wygłosił homilię. Przybyli radni Urzędu Miasta i Gminy z burmistrzem Markiem Madejem na czele. Obecne były poczty sztandarowe organizacji kościelnych i świeckich oraz mieszkańcy gminy. W bieżącym roku czynny udział w patriotycznych uroczystościach wzięła młodzież miejscowego gimnazjum. Misterium religijno-patriotyczne przedstawione przez młodzież gimnazjum, a przygotowane przez Krzysztofę Żydak, miało miejsce w kościele i było właściwie wstępem do duchowego przeżycia Eucharystii. Starannie dobrane teksty uświetnione występem scholi "Gimnassis", prowadzonej przez katechetkę Lucynę Kalczyńską, zrobiły duże wrażenie na zebranych. Po Mszy św. poczty sztandarowe, delegacje, miejscowe władze oraz kapłani udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Marek Madej.

Krystyna Borkowska

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 26

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Święci są po to, by nas zawstydzać – tak kiedyś o ich posłannictwie powiedział Jan Paweł II. Ale na pewno są także po to, aby nas mobilizować, pokazywać szlaki czy wcześniej je dla nas przecierać. Z pewnością w czasach dzisiejszych zawirowań do takich osobowości należy święty z krakowskiej Skałki.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do nowo wyświęconych diakonów: naśladujcie wyobraźnię miłosierdzia św. Jana Kantego

2024-05-08 15:12

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

mr

Celebracja w Łagiewnikach

Celebracja w Łagiewnikach

Do naśladowania przykładu św. Jana Kantego, doskonalenia się i okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom zachęcił bp Roman Pindel 8 maja br. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do uroczystości wybrano świątynię związaną miejscem urodzenia Jana Kantego. Tu też znajduje się grób założycielki sióstr zmartwychwstanek bł. Celiny Borzęckiej oraz jej córki współzałożycielki - służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej.

Nowo wyświęceni diakoni nawiedzili dziś także barokowy kościół ku czci św. Jana z Kęt, wybudowany na miejscu jego domu rodzinnego. Diecezja bielsko-żywiecka przeżywa Rok Jubileuszowy związany z 550. rocznicą śmierci tego XV-wiecznego uczonego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję