Reklama

Zielona Góra

Lubuskie dobrze poinformowane

- Ludzie garną się do władzy - powiedział Andrzej K. Piasecki na widok słuchaczy, którzy 13 listopada tłumnie przybyli do auli Collegium Neofilologicum Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze na promocję jego książki pt. Lubuska czwarta władza. Na spotkaniu autor opowiadał o środkach masowego przekazu działających na terenie naszego województwa.

Zdaniem A.K. Piaseckiego prasa lokalna jest fenomenem lat 90. Coraz to nowe i liczne inicjatywy jej tworzenia świadczą o istnieniu więzi środowiskowych oraz roli "małych ojczyzn". - Województwo lubuskie pod względem liczby tytułów prasy lokalnej znajduje się w krajowej czołówce - stwierdził autor. Każdy z trzynastu powiatów ma swój tygodnik, dwutygodnik lub miesięcznik. Co prawda pisma lokalne często upadają, lecz na ich miejscu ukazują się nowe. Często przyczyną ich powstania, jak zauważył A.K. Piasecki, są wybory samorządowe i wywołane nimi zmiany w zarządzie gminy czy powiatu.

Niekwestionowanym liderem na rynku prasowym jest od 48 lat na terenie całego województwa Gazeta Lubuska. - Dziennik swoją mocną pozycję w dużej mierze zawdzięcza brakowi przez długi czas konkurencji - zauważył autor. Dopiero od 1993 r. ukazuje się Gazeta Zachodnia, lokalny dodatek do Gazety Wyborczej, która radzi sobie coraz lepiej, zwłaszcza w pozyskiwaniu reklamodawców.

Swoje miejsce w pejzażu medialnym województwa lubuskiego mają też pisma parafialne: m.in. zielonogórskie Ad Fontes i Głos z Winnicy, gorzowskie Credo, Płomień czy szprotawska Roztropność. Kilka stron poświęcił A. K. Piasecki Aspektom - historii tygodnika oraz zmianom, jakim ulegał.

Oprócz prasy przedmiotem zainteresowania autora książki są media elektroniczne: radio, telewizja, a także Internet. W lubuskiem działa obecnie siedem rozgłośni radiowych, kilkanaście telewizji przewodowych, w tym sześć emitujących programy lokalne, a w Internecie znaleźć można ponad 600 stron dotyczących regionu. Ten ostatni środek przekazu rozwija się bardzo dynamicznie. - Przez dwa lata na internetowej stronie Zielonej Góry zanotowano 250 tys. odwiedzin - powiedział twórca Lubuskiej czwartej władzy.

W dalszej części A. K. Piasecki odpowiadał na pytania słuchaczy, które dotyczyły m.in. poziomu technicznego i merytorycznego pism lokalnych oraz tendencji do ich przejmowania przez zagraniczne koncerny medialne. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut Politologii WSP w Zielonej Górze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

2022-10-02 14:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

- Największą przeszkodą w ewangelizacji świata jest brak wiary chrześcijan w to, czym mogą być z pomocą łaski Boga - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył Mszy św. będącej sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślił, że Chrystusa musimy odnajdywać przez nasze codzienne zmagania i modlitwę, tak jak czyniła to Maryja.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję