Wałbrzych. Wprowadzili figurę świętego Michała Archanioła
Przybywając do parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego na wałbrzyskim Gaju, bp Marek Mendyk, nie tylko udzielił sakramentu bierzmowania, ale także poświęcił nową, ufundowaną figurę.
Wizyta biskupa w poniedziałek 3 czerwca była okazją do udzielenia sakramentu bierzmowania młodzieży z miejscowej parafii oraz z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Sokołowsku. Ważnym elementem tego dnia było także poświęcenie figury św. Michała Archanioła, która ma przypominać wiernym o nieustannej opiece tego potężnego archanioła. Figura została ufundowana przez jedną z parafianek, która pragnęła w ten sposób okazać wsparcie dla wspólnoty.
Poświęcenie figury św. Michała rozpoczęło również tygodniowe misje parafialne, które poprowadził ks. Andrzej Raczycki z Dobromierza. Jego homilie były głęboko zakorzenione w Piśmie Świętym i tradycji Kościoła, przypominając wiernym o roli św. Michała jako księcia zastępów anielskich i opiekuna Kościoła.
Św. Michał Archanioł jest patronem walki ze złem, szczególnie tej duchowej walki. Jak przypomniał ks. Raczycki, wielu chrześcijan w dzisiejszych czasach nie wierzy w istnienie diabła, co jest jednym ze sposobów działania Ojca Kłamstwa wmówić nam, że szatan nie istnieje. „Święty Jan Paweł II mówił, że grzechem XX wieku jest niemówienie o grzechu i o szatanie, tak jakby on nie istniał, co daje mu możliwość swobodnego działania” – podkreślił ks. Raczycki. Jest więc św. Michał Archanioł patronem na czasy ostateczne, w których przyszło nam żyć.
W parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze rozpoczął się trzydniowy czas mocy i łaski.
Parafię Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze nawiedził św. Michał Archanioł w znaku figury z Groty Objawień na Gargano. Rekolekcje potrwają do 30 kwietnia. W programie Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła, błogosławieństwo dzieci, chorych i starszych, modlitwa o uratowanie rodzin zagrożonych rozpadem, a także film, kiermasz anielski i konferencje.
Wieczorem, o godz. 20:00, przy Ołtarzu Konfesji w Bazylice Świętego Piotra, zgodnie z zapowiedzią, odbył się obrzęd zamknięcia trumny Papieża Rzymskiego.
Podczas ceremonii, której przewodniczył kardynał kamerling, Mistrz Celebracji Liturgicznych odczytano akt, który na zakończenie uroczystości złożono w trumnie.
- Wspominając jego pontyfikat, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego, prosimy, by Pan jak najszybciej wziął go do grona błogosławionych i świętych, wziął go do siebie na wieczność całą – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w intencji śp. Ojca Świętego Franciszka w kościele św. Stanisława BM w Rzymie.
Arcybiskup w czasie homilii zwrócił uwagę na podobieństwa i różnice dwóch cudownych połowów ryb opisanych w Ewangeliach Łukasza i Jana – w czasie publicznej działalności Jezusa i po zmartwychwstaniu. Zauważył, że na miejscu tego drugiego spotkania Chrystusa z uczniami wznosi się dziś kościół, w którym jest „Mensa Christi” – „stół Chrystusa” – skała, na której – według tradycji – Jezus przygotował śniadanie dla Apostołów. Między tym kościołem a jeziorem Genezaret jest dwanaście skał z białego kamienia w kształcie serca. Metropolita krakowski zaznaczył, że jest wiele interpretacji a jedną z nich jest nawiązanie do dialogu, w którym Jezus pytał Piotra czy Go kocha. Inna interpretacja dotyczy dwunastu stopni miłości dzielących człowieka od przyjęcia chrztu do szczytu miłości w Eucharystii, a kolejna to dwanaście tronów dla Apostołów, którzy będą sądzili dwanaście pokoleń Izraela. – Będziemy sądzeni przez miłość, jaką mieliśmy za naszego ziemskiego pielgrzymowania wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Z miłości będziemy sądzeni – mówił abp Marek Jędraszewski.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.